اسید سیتریک در ضدعفونی کننده ها

اسید سیتریک در ضدعفونی کننده ها

اسید سیتریک در ضدعفونی کننده ها

اگر اسید سیتریک آشنا به نظر می رسد، احتمالاً به این دلیل است که آن را روی برچسب محصولات ضد عفونی مشاهده کرده اید. اسید سیتریک یک ماده تمیز کننده کاملاً طبیعی و همه کاره را برای خانه شما ایجاد می کند.

جوش شیرین اغلب بعنوان بهترین ماده تمیز کننده معرفی می شود. این در انواع سطوح ایمن است و بو را از بین می برد. ” اسید سیتریک به از بین بردن هر نوع آلودگی و تجمع کمک می کند.

” می توان از اسید سیتریک به راحتی استفاده کرد تا با خیال راحت خانه شما را از وجود باکتری، کپک ضد عفونی و پاک کند.

با استفاده از اسید سیتریک می توانید سطوح را ضدعفونی کنید:

قهوه ساز

ماشین ظرفشویی

کاسه توالت

سینک

و …

اسید سیتریک در ضدعفونی کننده ها

آزمایش اسید سیتریک به عنوان یک ضد عفونی کننده

اثرات اسید سیتریک به عنوان مواد ضد عفونی کننده علیه باکتری ها با استفاده از اصلاح یک روش استاندارد برای ارزیابی اثر ضد عفونی کننده ها در برابر باکتری ها، آزمایش شد.

مشخص شد که غلظت اسید سیتریک ۰٫۵٪ یک ضد عفونی کننده موثر است و باعث کاهش عفونت با نزدیک به ۱۰۶ برابر می شود.

ضد عفونی کننده حاوی اسید سیتریک که از اجزای مخلوط تشکیل شده، هنگام استفاده با توجه به کاربرد های مختلف، ضد عفونی کننده را می توان با آب حل کرد و آن را به غلظت مورد نیاز رقیق کرد.

پس از حل شدن ماده ضدعفونی کننده، اثر ضدعفونی کننده به خوبی حفظ می شود، اثر ضد عفونی قابل ملاحظه ای بهبود می یابد، بوی تحریک کننده اندک است و پایداری محصول افزایش می یابد.

اسید سیتریک در مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده ها

دقیقاً اسید سیتریک چیست؟ این یک ترکیب اسیدی است که به طور طبیعی در مرکبات یافت می شود، اما همچنین می تواند از تخمیر مبتنی بر کپک (به عنوان مثال، پنی سیلیوم یا Aspergillus niger) از قندها بدست آید.

کاربرد این اسید

اسید سیتریک یک ماده شیمیایی، باکتری کش، قارچ کش، ضد انعقاد، مواد شیمیایی کشاورزی، عامل درمانی و عامل خونساز است.

موارد تمیز کردن

از آنجا که اسید سیتریک باکتری ها و کپک را از بین می برد، برای ضدعفونی و تمیز کردن عمومی بسیار مناسب است. همچنین در از بین بردن لک صابون، لکه های آب سخت، رسوبات کلسیم، آهک و زنگ زدگی موثر است. همچنین، به عنوان یک ماده نگهدارنده در بسیاری از محلول های تمیز کننده عمل می کند.

از آنجا که آب لیمو حاوی ۵ تا ۸ درصد اسید سیتریک است، اغلب از آن در تمیز کردن سبز استفاده می شود.

اسید سیتریک در چندین محصول تمیز کننده مانند محصولات تمیز کردن خودکار (به عنوان مثال، پاک کننده های چرخ و رادیاتور)، تمیز کننده های فلزی، تمیز کننده های فر، تمیز کننده های ماشین ظرفشویی، تمیز کننده های همه منظوره، صابون حمام، تمیز کننده وان و کاشی، پاک کننده های فرش، صابون های ظرفشویی، شوینده های لباسشویی، خوشبو کننده های هوا، شیشه پاک کن ها، مواد پاک کننده لکه ها و مواد پاک کننده ماشین ظرفشویی وجود دارد.

استفاده های دیگر

از اسید سیتریک علاوه بر استفاده در محصولات ضدعفونی کننده، در صنایع مختلف دیگری از جمله مراقبت شخصی، صنایع کشاورزی، غذایی، دارویی و آبکاری استفاده می شود. در صنایع غذایی به عنوان ماده نگهدارنده، طعم دهنده و شستشوی سبزیجات عمل می کند.

در محصولات مراقبت شخصی، برای افزودن کیفیت جوشان (به عنوان مثال، بمب های حمام)، تنظیم pH و به عنوان یک اسید آلفا هیدروکسی (به عنوان مثال، کرم های ضد پیری) استفاده می شود.

آن را در شامپوها، رنگ های مو، دستمال های ضد باکتری، صابون های مایع دست، ژل و شستشوی بدن، نرم کننده ها، مداد چشم، خوشبو کننده ها، دستمال مرطوب بچه ها، لایه بردار، کرم و غیره پیدا خواهید کرد.

همچنین در برخی مکمل ها و داروسازی ها استفاده می شود (به عنوان مثال، پودرهای ویتامین، شربت). سرانجام، صنعت کشاورزی از آن به عنوان سموم دفع آفات برای درمان محصولات استفاده می کند.

بهداشت و ایمنی

طبق تحقیقات انجام شده، اسید سیتریک “به طور کلی بی خطر شناخته شده است”.

با این حال، اسید سیتریک برخی از نگرانی های ایمنی و بهداشتی را نشان می دهد همانطور که توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت (NIOSH) کارت بین المللی ایمنی شیمیایی (ICSC) در مورد اسید سیتریک داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *