اسید سیتریک در غذای سگ‌ها 

اسید سیتریک در غذای سگ‌ها 

اسید سیتریک در غذای حیوات خانگی 

اگر دارای حیوان خانگی مانند سگ هستید و می‌خواهید بدانید که استفاده از اسید سیتریک در غذای این حیوان ایمن است یا نه، در همراهی با ما به جواب پرسش خود برسید. اسید سیتریک یک ترکیب طبیعی است که تقریباً در تمام بافت‌های گیاهی و جانوری یافت می‌شود. این ماده در تبدیل انرژی بیوشیمیایی در هر سلول اساسی است.

اسید سیتریک در غذای سگ‌ها 

زندگی بدون چرخه اسید سیتریک (Kreb\’s) که در تولید ATP، ارز انرژی حیات نقش دارد، امکان‌پذیر نخواهد بود. با توجه به اینکه اسید سیتریک به طور طبیعی وجود دارد و برای حیوانات خانگی نسبتاً بی‌خطر است، به طور گسترده در سراسر صنعت غذای حیوانات خانگی بخصوص سگ‌ها استفاده می‌شود. 

خواص استفاده از اسید سیتریک در غذای سگ‌ها و حیوانات خانگی 

هدف اصلی اسید سیتریک در دستور العمل‌های غذای حیوانات خانگی بخصوص سگ‌ها، به عنوان نگهدارنده چربی است. در حالی که برخی ترجیح می‌دهند غذا‌های حیوانات خانگی حاوی مواد نگهدارنده نباشند که این برای اطمینان از ایمن بودن آن‌ها برای مصرف طولانی مدت، ضروری است. اسید سیتریک یک ماده نگهدارنده مؤثر است و ماهیت اسیدی آن بقا و رشد را برای کپک‌ها یا باکتری‌ها بسیار دشوار می‌کند و آن را به یک ماده‌ایده ال برای غذای سگ‌ها تبدیل می‌کند. این ویژگی نگهدارنده می‌تواند به ویژه در غذا‌های با سطوح چربی بالا، مهم باشد. 

اسید‌ها بر متابولیسم سلول‌های میکروبی تأثیر می‌گذارند به گونه‌ای که در نهایت منجر به مرگ سلولی می‌شود. اسید‌های \”ضعیف\” مانند سرکه یا اسید سیتریک به طور مؤثر رشد میکروبی را کنترل می‌کنند و برای استفاده خیلی خشن نیستند. اسید‌های \”قوی\” مانند اسید فسفریک یا اسید کلریدریک به طور مؤثر pH را کاهش می‌دهند، اما می‌توانند برای حیوان مضر باشند و طعم غذای حیوان را تغییر دهند.  

همچنین اسید سیتریک در غذای سگ‌ها به عنوان مکمل در سیستم‌های آنتی اکسیدانی نگهدارنده استفاده می‌شود. این ماده باعث کلات کردن مواد معدنی اکسید کننده می شود و از شروع آبشار رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. این ماده علاوه بر خاصیت نگه دارندگی، نسبت به سایر مواد با این ویژگی طبیعی‌تر است و این نیز به‌ایده‌آل‌های این ماده می‌افزاید. 

آیا اسید سیتریک برای حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها مضر است؟ 

مقادیر اندک اسید سیتریک موجود در اکثر دستور العمل‌های غذای سگ یا گربه بعید است که تأثیر قابل توجهی بر سلامت این حیوانات داشته باشد. با این حال، اگر به دلایلی، سگ به طور همزمان مقدار زیادی اسید سیتریک مصرف کند، می‌تواند اثرات منفی، به ویژه در سیستم عصبی مرکزی آن‌ها داشته باشد. اما احتمال وقوع این اتفاق خیلی کم است. 

اسید سیتریک در غذای سگ‌ها 

آیا وجود اسید سیتریک در غذای سگ‌ها باعث نفخ آن‌ها می‌شود؟ 

تحقیقات نشان می‌دهد که غذا‌های سگ که قبل از تغذیه مرطوب شده‌اند (یعنی آب یا مایع دیگری به غذا اضافه شده است) و حاوی اسید سیتریک هستند باعث افزایش ۳۲۰ درصدی خطر نفخ در مقایسه با غذا‌های بدون اسید سیتریک می‌شوند. این افزایش قابل توجه است و چیزی نیست که نادیده گرفته شود، به خصوص برای نژاد‌های سگ یا سگ‌هایی که سابقه مشکلات مربوط به نفخ را دارند. با این حال، نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط، بین اسید سیتریک و افزایش نرخ نفخ در سگ‌ها وجود دارد. 

عوارض مصرف زیاد اسید سیتریک توسط سگ‌ها 

در ابتدای مصرف اسید سیتریک، ممکن است سگ‌ها طعم تند آن را دوست نداشته باشند. 

اسید سیتریک در مقادیر زیاد می‌تواند برای سگ بسیار سمی باشد. 

می‌تواند سیستم گوارشی سگ شما را تحریک کند. 

می‌تواند باعث استفراغ و اسهال فوری در سگ شوند. 

انتخاب غذای سگ 

اگر لیست مواد موجود در غذای سگ را بررسی می‌کنید، به خاطر داشته باشید که شرکت‌های غذای حیوانات خانگی موظفند آنتی اکسیدان‌ها و نام‌های رایج آن‌ها را برچسب کنند. 

در حالی که آنتی اکسیدان‌های طبیعی ممکن است \”سالم تر\” در نظر گرفته شوند، اما ممکن است دوام زیادی نداشته باشند. غذا‌هایی از سگ که با مواد نگهدارنده طبیعی تهیه می‌شوند نسبت به غذای حیوانات خانگی که با ترکیبی از آنتی اکسیدان‌های طبیعی و مصنوعی ساخته شده‌اند، ماندگاری کوتاه‌تری خواهند داشت. 

مهم نیست که کدام غذا را انتخاب می‌کنید، اما حتماً به تاریخ روی بسته‌بندی دقت کنید و تاریخ انقضای آن را در نظر بگیرید. آن را در جای خشک و خنک و ترجیحاً در ظرف دربسته و دور از نور نگهداری کنید. پس از باز شدن، غذایی که با آنتی اکسیدان‌های طبیعی نگهداری می‌شود، زودتر تازگی خود را از دست می‌دهد، بنابراین آن‌ها را در بسته‌های کوچکتری خریداری کنید. 

نتیجه‌گیری:

استفاده از اسید سیتریک در غذای سگ‌ها تأثیرات مثبت و قابل توجه دارد، اما غذا‌های حاوی این ماده قبل از تغذیه نباید مرطوب شوند زیرا باعث نفخ شدید در سگ‌ها می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.