تفاوت ها و شباهت های سوربیتول و مانیتول

تفاوت ها و شباهت های سوربیتول و مانیتول

تفاوت ها و شباهت های سوربیتول و مانیتول

سوربیتول و مانیتول دو نوع الکل قند(نوعی الکل تهیه شده از قند) که پلیول ها هستند. سوربیتول و مانیتول به عنوان شیرین کننده های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. سوربیتول به عنوان جایگزین قند در حالی که مانیتول به عنوان دارویی برای کاهش فشار چشم و پایین آمدن فشار داخل جمجه استفاده می شود. سوربیتول غالباً در میوه هایی از جمله سیب، گلابی  و آلو وجود دارد. می تواند با کاهش قند خون، با تغییر گروه آلدهید به گروه هیدروکسیل تولید شود.

آنزیم مسئول بازگشت سوربیتول به فروکتوز، سوربیتول-۶-فسفات ۲-دهیدروژناز است. بدن انسان سوربیتول را به آرامی متابولیزه می کند. بنابراین  به یک جایگزین قند تبدیل می شود که باعث تجمع گلوکز در خون نمی شود. همچنین حاوی کالری کمتری است و برای افرادی که علاقمند به کاهش وزن هستند مفید است.

سوربیتول در خمیر دندان
سوربیتول در خمیر دندان

مانیتول یکی دیگر از الکل‌های قند است که ایزومر سوربیتول است. وزن مولکولی و فرمول شیمیایی هر دو آن ها مشابه هستند. آنها فقط با جهت گیری گروه هیدروکسیل روی کربن دوم تفاوت دارند. هر دو فرمول شیمیایی یکسانی دارند که C6H8 (OH) 6 است. همچنین، هر دو پودرهای بی بو رنگ سفید هستند. هر دو می توانند توسط ساکاریدهای هیدروژنه کننده تولید شوند.

آنها از فروکتوز مشتق شده اند. متابولیسم آنها کالری کمتری آزاد می کند. جذب آنها به بدن و متابولیسم به آرامی رخ می دهد. بنابراین، آنها دارای شاخص قند خون پایین (GI) هستند و برای بیماران دیابتی مناسب هستند. باعث ایجاد حفره یا پوسیدگی دندان به عنوان قند نمی شوند. سوربیتول به طور عمده از شربت ذرت تولید می شود در حالی که مانیتول عمدتاً توسط فروکتوز هیدروژنه کننده حاصل از نشاسته یا ساکارز تولید می شود.

نقطه ذوب آنها تفاوت دیگری بین این دو است. نقطه ذوب سوربیتول ۲۰۱-۲۰۸ درجه فارنهایت است و نقطه ذوب مانیتول ۳۲۷-۳۳۶ درجه فارنهایت است. سوربیتول در مقایسه با مانیتول کمی متراکم تر است، در حالی که مانیتول گاهی اوقات گرانول تشکیل می دهد. شیرینی سوربیتول نصف شکراست، در حالی که مانیتول ۰٫۷ برابر شیرین است. میزان کالری نیز بین این دو تفاوت دارد. سوربیتول حاوی ۲٫۶ کالری در هر گرم در حالی که مانیتول حاوی ۱٫۶ کالری در هر گرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *