دکستروز ۵٪  چیست و برای چه اهدافی در آب استفاده می شود؟

دکستروز ۵ درصد در آب به داخل ورید تزریق می شود تا جایگزین مایعات از دست رفته شود و کربوهیدرات ها را به بدن وارد کند.

دکستروز یک نوع گلوکز (قند) است. در آب برای درمان کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)، شوک انسولین یا کم آبی (از دست دادن مایعات) استفاده می شود.

دکستروز منبع کالری است. به آسانی متابولیزه می شود، ممکن است تلفات پروتئین بدن و نیتروژن را کاهش دهد، رسوب گلیکوژن را تقویت کرده و در صورت تهیه دوزهای کافی کتوز را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می کند.

دکستروز ۵ درصد چیست؟

دکستروز ۵ درصد ترکیبی از دکستروز و آب است. یک راه حل قند داخل وریدی است که از ۵ گرم از فرم dextrorotatory گلوکز حل شده در ۱۰۰ میلی لیتر از H2O تشکیل شده است . از آنجا که حلال در آب است، بنابراین به آن محلول آبی گفته می شود. حرکت آب در خارج از سلول دقیقاً با جابجایی آب به داخل سلول متعادل است و به همین دلیل است که به عنوان یک محلول ایزوتونیک خیلی سریع پس از تجویز، به بدن کمک می کند. اما در مرحله بعد، به عنوان یک محلول هیپوتونیک عمل می کند (در یک محلول هیپوتونیک، غلظت مولر کل ذرات محلول کمتر از محلول دیگر یا کمتر از یک سلول است. دلیل این امر متابولیسم سلولی است که توسط مولکولهای گلوکز دکستروتوراتیو پشتیبانی می شود. این غلظت فرم dextrorotatory گلوکز در D5W را کاهش می دهد و آن را به یک محلول هیپوتونیک تبدیل می کند. دکستروز ۵ درصد پیروژنیک نیست، بنابراین باعث گرمای بیش از حد در بدن نمی شود.

کاربردهای دکستروز ۵ در صد:

از کاربرد های دکستروز این است که برای حمایت تغذیه ای برای بیمارانی که به علت بیماری، آسیب یا سایر شرایط طبیعی قادر به خوردن نیستند، داده می شود.

گاهی به عنوان یک رقیق کننده (مایع) برای تهیه داروهای تزریقی در کیسه IV استفاده می شود. یک رقیق کننده مقدار زیادی از مایع را فراهم می کند که در آن مقدار کمی از دارو را رقیق می کند. رقیق کننده به انتقال خون به داخل جریان خون کمک می کند. به مراقبین کمک می کند دارو را به آرامی و با خیال راحت به بدن تزریق کنند.

دکستروز ۵٪ در آب (D5W) باعث افزایش حجم کل مایعات می شود، همچنین در اهداف احیا کننده و دفع کننده مفید است.

اگر به دگزامتازون حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر دچار دیابت، مشکلات تنفسی، عدم تعادل الکترولیت، بیماری کلیه یا کبد، آلرژی غذایی یا دارویی، یا در صورت انتقال خون به طور منظم، به پزشک خود اطلاع دهید.

دکستروز ۵٪ در آب را با هر دارویی که پزشک شما تجویز نکرده است مخلوط نکنید. اگر از تزریق ها در خانه استفاده می کنید، حتما متوجه شده اید که چگونه داروها را به خوبی مخلوط و ذخیره کنید.

در صورت مصرف تزریق داخل آب دکستروز۵٪ ، در صورت سوزش، درد و تورم اطراف سوزن به تزریق کنندگان اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، برای مصرف این دارو به پزشک خود بگویید.معلوم نیست که آیا ۵٪ دکستروز در آب به شیر مادر منتهی می شود یا اینکه آیا می تواند به یک نوزاد آسیب برساند. در صورت تغذیه با شیر مادر، از این دارو استفاده نشود.

به دلیل افزایش خطر ابتلا به هایپرگلیسمی ( هیپوگلیسمی) دوز و میزان تزریق مداوم دکستروز داخل وریدی باید در کودکان بیمار، خصوصاً نوزادان کم وزن احتیاط شود.

تزریق لاکتری رینجر و دکستروز ۵ درصد،USP باید با احتیاط استفاده شود. تجویز بیش از حد ممکن است منجر به آلکالوز متابولیک شود.

داروی دکستروز ۵ درصد در مایع درمانی پارت رنتال

این نوع روش درمانی برای بیمارانی انجام می شود که دچار هیپوولمیک هستند. از مایع درمانی با محلول های کریستالوئیدی برای احیای بیمارانی که دچار کمبود آب هستند، برای جایگزینی آب از دست رفته استفاده می شو. دکستروز ۵ درصد منبع غنی مواد مغذی در قالب کالری و کربوهیدرات است. برای درمان قند خون یا از دست دادن مایعات (کم آبی) استفاده می شود.

شباهت دکستروز۵ درصد و آب دکستروز :
۱٫ هر دو محلول های قندی هستند که به داخل ورید یا رگ ها منتقل می شوند. به همین دلیل به آنها راه حل های قند داخل وریدی گفته می شود. این محلول های قند داخل وریدی به جایگزینی مایعات بدن کمک می کنند و منبع کربوهیدرات های بدن هستند.

۲٫ هر دو  محلول شکر، نمک دکستروز و دکستروز استریل، غیرپروژنیک هستند و از دکستروز تشکیل شده اند. 

تفاوت عمده این دو: در وجود یا عدم وجود سدیم کلرید (NaCl) است.


تفاوت بین دکستروز ۵ درصد و نمک دکستروز شور:

۱٫ دکستروز ۵ درصد یک محلول قند داخل وریدی است که شامل گلوکز و آب است. در صورتی که دکستروز نمکی ترکیبی از ۵ درصد دکستروز با کلرید سدیم و آب است.

دکستروز۵ درصد به معنای ۵ درصد دکستروز است و به عنوان D5W نیز شناخته می شود. از آب و ۵۰ گرم گلوکز تشکیل شده است. اما دکستروز نمکی ترکیبی از دکستروز، کلرید سدیم (NaCl) و آب است. محتوای NaCl بسته به کاربرد متفاوت است.

نتیجه گیری:

دکستروز ۵ درصد ترکیبی از آب و دکستروز است. برای حمایت تغذیه ای برای بیمارانی که به علت بیماری، آسیب یا سایر شرایط طبیعی قادر به خوردن نیستند، برای جبران کمبود آب در بدن، داده می شود. منبع غنی از مواد مغذی در قالب کالری و کربوهیدرات است. با آب دکستروز شباهتهای زیادی دارد. ازجمله : هردو به رگ ها تزریق می شوند و استریل و غیر پروژنیک هستند. دکستروز ۵ درصد با نمک دکستروز شور متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *