مقایسه زایلیتول و سوربیتول

زایلیتول و سوربیتول

سوربیتول_پویاویژن

زایلیتول و سوربیتول الکل های قندی( نوعی الکل تهیه شده از قند) هستند. الکل های قند نوعی “کربوهیدرات کم هضم”هستند، گروهی که شامل فیبر و نشاسته مقاوم هستند.  به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها وجود دارند و به عنوان “پلیول ها” نیز شناخته می شوند. اینها یکسری فواید مثبت برای سلامتی دارند و از نظر قند، چون مبتنی بر ساکارز هستند، برای سلامتی دهان و دندان مناسب هستند. گزینه های مورد تقاضا هستند، زیرا محصولات کم کالری یا بدون کالری در نظر گرفته می شوند. زایلیتول و سوربیتول  بر قند خون تأثیر منفی نمی گذارند و برای افراد دیابتی و افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات یا کتوژنیک دارند، مطلوب هستند.

زایلیتول و سوربیتول در محصولات مختلف گیاهی وجود دارند. عوارض جانبی کمتری نسبت به شیرین کننده های دیگر دارند.

با سوربیتول آشنا شویم

سوربیتول به طور طبیعی در انواع توت ها مانند توت سیاه، تمشک و توت فرنگی و سایر میوه ها مانند سیب، زردآلو، آووکادو، گیلاس، هلو و آلو یافت می شود.

سوربیتول دارای اثر خنک کنندگی است که در آدامس ها، آب نبات، ژله و شیرینی های خاص استفاده می شود. می تواند در محصولات پخته شده بسیار برجسته باشد. شما آن را در ملین ها و سایر محصولات دارویی و همچنین در غذاها و وسایل آرایشی استفاده می کنید. زیرا باعث غلظت دادن محصولات و افزایش رطوبت آنها می شود. برخلاف بسیاری از شیرین کننده های جایگزین طبیعی، سوربیتول به عنوان یک شیرین کننده مغذی در نظر گرفته می شود. زیرا هنگام مصرف آن به بدن شما انرژی می دهد، این بدان معناست که کالری لازم را تأمین می کند.

سوربیتول دارای مزه ای مطبوع است. ۶۰٪ به اندازه قند شیرین است.  تأثیر بسیار کمی روی قند خون و انسولین دارد.

برخلاف بسیاری از شیرین کننده های جایگزین طبیعی، سوربیتول به عنوان یک شیرین کننده مغذی در نظر گرفته می شود. زیرا هنگام مصرف آن به بدن شما انرژی می دهد، این بدان معنی است که کالری لازم را تأمین می کند.

سوربیتول به آرامی از روده کوچک جذب می شود.  باقیمانده به روده بزرگ می رود، جایی که متابولیسم آن کالری کمتری دارد. به همین دلیل، مصرف سوربیتول (در مقایسه با مقدار مساوی قند) ترشح انسولین را کاهش می دهد در نتیجه به حفظ سطح قند خون کمک می کند.

شرکت پویا ویژن بهترین محصولات را با بهترین کیفیت در اختیار شما بهترین ها قرار می دهد.

با زایلیتول آشنا شویم

زایلیتول، یک الکل شکر ۵ کربنی است. به غیر از انواع توت ها از جمله قارچ ها و غلات در غذاهای متنوعی یافت می شود.  در انواع ساقه های گیاهی و درون پوست درختان وجود دارد. می توان از منابع مختلفی آن را تهیه کرد، از جمله  :ساقه های ذرت، برگ ها، برنج، سبوس جو، درختانی مانند اکالیپتوس، توس، بامبو و ساقه های گل آفتابگردان.

زایلیتول برخلاف بسیاری از شیرین کننده های جایگزین، بسیار شبیه به شکر است. تقریباً به اندازه قند معمولی شیرین است، اما ۴۰٪ کالری کمتری دارد. می تواند باعث تپش قلب شود. زایلیتول می تواند حجم استخوان و محتوای مواد معدنی را افزایش داده و از استخوان محافظت کند. شناخته شده ترین فواید بهداشتی زایلیتول تأثیر آن بر سلامت دندان است و شواهدی مبنی بر توانایی زایلیتول در جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار قوی است. در آدامس های بدون قند، نعناع و محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان استفاده می شود.

شباهت های زایلیتول و سوربیتول

از نظر شیمی، سوربیتول و زایلیتول ترکیبات نسبتاً مشابهی دارند. هر دو به عنوان الکل های قند) پلیول (طبقه بندی می شوند. هر دو می توانند به عنوان جایگزینی برای قند ساکارز استفاده شوند.

در مقایسه با شیرین کننده های مصنوعی، الکل های قندی سمیت بسیار کمی دارند و به طور کلی بی خطر شناخته می شوند.

به دلیل کمبود کالری، برای افراد دیابتی به دلیل پایین بودن شاخص گلیسمی، الکل های قندی یک انتخاب محبوب برای کاهش وزن هستند.

تخمیر الکل های قندی (سوربیتول و زایلیتول) توسط باکتری های روده می تواند باعث گاز و نفخ شود و الکل های قند ممکن است باعث کاهش جذب چربی از سایر غذاها شوند.با این حال، شواهد بیشتر نشان می دهد که مردم می توانند با مصرف منظم الکل های قندی سازگار شوند و اثرات منفی گوارش بعد از ماه یا دو ماه از بین می روند.

تفاوت های زایلیتول و سوربیتول

عوارض جانبی سوربیتول کمتر از زایلیتول است. یکی از دلایل محبوبیت سوربیتول در بین تولید کنندگان، هزینه آن است. سوربیتول ارزان تر از زایلیتول است. سوربیتول ۶۰ درصد شیرینی قند را دارد. زایلیتول شیرینی معادل قند مبتنی بر ساکارز را دارد.

نتیجه: زایلیتول و سوربیتول هر دو الکل های قند (پلیول) هستند. کم کالری هستند.اما سوربیتول ارزان تر از زایلیتول است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *