نمک اسید سیتریک

نمک اسید سیتریک

نمک اسید سیتریک

نمک اسید سیتریک ، به نمک ریز و کمی پودری شباهت دارد و برخی از افرادی که رژیم کم سدیم دارند، از آن به عنوان جایگزین نمک استفاده می کنند.
اسید سیتریک یک اسید ضعیف است که به طور گسترده در گیاهان و حیوانات یافت می شود. این ماده طبیعی در مرکبات، به عنوان مثال لیمو که حدود ۵-۸ درصد اسید سیتریک دارد، رایج است. یک ماده نگهدارنده طبیعی و بدون ایجاد احساس دهان به راحتی مخلوط می شود و اغلب به عنوان یک ماده افزودنی طعم دهنده در غذاها، نوشابه ها و به عنوان جایگزین نمک در برخی از ترکیبات ادویه بدون نمک استفاده می شود. به عنوان نمک لیمو یا نمک ترش نیز شناخته می شود. همچنین یک ترکیب اصلی در چرخه اسید سیتریک است. چرخه اسید سیتریک راهی است که در بسیاری از ارگانیسم ها، از جمله انسان، تولید می شود و تقریباً دو سوم انرژی مورد استفاده سلول ها را تولید می کند.

نمک ترش نمک نیست، اما جایگزین موثری برای نمک است. مطمئناً این نمک با آب لیمو نیست، نمک ترش به نمک شباهت دارد، از این لحاظ که به صورت بلوری سفید مانند نمک به نظر می رسد و هیجان را به غذا اضافه می کند، این نمک در واقع اسید سیتریک است، یک ترکیب بلوری سفید با طعم اسیدی و ترش. اغلب از آن برای تهیه عنصر طعم ترش در غذاهای شیرین و ترش مانند سوپ کلم استفاده می شود.

کاربرد نمک اسید سیتریک 

کاربرد نمک اسید سیتریک
  • سدیم سیترات نمکی است که از اسید سیتریک گرفته شده و معمولاً در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی استفاده می شود. سایر نمک های طبیعی اسید سیتریک که در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی مورد استفاده قرار می گیرد، شامل سیترات پتاسیم، سیترات آلومینیوم، سیترات دیامونیوم، سیترات فریک، سیترات منیزیم، سیترات منو سدیم و سیترات روی است. 
  • از نمک اسیدسیتریک می توان با خیال راحت برای استفاده خاص در پوست کودک و یا استفاده در نزدیکی ناحیه چشم یا غشاهای مخاطی استفاده کرد. تری بوتیل سیترات و تری اتیل سیترات ممکن است در محصولات حمام، سایر محصولات پاک کننده، کرم ها و لوسیون ها استفاده شود.
  • اسیدسیتریک و نمک های دی آمونیوم، پتاسیم و سدیم آن همه برای کمک به حفظ مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی با کلات کردن فلزات (کمپلکس کردن) استفاده می شود.
  •  نمک اسیدسیتریک برای کمک به تنظیم تعادل اسید و باز به مواد آرایشی اضافه می شود. توابع دیگر از مواد تشکیل دهنده سیترات عبارتند از: عامل بافر، قابض لوازم آرایشی و بهداشتی، عامل مراقبت از دهان، عامل پوست مطبوع، نرم کننده و حلال.
  • می توان از اسید سیتریک به عنوان جایگزین نمک در نان های ترش مانند چاودار و مایع استفاده کرد. به همان اندازه که از سدیم ها برای عطر و طعم نمک مصرف می کنید، از مقدار اسید سیتریک استفاده کنید.
  • از نمک های اسید سیتریک، سیترات ها هستند که کاربردهای زیادی در پزشکی دارند. از جمله اینکه:

قلیایی سازی ادرار

سیترات ها برای قلیایی سازی ادرار (به عنوان جایگزین بی کربنات سدیم) در شرایطی که نگهداری طولانی مدت ادرار قلیایی مطلوب است (به عنوان مثال مدیریت اسید اوریک و حساب سیستین دستگاه ادراری) استفاده می شود.

اسیدوز متابولیک مزمن

سیترات ها برای مدیریت اسیدوز متابولیک مزمن همراه با شرایطی مانند نارسایی مزمن کلیه یا اسیدوز توبولار کلیه استفاده می شوند.

در نقرس درمانی

از سیترات ها به عنوان کمکی برای عوامل اوریکوسوریک در درمان نقرس استفاده می شود.

خنثی سازی اسید معده

برخی نمک های سیترات (به عنوان مثال سیترات سدیم ) نیز برای بافر کردن و خنثی سازی اسید کلریدریک معده استفاده می شود. نمک سیتریک اسید تری سدیم به عنوان یک پایه مزدوج از یک اسید ضعیف می تواند به عنوان یک عامل بافر بیولوژیکی عمل کند. زیرا در برابر تغییرات pH مقاومت می کند. اسید سیتریک یکی از مجموعه ترکیباتی است که مسئول اکسیداسیون فیزیولوژیکی چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها به دی اکسید کربن و آب است. اغلب برای تهیه بافر سیترات سدیم برای بازیابی آنتی ژن نمونه های بافتی استفاده می شود. محلول سیترات برای از بین بردن پیوندهای متقابل پروتئین طراحی شده است. در نتیجه شدت رنگ آمیزی آنتی بادی ها افزایش می یابد. سیترات دارای فعالیت ضد انعقادی است. به عنوان کلاتور کلسیم، کمپلکس هایی را ایجاد می کند که تمایل خون به لخته شدن را مختل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *