کاربرد مهم دکستروز در صنعت

کاربرد مهم دکستروز در صنعت

دکستروز چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

دکستروز نوعی گلوکز است که از نشاسته ذرت ساخته می شود. درست مانند شکر، این ماده از نوع شیرین است اما در مقایسه با قند تهیه شده از نیشکر حدود ۲۰٪ شیرینی کمتری دارد. دکستروز بی آب فاقد هرگونه آب تولید شده به صورت کریستالی یا پودری است. دکستروز، مانند فروکتوز و گلوکز، یک مونوساکارید است که به عنوان قند ساده نیز شناخته می شود. قندهای ساده را می توان برای تولید قندهای پیچیده مانند ساکارز ترکیب کرد. بدن انسان هر واحد قند ساده را متابولیزه می کند در حالی که قندهای پیچیده به راحتی توسط بدن متابولیزه نمی شوند. دکستروز بی آب به طور گسترده ای به عنوان مکمل غذایی و شیرین کننده در تولید مواد غذایی استفاده می شود. به غیر از غذا، در نوشیدنی ها، خوراک دام، داروسازی و صنایع مختلف نیز کاربرد دارد. معمولاً، از دکستروز به عنوان یک مکمل غذایی در شیرخشک برای بهبود ارزش غذایی استفاده می شود و به عنوان شیرین کننده از آن در شیرینی سازی برای تهیه طعم و مزه و شیرینی پزی برای تقویت رشد مخمر و بهبود ظاهر استفاده می شود.

کاربرد مهم دکستروز در صنعت

همچنین، از آن به عنوان ماده بافر کننده داروی دامپزشکی و مکمل غذایی در کشاورزی / خوراک دام استفاده می شود. کاربردهای مختلف دیگری از دکستروز وجود دارد مانند استفاده به عنوان آنتی اکسیدان و بستر تخمیر در تولید انواع ویتامین ها، اسیدهای آمینه و سایر محصولات آلی، در ساخت انواع مواد آلی برای تأمین انرژی و به عنوان یک آنتی اکسیدان در پردازش چرم مورد استفاده قرار می گیرد. بازار دکستروز به دلیل کاربرد و ویژگی های گسترده، شاهد تقاضای زیادی بود. از آنجا که از ذرت تولید می شود، ارگانیک است و بنابراین هیچ اثر مضر برای بدن ندارد. به دلیل ماندگاری طولانی و طعم شیرین، تقاضای دکستروز در سطح جهانی در حال افزایش است. این ماده معمولاً به صورت بلوری تولید می شود که استفاده، ذخیره و حمل و نقل آن آسان است. انتظار می رود بازار دکستروز به دلیل کاربردهای گسترده، شاهد تقاضای فزاینده ای در بین مصرف کنندگان و صنایع باشد.

دکستروز کاربرد های مختلفی در صنعت دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

کاربرد دکستروز در صنعت های مختلف

دکستروز در صنعت لبنیات و بستنی

دکستروز ایده آل برای تعادل شیرینی های لبنی و تخمیر شده است و ماندگاری محصولات را افزایش می دهد.

در لبنیات منجمد، که شیرینی ملایم و مطلوبی مورد نظر است، دکستروز در بستنی ، آب نبات یخی، یخ های آب و سایر دسرهای منجمد بسیار مفید است. این باعث بهبود خوشمزه شدن و ویژگی های خوب ذوب می شود. ظرفیت آن برای فشار دادن نقطه انجماد به بهبود قابلیت جابجایی بستنی مخلوط شده در دمای – ۱۸ درجه سانتی گراد کمک می کند.

در نوشیدنی های شیر (شکلات یا طعم دار دیگر)، از دکستروز به طور گسترده ای برای کنترل شیرینی کلی در ترکیب با سایر قندها استفاده می شود. علاوه بر این، دکستروز انرژی سریعی را تحویل می دهد.

کاربرد دکستروز در صنعت نوشیدنی

از دکستروز می توان در نوشیدنی هایی مانند نوشیدنی های انرژی زا، آبجو و نوشیدنی های الکلی که در محصولات آبجو کم کالری به عنوان منبع کربوهیدرات قابل تخمیر برای کاهش کالری استفاده می شود، استفاده کرد.

کاربرد دکستروز در صنعت داروسازی

دکستروز برای مصرف خوراکی ممکن است در درمان بیماری های مختلف و تقویت کننده های مواد مغذی مورد استفاده قرار گیرد. اسید گلوکورونیک ممکن است با ترکیبات سمی مانند الکل در کبد ترکیب شود و ترکیبات غیر سمی ایجاد کند و آنها را همراه با ادرار از بدن انسان تخلیه کند، بنابراین سم زدایی حاصل می شود. در صنایع دامپزشکی، گلوکز ممکن است مستقیماً به عنوان عامل آشامیدنی استفاده شود و یا در داروهای مختلف حیوانی به عنوان حامل استفاده شود. از آنجا که فاقد پیروژن است، به طور گسترده ای در تزریق انسان و حیوان در بیمارستان استفاده می شود.

کاربرد دکستروز در صنعت بهداشت و مراقبت شخصی

از دکستروز می توان در فرمولاسیون محصولات حمام، محصولات پاک کننده، آرایش چشم، محصولات مراقبت از پوست، محصولات آرایشی و مراقبت از مو در محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی استفاده کرد.

کاربرد دکستروز در صنعت کشاورزی ، خوراک دام ، طیور

از دکستروز می توان به عنوان ماده بافر کننده دامپزشکی و مکمل غذایی در کشاورزی ، خوراک دام ،خوراک طیور مانند غذای خانگی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *