اسید سیتریک در کنسروها

اسید سیتریک در کنسروها

اسید سیتریک در کنسروها

رشد باکتری بوتولیسم در مواد غذایی کنسرو شده ممکن است موجب یک نوع مرگبار از مسمومیت غذایی شود. این باکتری ها به صورت اسپور یا سلول های گیاهی وجود دارند. اسپورها، که شبیه دانه های گیاهی هستند، می توانند سال ها در خاک و آب بمانند، هنگامی که شرایط ایده آل برای رشد وجود دارد، اسپور ها سلول های روغنی را تولید می کنند که به سرعت افزایش می یابند و در طی ۳ تا ۴ روز رشد در محیطی متشکل از:

  • یک غذای مرطوب، کم اسید
  • درجه حرارت بین ۴۰ تا ۱۲۰ درجه فارنهایت
  • کمتر از ۲ درصد اکسیژن

شستن مواد غذایی تازه باعث کاهش تعداد آنها می شود. لایه برداری محصولات ریشه، محصولات ساقه زیر زمینی، و گوجه فرنگی، تعداد آنها را به شدت کاهش می دهد.

این که مواد غذایی باید در یک کانتر فشار یا آب قلیایی برای کنترل باکتری های بوتولینوم پردازش شوند بستگی به اسیدیته مواد غذایی دارد. اسیدیته ممکن است طبیعی باشد، مانند میوه ها، یا اضافه شده باشد مانند مواد غذایی ترش شده.

غذاهای کنسروی، به اندازه کافی اسیدی نیستند تا از رشد این باکتری جلوگیری کنند. غذاهای حاوی اسید برای جلوگیری از رشد آنها هستند یا گرم کردن آن غذا سریعتر آنها را از بین می برد. اصطلاح “pH” اندازه گیری اسیدیته است. سطح  اسید سیتریک در کنسروها را می توان با افزودن آب لیمو، اسید سیتریک یا سرکه افزایش داد.غذاهای کم اسید دارای pH بالاتر از ۴٫۶ است. آنها عبارتند از گوشت قرمز، غذاهای دریایی، مرغ، شیر و تمام سبزیجات تازه، به جز گوجه فرنگی.غذاهای اسیدی کنسرو شده باید با pH 4.6 یا پایین تر با آب لیمو یا اسید سیتریک اسید شوند. گوجه فرنگی ها و انجیر ها اسیدی هستند و می توانند به راحتی در یک کانن آب جوش کار کنند.

اسید سیتریک در کنسروها یک نگهدارنده نسبتا شایع است که مورد استفاده قرار میگرد. اسید سیتریک غیر سمی است، در واقع آن را از مرکبات استخراج می کنند و نسبتا ارزان است. از آن به عنوان جایگزین مواد شیمیایی برای حذف شار استفاده می کنند. اسید سیتریک باید گرم شود  تا بهترکار کند. نسبت آب به اسید سیتریک حدود ۱۰ به ۱است.

اسپورهای بوتولینوم در آب جوش بسیار مقاوم هستند اما دمای کانن بالاتر است و به راحتی آنها نابود می شوند. بنابراین، تمام مواد غذایی کم اسید باید در دمای ۲۴۰ درجه تا ۲۵۰ درجه فارنهایت استریل شوند.  در دمای ۲۴۰ تا ۲۵۰ درجه فارنهایت، زمان لازم برای از بین بردن باکتری ها در مواد غذایی کنسرو شده با کمترین اسید بین ۲۰ تا ۱۰۰ دقیقه است.

زمان دقیق بستگی به نوع مواد غذایی که کنسرو شده است، نحوه ی آن در قالب های بسته بندی شده و اندازه ی ظرف دارد. زمان مورد نیاز برای ایمن سازی غذاهای کم اسید در یک کانن آب جوش ۷ تا ۱۱ ساعت متغیر است.

شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و فروش انواع اسید سیتریک.
 لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.
شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *