اسیدسیتریک در رب گوجه فرنگی 

استفاده از اسیدسیتریک در رب گوجه فرنگی 

رب گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی یک ماده غذایی بسیار متنوع و سالم است. به صورت خام در سالاد یا به عنوان یک ماده در بسیاری از غذا‌ها، سس‌ها، سوپ‌ها و آب میوه‌های مختلف مصرف می‌شود. گوجه فرنگی حاوی سطوح بالایی از ویتأمین C، کاروتن و لیکوپن می‌باشد. گوجه‌فرنگی‌ها در قالب‌های مختلف کنسرو می‌شوند، از گوجه‌فرنگی کامل پوست کنده و خرد شده گرفته تا گوجه‌فرنگی با پیاز و سایر سبزیجات یا سبزی‌ها، و همچنین رب، پوره و سس با طعم‌های مختلف. 

اسیدسیتریک در رب گوجه فرنگی 

اسید سیتریک فراوان‌ترین اسید آلی در گوجه فرنگی تازه است و حدود ۹ درصد وزن خشک آن را تشکیل می‌دهد. این ماده یک ضد میکروب و نگهدارنده طبیعی است زیرا از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروب‌ها جلوگیری می‌کند. هر چه گوجه‌فرنگی طولانی‌تر بر روی بوته بماند، اسید آن کمتر می‌شود، زیرا اسید سیتریک با گذشت زمان به آرامی تجزیه می‌شود. جالب اینجاست که انواع گوجه‌فرنگی‌هایی که به طور طبیعی سطح اسید سیتریک بالاتری دارند، معمولاً طعم ترش‌تری ندارند، زیرا قند بیشتری برای متعادل کردن طعم تند دارند. 

اسید سیتریک در رب گوجه فرنگی 

گوجه‌فرنگی‌ها با کنسرو کردن به خوبی حفظ می‌شوند، زیرا رنگ و کیفیت کلی آن‌ها با توجه به روش‌های تولید خوب، بسیار خوب باقی می‌ماند. روش‌های کنسرو کردن گوجه فرنگی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. متأسفانه، دستورالعمل‌های زیادی برای کنسرو کردن گوجه فرنگی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا را در این محصولات از بین نمی‌برند. پس بهتر است از روش‌های صحیح برای نگهداری این ماده غذایی استفاده کرد. 

از بهترین راه‌ها برای نگهداری بهتر رب گوجه فرنگی، افزودن اسیدسیتریک به این ماده است. گوجه‌فرنگی‌ها به خودی خود آنقدر اسیدی هستند که نیازی به اسیدسیتریک ندارند، اما وقتی قضیه رب به وسط می‌آید استفاده از اسیدسیتریک لازم می‌شود. زیرا برای تهیه رب، گوجه‌فرنگی‌ها را آب می‌کنند، پس اسیدیته آن به خطر می‌افتد. برای جبران این اسیدیته، اسیدسیتریک به این محصولات افزوده می‌شود. 

تهیه رب گوجه فرنگی خانگی با اسیدسیتریک 

مواد لازم 

  • ۷ کیلوگرم گوجه فرنگی 
  • ۱ قاشق چایخوری اسیدسیتریک 
  • ۲ عدد برگ بو 
  • ۱ قاشق چایخوری نمک 
  • ا حبه سیر 
اسیدسیتریک در رب گوجه فرنگی 

طرز تهیه: 

گوجه فرنگی‌ها را به طور کامل زیر آب بشویید و هسته‌ها را جدا کنید. نیازی به گرفتن پوست ندارید. آن‌ها را به ۴ قطعه خرد کنید. در یک ظرف در بسته به مدت ۱۲ ساعت نگهداری کنید و پس از آن، روی حرارت قرار دهید. به مدت ۱ ساعت به طور مرتب هم بزنید و زیر قابلمه را کم کنید. زمانی که حجم آن‌ها به نصف رسید، از روی حرارت بردارید و روی یک الک آن‌ها را فشاردهید. ( بهتر است از غذاساز یا مخلوط کن استفاده نکنید، زیرا هوای نامطلوب وارد گوجه فرنگی‌ها می‌شود. ) 

پس از الک کردن آن‌ها را دوباره به قابلمه برگردانید، در ظرف دیگری اسیدسیتریک را کاملاً هم بزنید و دورن قابلمه بریزید. سپس نمک، برگ بو و حبه سیر را بیافزایید. حرارت را کم کنید تا رب گوجه فرنگی غلیظ شود. پس از غلیظ شدن آن را از روی حرارت بردارید و هنگامیکه خنک شد، در ظروف شیشه‌ای بریزید. 

آیا اسید سیتریک طعم رب گوجه فرنگی را تغییر می‌دهد؟ 

خیر، اسید سیتریک طعم رب گوجه فرنگی را تغییر نمی‌دهد. اسید سیتریک یک افزودنی غذایی بدون طعم است که فقط PH محصول را تنظیم می‌کند. 

سیتریک اسید در سس گوجه فرنگی 

این ماده علاوه بر آنکه در رب گوجه فرنگی استفاده می‌شود، یکی از ترکیبات ثابت سس گوجه فرنگی نیز می‌باشد. اگر به برچسب سس گوجه فرنگی که خریداری کرده‌اید دقت کنید، نام اسید سیتریک را در بین مواد تشکیل دهنده آن می‌بینید. 

اسیدسیتریک در انواع سس‌های گوجه فرنگی از جمله؛ سس کچاپ وسترن کانتری، سس گوجه فرنگی مکزیکی، سس اسپاگتی، سس کچاپ مخلوط و… یافت می‌شود. 

و در آخر اینکه؛ 

اگر در خانه رب گوجه فرنگی تهیه می‌کنید، برای ماندگاری بهتر این محصول نیاز به استفاده از اسیدسیتریک را دارید. اسیدسیتریک در رب گوجه فرنگی به عنوان یک ماده نگهدارنده کاربرد دارد و دوام رب گوجه فرنگی شما را بیشتر می‌کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.