نقش کربوکسی متیل سلولزدر داروها چیست؟

نقش کربوکسی متیل سلولزدر داروها چیست؟

کربوکسی متیل سلولز در داروها

کربوکسی متیل سلولز در داروها معمولا به عنوان تجزیه کننده استفاده می شود.

کربوکسی متیل سلولز (آدامس سلولز) به طور طبیعی در گیاهان یافت می شود و از آن در محصولات غذایی مختلف استفاده می شود.  به عنوان یک ماده غلظت دهنده کاربردهای زیادی در صنایع غذایی، داروها و صنایع دیگر دارد. کربوکسی متیل سلولز به عنوان پودر سفید و فیبری وجود دارد. به راحتی در آب حل می شود.

این ماده غیر سمی و بدون تحریک است، به همین دلیل در فرمولاسیون دارویی استفاده می شود.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز در داروها

قطره چشم سدیم کربوکسی متیل سلولز

از کربوکسی متیل سلولز در درمان خشکی و سوزش چشم استفاده می شود. این ماده به عنوان روان کننده برای رفع تحریک و ناراحتی ناشی از خشکی چشم یا به دلیل قرار گرفتن در معرض چشم در مقابل باد، آفتاب، استفاده از رایانه و برخی از داروهای خاص استفاده می شود.

استفاده از کربوکسی متیل سلولز در قرص ها

کربوکسی متیل سلولز به دلیل داشتن ویسکوزیته کم و متوسط ​​می تواند به عنوان چسب و روکش قرص در صنایع داروسازی استفاده شود. محصولات MC با ویسکوزیته بالا عمدتا در صنایع غذایی استفاده می شوند. 

کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک تجزیه کننده نیز در قرص ها استفاده می شود. تجزیه کننده ها تجزیه قرص در دستگاه روده را تسهیل می کنند. بدون یک تجزیه کننده، قرص ممکن است به درستی حل نشود، در نتیجه باعث کاهش اثر آن خواهد شد. 

داروهای ضد سرطان

سدیم کربوکسی متیل سلولز یک حامل ایمن و مطمئن داروهای ضد سرطان است.

در درمان سرطان کبد، از کربوکسی متیل سلولز سدیم می توان در داروهای ضد سرطان پرفیوژن شریانی transcatheter استفاده کرد. تا به طور قابل توجهی زمان مقاومت داروهای ضد سرطان در تومور را افزایش داده، عملکرد آنتی پلاستیک را تقویت کرده و اثر بخشی درمانی را بهبود بخشد. 


پانسمان کربوکسی متیل سلولز

از دیگر کاربرد کربوکسی متیل سلولز در داروها، می توان برای ساخت مواد تشکیل دهنده پانسمان اشاره کرد. تحقیقات نشان داده اند که این پانسمان می تواند در کنترل عفونت زخم مؤثر باشد. در مقایسه با پانسمان های زخم گاز تفاوت معنی داری ندارد، اما این پانسمان در کنترل اگزوداسیون مایع بینابینی زخم و بهبود سریع زخم نسبت به پانسمان های گازی برتری دارد. علاوه بر این، می تواند پدیده تحریک زخم بعد از عمل را کاهش دهد.

پانسمان کربوکسی متیل سلولز سدیم از محل زخم در برابر عوامل خارجی که ممکن است باعث ایجاد درد، ترویج عفونت یا کند شدن روند بهبود زخم طبیعی شود، محافظت می کند.

اسپری مرطوب کننده دهان (بزاق مصنوعی)


بزاق طبیعی بیشتر از آب تشکیل شده است، اما حاوی آنزیم ها، الکترولیت ها و مخاط نیز هست. بزاق مصنوعی دقیقاً برابر با بزاق تولید شده توسط غدد ما نیست، اما ترکیب مواد تشکیل دهنده آن می تواند به تسکین علائم کمک کند. جایگزین بزاق است که به طور موقت دهان را مرطوب و روان می کند و یک لایه محافظ ایجاد می کند تا در کاهش خطر آسیب های مکانیکی که می تواند ناشی از خشکی مزمن دهان باشد، کمک کند.

کربوکسی متیل سلولز در بزاق مصنوعی باعث افزایش ویسکوزیته شده و به عملکرد بهتر حفره دهان کمک می کند. 

کربوکسی متیل سلولز در دامپزشکی

سدیم کربوکسی متیل سلولز کاربردهای گسترده ای در داروهای حیوانی دارد.
به طور مثال مقدار کمی از کربوکسی متیل سلولز سدیم از چسبندگی های شکمی در اسب ها جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

کربوکسی متیل سلولز در داروها به عنوان یک تجزیه کننده استفاده می شود. به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد. کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، دارویی دارد.

در داروهایی مانند

– قطره چشمی: برای درمان خشکی و سوزش چشم استفاده می شود.

– قرص ها: به عنوان تجزیه کننده با ویسکوزیته کم وجود دارد.

– داروهای ضد سرطان: یک حامل ایمن و مطمئن داروهای ضد سرطان است.

– پانسمان: برای ساخت مواد تشکیل دهنده پانسمان استفاده می شود.

– قطره بزاق مصنوعی: باعث افزایش ویسکوزیته شده و به عملکرد بهتر حفره دهان کمک می کند. 

– دامپزشکی: کاربردهای گسترده ای در داروهای حیوانی از جمله چسبندگی شکمی در اسب دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *