سیتریک اسید تمیز‌کننده لباس و ملحفه 

اسید سیتریک، تمیز‌کننده لباس و ملحفه 

خاصیت تمیز کنندگی اسید سیتریک 

آگاهی از شیوه زندگی سازگارتر با محیط زیست در ذهن مردم جای گرفته است و نه تنها در مورد غذا، لباس یا لوازم آرایشی بلکه در مورد عوامل تمیز‌کننده نیز صدق می‌کند. پاک‌کننده‌های شیمیایی ناسالم جای خود را به محصولات ایمن‌تر و سالم داده‌اند. در این بین اسید سیتریک، جایگزین چند منظوره، فوق‌العاده مؤثر و همچنین یک همتای پایدار برای پاک‌کننده‌های معمولی است. 

سیتریک اسید تمیز‌کننده لباس و ملحفه 

شما می‌توانید از اسید سیتریک برای تمیز کردن به همان راحتی و مؤثری مواد رسوب زدایی شیمیایی استفاده کنید. کاربرد‌های آن از نرم‌کننده پارچه گرفته تا لکه بر و پاک‌کننده توالت را شامل می‌شود. اسید سیتریک به دو صورت پودر و مایع موجود است. بهتراست از اسید سیتریک پودری برای تمیز کردن لباس و ملحفه استفاده کنید. 

نحوه‌ی استفاده از اسید سیتریک برای تمیزکردن لباس و ملحفه 

نرم‌کننده لباس سفید: پنج تا شش قاشق غذاخوری پودر اسید سیتریک را در یک لیتر آب حل کنید و با هر بار شستشو حدود ۵۰ میلی لیتر از این مایع را در محفظه نرم‌کننده ماشین لباسشویی بریزید و ماشین را روشن کنید. از اسید سیتریک فقط برای لباس‌های سفید استفاده کنید، زیرا این ماده خاصیت رنگ بری دارد و ممکن است رنگ لباس‌های رنگی را کمی تغییر دهد. 

شوینده‌ها و نرم‌کننده‌های پارچه می‌توانند باعث آلرژی و ناراحتی در پوست‌های حساس شوند. با کمک اسید سیتریک، کثیفی‌های سرسخت به طور کامل از لباس پاک می‌شود و پوست حساس بهتر محافظت می‌شود. این کار به این صورت است: ۵ تا ۶ قاشق غذاخوری سیتریک اسید را در ۱ لیتر آب حل کنید و برای هر بار شستشو دو پیمانه را به محفظه نرم‌کننده پارچه اضافه کنید. 

اسید سیتریک برای پاک کردن لکه‌های سخت 

یکی از مهمترین خصوصیات اسیدسیتریک در تمیز کردن لباس و ملحفه، پاک کردن لکه‌های سخت است. حتی پس از شستن، پیراهن‌ها و بلوز‌ها اغلب لکه‌های زرد رنگی روی یقه یا زیر بغل باقی می‌مانند. برای از بین بردن این لکه‌ها با خیس کردن لباس‌ها در محلول اسید سیتریک (یک قاشق غذاخوری اسید سیتریک تا یک لیتر آب) به مدت چند ساعت، آن‌ها را از بین ببرید و به طور معمول در ماشین لباسشویی بشویید. البته به این نکته توجه داشته باشید که این روش برای پارچه‌های حساس مناسب نمی‌باشد. 

استفاده از اسید سیتریک در ماشین لباسشویی 

این کار بسیار شبیه به تمیز کردن ماشین ظرفشویی با اسید سیتریک است. برای این کار حدود ⅓ فنجان پودر اسید سیتریک را به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید و آن را در یک چرخه معمولی اجرا کنید. 

از کجا اسید سیتریک برای تمیز کردن بخریم؟ 

اسید سیتریک به صورت پودر در قسمت مواد غذایی اکثر سوپرمارکت‌ها موجود است یا می‌توانید آن را از فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید. تأمین‌کنندگان معتبری مانند پویاویژن اسید سیتریک مناسب تمیز‌کننده لباس و ملحفه را به فروش می‌رسانند. 

سیتریک اسید تمیز‌کننده لباس و ملحفه 

استفاده از اسید سیتریک در خانه 

اسید سیتریک را می‌توان برای انواع کار‌های نظافتی در خانه استفاده کرد. در اینجا برخی از رایج‌ترین موارد استفاده از اسید سیتریک آورده شده است: 

  • برای حل کردن چربی و کثیفی روی سطوح 
  • به عنوان تقویت‌کننده مواد شوینده لباسشویی 
  • به عنوان یک پاک‌کننده فرش برای از بین بردن لکه‌ها 
  • به عنوان یک پاک‌کننده حمام برای از بین بردن کف صابون و رسوبات آب سخت 
  • به عنوان یک پاک‌کننده آشپزخانه برای از بین بردن چربی و باقی مانده مواد غذایی 
  • به عنوان پاک‌کننده کاسه توالت 
  • به عنوان پاک‌کننده دوغاب کاشی 
  • به عنوان قاتل علف‌های هرز باغ 

نکته مهم در مورد اسید سیتریک این است که غیر سمی و زیست تخریب‌پذیر است. همچنین برای استفاده در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی‌خطر است. 

نحوه استفاده ایمن از اسید سیتریک 

در حالی که اسید سیتریک یک محصول پاک کننده طبیعی است، هنوز هم اقدامات ایمنی در هنگام استفاده از آن وجود دارد. یکی از مهمترین آنها این است که هرگز اسید سیتریک و سفید کننده را مخلوط نکنید. به این دلیل که می‌تواند گاز کلر ایجاد کند و بسیار مضر است. 

اسید سیتریک برای پوست بی خطر است، اما مراقب باشید. اگر پوست حساسی دارید، هنگام استفاده از اسید سیتریک همیشه دستکش بپوشید تا از تحریک احتمالی جلوگیری شود.  

استفاده از لیمو به جای اسید سیتریک 

اسید سیتریک موجود در لیمو می‎تواند پارچه‌ها را سفید کند و برای سفید کردن الیاف پنبه، کتان و پلی استر به خوبی عمل‎می کند. نصف فنجان آب لیمو (از حدود چهار لیمو) را با یک گالن آب داغ مخلوط کنید. لباس های سفید را خیس کنید و آب‌لیمو را به آن اضافه کنید و اجازه دهید حداقل یک ساعت یا مدت زامان بیشتری مانند یک شب خیس بخورد. سپس بشویید. 

نتیجه‌گیری 

اگر با ما در مقالات دیگر پویا ویژن همراه بوده‌اید، این نکته را به یاد دارید که اسیدسیتریک کاربرد‌های فراوانی دارد. ما در این مقاله با یکی دیگر از کاربرد‌های آن یعنی تمیز کردن لباس و ملحفه شما را آشنا کردیم. امیداریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.