تفاوت بین اسید سیتریک خشک و آبدار

تفاوت بین اسید سیتریک خشک و آبدار

تفاوت بین اسید سیتریک خشک و آبدار چیست؟

تفاوت اصلی بین اسید سیتریک خشک و آبدار این است که اسید سیتریک خشک فاقد آب تبلور است در حالی که اسید سیتریک مونوهیدرات دارای یک مولکول آب در ارتباط با یک مولکول اسید سیتریک است.

اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است، بنابراین، ما می توانیم آن را به طور طبیعی در مرکبات پیدا کنیم. تولیدکنندگان سالانه مقدار زیادی اسید سیتریک تولید می کنند زیرا این ماده دارای کاربردهای زیادی است. به عنوان یک اسید کننده، به عنوان یک ماده طعم دهنده و کیلیت. این ترکیب می تواند به صورت فرم بی آب (عاری از آب) و یا به صورت مونوهیدرات (آبدار) وجود داشته باشد.

تفاوت بین اسید سیتریک خشک و آبدار

اسید سیتریک بی آب (خشک) چیست؟

اسید سیتریک بی آب، فرم اسید سیتریک بدون آب است. شکل ظاهری این ترکیب بی رنگ و بی بو است. به صورت خشک و دانه بندی آن هیچ آبی ندارد. ما می توانیم این ترکیب را از طریق تبلور از آب گرم تولید کنیم.

اسید سیتریک بی آب از فرم مونوهیدرات در دمای ۷۸ درجه سانتیگراد تشکیل می شود. تراکم فرم بی آب ۱٫۶۶۵ گرم در سانتی متر مکعب است. در دمای ۱۵۶ درجه سانتی گراد ذوب می شود و نقطه جوش این ترکیب ۳۱۰ درجه سانتی گراد است. فرمول شیمیایی این ترکیب C6H8O7 است در حالی که جرم مولی ۱۹۲٫۱۲ گرم در مول است.

مونوهیدرات (آبدار) سیتریک اسید چیست؟

مونوهیدرات اسید سیتریک نوعی اسید سیتریک حاوی آب است. این یک مولکول آب دارد که با یک مولکول اسید سیتریک مرتبط است. ما این آب را آب تبلور می نامیم. این شکل از اسید سیتریک از طریق تبلور از آب سرد تشکیل می شود.

فرم مونوهیدرات در دمای ۷۸ درجه سانتیگراد به شکل بی آب تبدیل می شود. چگالی این ترکیب ۱٫۵۴۲ گرم در سانتی متر مکعب است. فرمول شیمیایی این ترکیب C6H8O7.H2O است و جرم مولی آن ۲۱۰٫۱۳۸ گرم در مول است. نقطه ذوب ۱۳۵ درجه سانتیگراد و نقطه جوش ۳۱۰ درجه سانتیگراد است.

چه تفاوتی بین اسید سیتریک خشک و آبدار وجود دارد؟

اسید سیتریک بی آب اسید سیتریک بدون آب است اما اسید سیتریک مونوهیدرات فرم اسید سیتریک حاوی آب است. این تفاوت اصلی بین اسید سیتریک بی آب و مونوهیدرات است. علاوه بر این، فرمول شیمیایی اسید سیتریک بی آب C6H8O7 است. جرم مولی این ترکیب ۱۹۲٫۱۲ گرم در مول است. ما می توانیم این ترکیب را از طریق تبلور از آب گرم تولید کنیم. از طرف دیگر، فرمول شیمیایی مونوهیدرات اسید سیتریک C6H8O7.H2O است و جرم مولی ۲۱۰٫۱۳۸ گرم در مول است. علاوه بر این، ما می توانیم این ترکیب را از طریق تبلور از آب سرد تولید کنیم.

اسید سیتریک

همچنین به عنوان نمک ترش یا نمک سیتریک نامیده می شود، اسید سیتریک یک اسید آلی طبیعی، مزه ترش، و در میوه های مرکبات تشکیل شده است. اسید سیتریک ماده بلوری است که از آب این میوه ها استخراج می شود. از اسید سیتریک برای افزودن طعم اسیدی (ترش) به غذاها و نوشابه و به عنوان یک ترکیب سفت کننده در محصولاتی مانند کنسرو گوجه فرنگی استفاده می شود.

اسید سیتریک به دلیل یونیزه شدن آن در آب یک اسید ضعیف است. گرچه گرانتر از اکثر اسیدهای فرآوری شده، اسید سیتریک با کاربردهای متعدد بسیار متنوع است. اسید سیتریک قابل تجزیه بیولوژیکی به طور کلی برای محیط زیست آسیب کمتری دارد و بنابراین دفع آن پس از استفاده از بیشتر اسید های فرآوری شده آسان تر است.

اسید سیتریک مونوهیدرات یک اسید تری کربوکسیلیک است که در میوه های مرکبات یافت می شود. اسید سیتریک به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان ماده کمکی در داروها استفاده می شود. پایداری مواد فعال را حفظ می کند و به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می شود. این ماده همچنین به عنوان یک اسید برای کنترل pH استفاده می شود و با کلات شدن کلسیم در خون به عنوان ضد انعقاد عمل می کند.

اسید سیتریک خشک و آبدار

هیچ تفاوتی اساسی بین مونوهیدرات اسید سیتریک و اسید سیتریک بی آب وجود ندارد، با این تفاوت که نمونه اول حاوی یک آب کریستال است که محلول است و آب کریستال با آب معمولی تفاوتی ندارد. به طور کلی، مواد اضافه شده حاوی مقدار زیادی آب هستند و نسبت افزودن معمولاً بسیار کم است. بنابراین، افزودن این دو نوع اسید سیتریک به سختی بر رطوبت تأثیر می گذارد، بنابراین می توان از آن استفاده کرد. با این حال، در غذا، مهم نیست که کدام یک استفاده می شود، باید درجه غذایی باشد. کلمات روی بسته بندی به وضوح با مواد افزودنی غذایی مشخص شده اند و درجه صنعتی هرگز در دسترس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *