اسید سیتریک یک هیدروکسی اسید است

سیتریک اسید یک هیدروکسی اسید است

آلفا هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای طبیعی هستند که در غذاها یافت می شوند.

اسیدهای هیدروکسی آلفا شامل اسید سیتریک (موجود در مرکبات)، اسید گلیکولیک (موجود در نیشکر)، اسید لاکتیک (موجود در شیر ترش و آب گوجه فرنگی)، اسید مالیک (موجود در سیب)، اسید تارتاریک (موجود در انگور)، و دیگر… .

Citric acid

اسید سیتریک یک اسید آلفا هیدروکسی قدرتمند است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد پیری اصلاح کننده است. AHA یک آنتی اکسیدان قوی برای محافظت از پوست در برابر علائم قابل مشاهده استرس اکسیداتیو و جوانتر جلوه دادن پوست است.

اسید سیتریک یک هیدروکسی اسید است

اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک و اسید سیتریک همه آن ها AHAs هستند، خانواده ای از لایه بردارهای شیمیایی که با از بین بردن پیوندهای چسبنده ای که آن ها را به هم می چسبد، سلول های مرده پوست را به آرامی از بین می برد.

اسید سیتریک یک محصولی خوراکی

اسید سیتریک به خاطر عطر و مزه ی ترشی که دارد در صنایع غذایی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد همچنین به عنوان یک بافر عمل کرده و توانایی بالایی در حفظ کیفیت و نگهداری غذا ها از خود نشان می دهد.

از دیگر مزیت های آن را می توان امکان تولید به شکل پودری دانست که این موضوع سبب سهولت استفاده در غذاهای خشک می گردد سیتریک اسید هم چنین برای ایجاد یک محیط اسیدی و تسهیل در فرایند تولید پنیر استفاده می کنند.

مصرف اسید سیتریک

می‌توانید محلول اسید سیتریک یا پودر آن را از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید، اما چنانچه قصد دارید آن را در خانه درست کنید، فقط لازم است چند ماده شیمیایی و وسایل ضد اسید را خریداری کرده سپس از اصول اولیه حفظ ایمنی در خصوص مواد شیمیایی پیروی کند.

آشنایی با هیدروکسی اسید

موارد استفاده و اثربخشی؟

به احتمال زیاد برای…

پیری پوست: استفاده از اسید آلفا هیدروکسی در لوسیون، کرم، محلول یا لایه برداری پوست می تواند چین و چروک و برخی دیگر از علائم پیری یا آفتاب سوختگی را کاهش دهد.

پوست خشک: استفاده از لوسیون یا کرم حاوی آلفا هیدروکسی اسید می تواند باعث خشکی پوست شود.

• آکنه: استفاده از کرم ها، لایه برداری ها یا لوسیون های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها علائم آکنه را در نوجوانان و بزرگسالان کاهش می دهد.

• دهان خشک: به نظر می رسد استفاده از اسپری دهان حاوی آلفا هیدروکسی اسید خاص، اسید مالیک، علائم خشکی دهان ناشی از داروهای خاص را بهبود می بخشد.

• فیبرومیالژیا: به نظر می رسد مصرف یک اسید آلفا هیدروکسی، به نام اسید مالیک، در ترکیب با منیزیم باعث کاهش درد و حساسیت ناشی از فیبرومیالژیا می شود.

شواهد کافی برای…

• یک اختلال پوستی ارثی که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست (ایکتیوز) می شود.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از داروهای آلفا هیدروکسی اسید به مدت ۱-۳ هفته به بهبود ظاهر پوست در افراد مبتلا به این بیماری کمک می کند.

• چاقی: بعضی از افراد مبتلا به چاقی رنگ پوست تیره تری در چین های پوست دارند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از لایه بردار ۷۰٪ اسید گلیکولیک در این مناطق تیره پوست به کاهش این تغییر رنگ کمک می کند.

• علائم کشش: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از لایه بردار ۷۰٪ اسید گلیکولیک در ایجاد علائم کشش باعث تغییر رنگ و کاهش عرض علائم کشش می شود. با این حال، علائم کشش به طور کامل از بین نمی روند.

چرا از AHA در برخی مواد آرایشی استفاده می شود؟

محصولات حاوی AHA برای اهداف مختلفی از جمله صاف کردن خطوط ریز و چین و چروک، بهبود بافت و رنگ پوست، رفع انسداد و پاک سازی منافذ و به طور کلی بهبود وضعیت پوست به بازار عرضه می شوند. گاهی اوقات AHA ها در محصولات آرایشی و بهداشتی برای اهداف دیگری مانند تنظیم pH (درجه اسیدیته یا قلیایی) استفاده می شوند.

هیدروکسی اسید ها چگونه کار می کنند؟

محصولات حاوی AHA باعث لایه برداری یا ریزش سطح پوست می شوند. میزان لایه برداری به نوع و غلظت AHA،‌ pH آن و سایر مواد موجود در محصول بستگی دارد.

نتیجه گیری

هیدروکسی اسید ها حاوی اسید های مختلفی هستند که در غذاهای مختلفی یافت می شوند. هیدروکسی اسید یک سیتریک است که در مرکبات وجود دارد.

اسید سیتریک یک اسید آلفا هیدروکسی قدرتمند است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد پیری اصلاح کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.