اسید سیتریک در نوشابه های رژیمی

اسید سیتریک در نوشابه های رژیمی

اسید سیتریک در چه نوشیدنی هایی وجود دارد:

اسید سیتریک یا سیترات یک اسید آلی است که در همه میوه ها وجود دارد، به ویژه در مرکبات، که برای آب میوه استفاده می شود. آب میوه در میزان اسید سیتریک بسته به نوع میوه و استفاده از افزودنی های اسید سیتریک متفاوت است. اداره غذا و داروی آمریکا اسید سیتریک را در رژیم غذایی اسید سالم می گذارد. اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده برای غذا و نوشیدنی ها استفاده می شود. افرادی که به اسید سیتریک آلرژی دارند باید از محصولات حاوی این اسید استفاده نکنند. بسیاری از نوشیدنی های موجود در بازار حاوی اسید سیتریک هستند.
اسید سیتریک در نوشابه  به عنوان یک افزودنی برای بهبود طعم و مزه استفاده می شود. همچنین برای حفظ نوشیدنی برای مدت زمان طولانی استفاده می شود. اولین انتخاب برای استفاده به عنوان یک تنظیم کننده اسید است، زیرا دارای مزایای دیگری نیز مانند افزایش فعالیت آنتی اکسیدان های مفید و اضافه کردن عطر است.
مصرف ۵۰۰ میلی گرم اسید سیتریک در روز هیچ اثر مضری ندارد.

اسید سیتریک در نوشابه های رژیمی

نوشیدنی های حاوی اسید سیتریک:

آب لیمو:
بالاترین غلظت اسید سیتریک در آب لیمو با ۱٫۴۴ گرم در هر اونس آب میوه است. بالاترین مقدار اسید سیتریک را در بین مرکبات دارد.
آب پرتقال:
بعضی افراد از نوشیدن آب پرتقال یا سایر آبمیوه های مرکبات لذت می برند. آب پرتقال تازه یا آب پرتقال کنسانتره حاوی حدود ۰٫۲۵ گرم اسید سیتریک در هر اونس است. آب گریپ فروت حاوی ۰٫۰۰۶۸ گرم در هر اونس است.
چای سبز:
اکثر انواع چای سبز خالص و طبیعی حاوی اسید سیتریک نیستند. با این حال، انواع خاصی از چای سبز مانند لیمو طعم دار شامل اسید سیتریک است.
آب خالص:
آب خالص حاوی اسید سیتریک نیست اما آبهای طعم دار حاوی اسید سیتریک برای حفظ طعم آنهاست.
اسموتی زغال اخته:
یک نوشیدنی یخ رده و سالم و طراوت بخش است که می تواند توسط افرادی که دارای حساسیت به اسید سیتریک هستند نیز خورده شود. زیرا زغال اخته یکی از انواع توت هاست که اسید سیتریک ندارد.
کولا:
طبق تحقیقات انجام شده انواع خاصی از نوشابه کولا(کوکا کولا) اسید سیتریک ندارند. اما پپسی حاوی مقدار کمی اسید سیتریک است.

افزودنی های اسید سیتریک:

مقدار اسید سیتریک در نوشابه  بسته به سازنده آن متفاوت است، اما می تواند از ۰٫۰۳ گرم در هر اونس تا ۰٫۲۲ گرم در هر اونس باشد. بعضی از آبمیوه هایی که به طور مصنوعی طعم دهنده و شیرین شده اند و در واقع حاوی هیچ میوه ای ندارند و می توانند اسید سیتریک بیشتری نسبت به آبمیوه هایی که از مرکبات استفاده شده دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *