اسید سیتریک در مواد غذایی طبیعی

اسید_سیتریک

اسید سیتریک

مواد غذایی حاوی اسید سیتریک در حالت طبیعی آنها

نتیجه تحقیقات پژوهشگران مواد غذایی در سراسر دنیا به هر روی مواد غذایی طبیعی گوناگون به تهیه لیستی در زمینه مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی این ماده ارزشمند هستند رسیده است. این فهرست همیشه در حال افزایش است زیرا تحقیق بیشتری در این زمینه صورت می گیرد. در زیر به بررسی این لیست می پردازیم:

استفاده از اسید سیتریک در نان

نان به آن دسته از غذاها اطلاق می‌شود که با پختن، بخارپز کردن یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می‌شود. اسیدسیتریک یک اسید آلی ضعیف است که در مرکبات یافت می‌شود. این اسید در حال حاضر به صورت پودر هم تولید می‌شود. این ماده معمولاً به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی استفاده می‌شود. هنگامی که با غذا مخلوط می‌شود، طعم ترش (اسیدی) به آن را می‌دهد و گاهی اوقات در غلظت‌های بسیار بالا کمی تلخ می‌شود.

از کاربرد های اسید سیتریک این است که عمدتا به عنوان یک عامل طعم دهنده استفاده می شود. اسید سیتریک و نمک های آن نیز در تولید نان ترش استفاده می شود و به ایجاد طعم دلپذیر و متمایز کمک می کند. اسید لاکتیک، یک ترکیب سه کربن، در مقادیر قابل توجهی در شیر ترش یا شیر تهیه شده است. همچنین در فرمولاسیون نانوایی استفاده می شود.

استفاده از اسید سیتریک در نان

افزودن اسیدهای آلی به نان باعث افزایش طول عمر آن برای  انبارکردن تا بیش از ۳۰ روز  بسته به اسید و نسبت آن دارد.

همچنین، اسید سیتریک در مواد غذایی طبیعی مانند نان به عنوان یک تهویه خمیر در تولید نان تجاری استفاده می شود و باعث می شود که خمیر بیشتر الاستیسیته و عمر طولانی تر داشته باشد. شما می توانید اسید سیتریک را به نان خامه ای یا نان خمیر ترش اضافه کنید. هیچ بویی توسط اسید سیتریک اضافه نشده است، فقط مزه ترش می دهد.

نان هایی که به عنوان خوراکی دسته بندی شده اند، از جمله نان خمیر معمولی، چاودار، ، حاوی اسید سیتریک هستند. بعضی از آن ها برای اهداف طعم اضافه شده است، در حالی که بعضی دیگر اسید سیتریک را به عنوان فرآورده تولید می کنند. استفاده از اسید سیتریک در مواد غذایی طبیعی در حد مجاز مانعی ندارد.

اسید در سیتریک مرکبات

اسید سیتریک معمولا در مرکبات وجود دارد، اما به طور طبیعی در انواع میوه ها نیز هست. اسید سیتریک در میوه ها بعضا به هشت درصد هم میرسد که  میوه های ترش عمدتا دارای بیشترین درصد هستند. اسید سیتریک طعم تلخی دارد.

اسید سیتریک در میوه ها

مرکبات دارای بالاترین سطوح اسید سیتریک در میوه ها هستند، و دارای اسید اسکوربیک و ویتامین C نیز می باشند. این میوه ها دارای طعم تیز و ترش هستند. مرکبات شامل گریپ فروت، پرتقال، لیمو، نارنگی، تنگلو، کلاکتین، کومکت و میوه یخی می باشند.  از تمام  مرکبات، انواع مختلف  لیمو حاوی بیشترین اسید سیتریک با حدود ۴ گرم ۱۰۰ گرم  هستند.

اسید سیتریک در توت ها

اسید سیتریک در میوه ها

توت ها دارای درصد پایین تری اسید سیتریک نسبت به مرکبات دارند.  توت ها : شامل توت فرنگی،زغال اخته ، تمشک، انگور فرنگی هستند . زغال اخته حاوی کمترین میزان اسید سیتریک است.

اسید سیتریک در گوجه فرنگی ها

اسید سیتریک در میوه ها

گوجه فرنگی  چون حاو ی دانه می باشد بنابراین در دسته ی میوه ها قرار می گیرد.
گوجه فرنگی یک میوه بسیار اسیدی و حاوی حدود ۰٫۵ گرم اسید سیتریک در هر ۱۰۰ گرم میوه است. گوجه فرنگی های تازه و کنسرو شده نیز حاوی اسید سیتریک هستند.

اسید سیتریک در میوه های گرمسیری

آناناس یک میوه اسیدی است .
آناناس و تامارند میوه های استوایی هستند که حاوی اسید سیتریک هستند. آناناس به عنوان یک میوه با اسید بالا محسوب می شود و همچنین می توانند عطر و طعم تند و تیز داشته باشند. صد گرم آن حدود ۱ گرم اسید دارد.

اسید سیتریک در میوه های کم اسید

مانگو دارای اسید سیتریک است اما نسبت به میوه های دیگر مقدارش کمتر است.
اسید سیتریک در مواد غذایی طبیعی مانند میوه هایی مثل  گیلاس، سیب شیرین، هلو شیرین، آلو شیرین، انبه، انجیر، زیتون و خرمالو یافت می شود. اگر چه اسید سیتریک در این میوه ها وجود دارد، اما مقدار آن کم است. به عنوان مثال، ۱۰۰ گرم گیلاس حاوی کمتر از ۰٫۱ گرم اسید سیتریک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *