فواید مصرف اسید سیتریک برای دندان ها

لیمو، پرتقال و گریپ فروت ها لکه دار، مغذی و خوشمزه هستند. ویتامین C این میوه ها پانچ تغذیه ای خود را به وجود می آورد و محتوای اسید سیتریک به آن را به طعم و مزه می دهد. اسید سیتریک به علت توانایی آن برای تقویت عطر و طعم به بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها اضافه شده است. دشوار است تصور کنید که مصرف بیش از حد این میوه های مفید تغذیه می تواند به هر حال زیان آور باشد.

در مصرف اسید سیتریک برای کاهش آسیب دندان ها مراقب باشید  هر گونه غذا و نوشیدنی که حاوی اسید سیتریک بالا هستند، می تواند به طور بالقوه در طول زمان  به دندان های شما آسیب برساند.

فرسایش مینای دندان

تماس طولانی و مکرر با اسید سیتریک و سایر اسیدها در مواد غذایی و نوشیدنی باعث انحلال مینای دندان می شود. این دمیترالیزاسیون سطح دندان سخت، فرسایش نامیده می شود و می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. هنگامی که فرسایش به سمت نرمی تر حرکت می کند، لایه داخلی دندان شما که دنتین نامیده می شود، حساسیت و درد را شروع خواهد کرد. در نهایت فرسایش بدون درمان می تواند بخش عصبی دندان شما را به تحت تاثیر قرار دهد که نیاز به درمان کانال ریشه دارد.

مصرف اسید سیتریک برای کاهش آسیب دندان ها

مرکبات دارای غلظت بالایی از اسید سیتریک هستند و همچنین بعضی میوه ها و محصولات میوه ای نیز حاوی اسید سیتریک هستند.. دیگر مواد غذایی اسیدی شامل سبزیجات ترش و غذاهای تخمیر شده مانند شراب و ماست هستند. آب نبات، نوشیدنی های ورزشی، چای یخ کن، چای های گیاهی و سودا معمولا اسید سیتریک دارند. سدیم کربن – هر دو نوع مرتب و رژیم غذایی – دارای سطوح بالاتر اسید هستند و می توانند برای دندان ها مضرتر از نوشیدنی های غیر گازدار باشند. از آنجا که اکسیدهای مختلف برای تولید مزه به مواد غذایی افزوده می شوند، خواندن برچسب غذایی ممکن است بهترین راه برای تعیین محتوای اسید باشد.

اثرات شکر و اسید با هم

گازهای سدیم کربن، نوشیدنی های انرژی زا و چای یخ شیرین حاوی غلظت بالا از هر دو قند و اسید، از جمله اسید سیتریک می باشند. شکر از سدیم چسبنده تر است و به سطح دندان شما چسبیده و پلاک را به وجود می آورد. باکتری ها در دهان شما این قندها را در پلاک برای تولید اسید استفاده می کنند. علاوه بر این، دندان های شما در معرض اسیدهای موجود در نوشیدنی ها قرار می گیرند. اگر دو منبع اسید به اندازه کافی مضر نباشد، در صورتی که تشنه باشید و یا دهان شما خشک باشد اثرات مضر این اسید ها بر روی دندان های شما به میزان قابل توجهی تشدید می شود.

مصرف اسید سیتریک برای کاهش آسیب دندان ها

کاهش اثرات اسید سیتریک

برای جلوگیری از فرسایش محدود کردن سوداها و دیگر مواد غذایی اسیدی توصیه می شود، اما چند ضمانت دیگر که می توانید پیروی کنید وجود دارد.

دندانپزشکان به طور منظم با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای تقویت و افزودن سختی به مینای دندان توصیه می کنند.

مصرف اسید سیتریک برای کاهش آسیب دندان ها به عنوان نوشیدنی اسیدی از طریق یک نی به سمت عقب دهان شما می تواند به کاهش خطر بروز فرسایش با محدود کردن مواجهه دندان هایتان با اسید کمک کند. با این حال، دندان های عقب شما هنوز در معرض اسیدها هستند.
شستشو با آب ۳۰ ثانیه پس از خوردن برای شستشوی اسید باقی مانده به سلامت دندانها کمک می کند.
آدامس بدون قند جویدن بعد از غذا برای تحریک بزاق نیز می تواند تاثیرات اسید در دهان شما را خنثی کند.
نوشیدن نوشیدنی های اسیدی در طول غذا و نه به تنهایی باعث تشدید آسیب مینای دندان می شود.
بهتر است یک بار نوشیدنی را بنوشید تا اینکه به طور مداوم خوردن در طول غذاخوردن اینکار را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *