قطره کربوکسی متیل سلولز

قطره کربوکسی متیل سلولز

قطره کربوکسی متیل سلولز چیست؟

مقدمه:

قطره کربوکسی متیل سلولز که اصلی ترین ماده سازنده کربوکسی متیل سلولز است، از سلولز بدست می آید و برای تسکین سوزش، خارش، ناراحتی چشم ناشی از خشکی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب، باد یا استفاده از داروهای خاص استفاده می شود.

این محصول از مواد تشکیل دهنده زیر تشکیل شده است: کربوکسی متیل سلولز، دکستران، گلیسیرین، هایپروملوز، پلی اتیلن گلیکول۴۰۰ (PEG 400)، پلی ساورات، پلی وینیل الکل، پوویدون یا پروپیلن گلیکول و.. .

قطره کربوکسی متیل سلولز

در درمان علائم کمبود آبی اشک و لکه های سطح چشمی موثر است. خاصیت چسبناک و مخاطی و همچنین بار آنیونی آن باعث می شود مدت زمان طولانی در سطح چشم حفظ شود . کربوکسی متیل سلولز سدیم رایج ترین نمک است. باعث حفظ رطوبت چشم، کمک به محافظت از چشم از آسیب و عفونت و کاهش علایم خشکی چشم مانند سوزش، خارش، احساس وجود جسم خارجی در چشم می شود.

راهنمایی:

چگونه باید از این دارو استفاده کنم؟

این دارو فقط برای استفاده در چشم است. دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. قبل و بعد از استفاده دستها را بشویید. سر را کمی به عقب متمایل کرده و با انگشت اشاره پلک پایین را پایین آورده و کیسه ای ایجاد کنید. سعی کنید نوک قطره چکان را به چشم، نوک انگشتان و یا هر سطح دیگری لمس نکنید. تعداد قطره تجویز شده (معمولاً یک یا دو قطره) را درون چشم فشار دهید. چشم را به آرامی برای چند لحظه ببندید تا قطره ها با چشم تماس بگیرند. در فواصل منظم از داروی خود استفاده کنید. از داروهای خود بیشتر از زمان مصرف استفاده نکنید. در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید. اگرچه این دارو در کودکان در سن ۶ سالگی برای شرایط انتخابی ممکن است استفاده شود، اما اقدامات احتیاطی انجام می شود. مصرف بیش از حد: اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید بلافاصله با مرکز کنترل سم یا اورژانس تماس بگیرید. توجه: این دارو فقط مخصوص شماست. این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

عوارض جانبی عمده و جزئی برای کربوکسی متیل سلولز:

  • اختلالات بینایی
  • سوزش چشم
  • چشم درد

عوارض جانبی:

  • کربوکسی متیل سلولز را از طریق دهان مصرف نکنید. اگر کربوکسی متیل سلولز در دهان قرار گرفته یا بلعیده شود، سریعاً با پزشک یا مرکز کنترل سم تماس بگیرید.
  • اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. در حین بارداری باید در مورد فواید و خطرات استفاده از کربوکسی متیل سلولز صحبت کنید.
  • در صورت شیردهی به پزشک خود بگویید. لازم است در مورد هرگونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.
  • علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات، خارش، پوستی قرمز، تورم، تاول، خس خس، سفتی در قفسه سینه یا گلو. در تنفس، بلع یا صحبت کردن مشکل دارید. احتراق غیرمعمول یا تورم دهان، صورت، لب، زبان یا گلو.
  • تغییر در بینایی، درد چشم یا سوزش چشم بسیار بد.

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از افراد فقط عوارض جزئی دارند. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی که باعث ناراحتی شما شود یا از بین نرفت، با پزشک خود تماس بگیرید و یا کمک پزشکی دریافت کنید.

این موارد شامل تمامی عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد نیست. اگر در مورد عوارض جانبی سؤال دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین می توانید برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی این قطره با پزشک خود تماس بگیرید.

توصیه تخصصی هنگام استفاده قطره کربوکسی متیل سلولز

• پزشک شما برای درمان بیماری خشکی چشم کربوکسی متیل سلولز تجویز کرده است. این ماده اشک طبیعی را تثبیت می کند و روانکاری لازم را حفظ می کند تا چشمان شما خشک و تحریک نشود.

• ممکن است نیاز به استفاده طولانی مدت داشته باشد. بلافاصله پس از تزریق قطره، حدود ۱ دقیقه به گوشه چشم (نزدیک بینی) فشار وارد کنید.

• حداقل ۵-۱۰ دقیقه قبل از ریختن قطره بعدی در همان چشم صبر کنید تا از رقیق شدن این دارو جلوگیری کنید.

• احساس سوزش ممکن است به مدت ۱-۲ دقیقه ایجاد شود.

• در صورت ماندگاری بیشتر به پزشک خود اطلاع دهید.

• اطمینان حاصل کنید که ظرف ۴ هفته از باز کردن بطری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *