اثر پوشش های خوراکی آدامس-کربوکسی متیل سلولز در افزایش طول عمر گواوا تازه و بریده

اثر پوشش های خوراکی آدامس – کربوکسی متیل سلولز در افزایش طول عمر گواوا تازه و بریده

صمغ های بادام زمینی (CG) و کربوکسی متیل سلولز (CMC) با حداقل پردازش گواوا به عنوان پوشش های خوراکی محافظ روی گوآوا قرمز سالم و بریده مورد ارزیابی قرار گرفته اند. نمونه ها با غوطه ور شدن در مخلوط های آبی ۱٪ CG و ۱٪ نرم کننده (گلیسرول) برای افزودن کربوکسی متیل سلولز و ۲٪ وزنی پوشش داده شدند. میوه در شرایط محیطی (۲۵-۲۸ درجه سانتی گراد، ۷۶٫۰ ۱۲٫۴٪ RH) ذخیره شد و از دست دادن جرم، رنگ تفاله و پوست و بافت مورد بررسی قرار گرفت. تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای تجسم پوسیدگی ساختار داخلی میوه های دست نخورده استفاده شد.

اثر پوشش های خوراکی آدامس - کربوکسی متیل سلولز در افزایش طول عمر گواوا تازه و بریده

کربوکسی متیل سلولز در افزایش طول عمر گواوا

هر دو پوشش منجر به کاهش از دست دادن جرم، حفظ استحکام و به تاخیر انداختن تغییرات رنگ پوست می شود. هنگام مقایسه پس از ذخیره سازی ۱۲ روزه، از دست دادن جرم در نمونه های پوشش داده شده (CG به علاوه ۲٪ وزن CMC) 38.5٪ کمتر از آن اندازه نسبت به منابع بدون پوشش بود.

به طور کلی، هر دو فرمول روکش باعث کاهش اتلاف آب و تغییر رنگ سطوح برش می شوند. تجزیه و تحلیل MRI نشان داد که پوسیدگی بافت عمدتا در نزدیکی لایه بردار یا در اطراف ناحیه ساقه بین ۸ تا ۱۲ روز ذخیره سازی در دمای اتاق اتفاق افتاده است.

گواوا میوه ای شیرین و خوش طعم است که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. درخت گواوا بسیار مقاوم است، چراکه دمای بالا و خشکی را تحمل می کند. در طول سال به طور مداوم شکوفا می شود و سالانه حداقل دو بار محصول می‌دهد. سالهاست که گوآوا منحصراً با بهره برداری استخراجی همراه بود. اما اخیراً، به دلیل خواص تغذیه ای اثبات شده (غنی از ویتامین A  ،C، آهن، کلسیم و فسفر)، همراه با سهولت کشت و افزایش تقاضا برای محصولات تولیدی مانند مربا، ژله و آب میوه استفاده می‌شود.

صمغ بادام زمینی

یک ماده بالقوه زیست پلیمری برای پوشش های خوراکی، صمغ بادام زمینی است. صمغ بادام زمینی (CG) یک پلی ساکارید ترشحی غیر سمی است که از درخت آناکاردیوم اکسیتنتال بدست می آید. این محلول در آب است و می تواند با افزودن پلاستی سایزر و کربوکسی متیل سلولز (CMC) به لایه‌های شفاف و مقاوم تبدیل شود. صمغ بادام زمینی دارای ساختار پیچیده ای است و گزارش شده است که دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی در برابر باکتری های بیماری‌زا و فساد منتخب است. صمغ بادام زمینی معمولاً در داروهای محبوب در برزیل مانند شربت سرفه و غیره استفاده می شود.

اثر پوشش های خوراکی آدامس - کربوکسی متیل سلولز در افزایش طول عمر گواوا تازه و بریده

صمغ بادام زمینی برای همگن سازی ترکیب و در آب مقطر تحت همزن مغناطیسی در دمای اتاق به مدت ۱ ساعت حل شد. پس از یک ساعت دیگر، در حالت استراحت، صمغ ته نشین شده (حدود ۹۰٪ وزنی/وزنی) با فیلتراسیون مکش بازیابی و مایع رویی دور ریخته شد.

CG بازیابی شده در فر خلاء در دمای ۶۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۲ ساعت خشک شد و ذخیره شد.

سپس فرمول های پوششی با تجزیه مجدد صمغ بادام زمینی تصفیه شده (۱٪ وزنی/وزنی) در آب دیونیزه (pH 6.8) آماده شد. پس از حل شدن کامل، کربوکسی متیل سلولز (CMC – Synth) به طور جداگانه در دو غلظت ۱ و ۲ درصد (وزنی/وزنی) اضافه شد. سپس ۱٪ (v/v) گلیسرول (Gly -Synth، برزیل) به عنوان نرم کننده به محلول اضافه شد. مخلوط در لیوان ۵۰۰ میلی لیتری آماده شد و با یک میله مغناطیسی در دمای اتاق (۲ ساعت) به میزان متوسط ​​هم زده شد تا همگن شود.

مطالعات قبلی نشان داد که آدامس بادام خالص توانایی تشکیل لایه های همگن را ندارد، که نیاز به ارتباط با مقدار کمی از نرم کننده ها و دیگر پلی ساکاریدها مانند کربوکسی متیل سلولز دارد، که ظرفیت فیلم زایی خوبی را ارائه می دهد و از تشکیل یک لایه اطمینان می دهد.

نتیجه گیری

پوشش های مبتنی بر صمغ بادام زمینی (CG) همراه با افزودنی های گلیسرول (Gly) و کربوکسی متیل سلولز (CMC) در افزایش عمر مفید گوآوا موثر است. افزودن کربوکسی متیل سلولز نقش مهمی در تشکیل پوشش هایی دارد که با کاهش تغییر رنگ (زردی پوست) و پوسیدگی کلی ظاهر را حفظ می کنند.

این فواید در تفاله میوه های بریده شده نیز مشاهده می شود. برای پوشش ها یک اثر ضد قارچی نیز مشاهده شد. تجزیه و تحلیل ۱H MRI در میوه های دست نخورده نشان داد که با وجود ظاهر خارجی، بین ۸ تا ۱۲ روز ذخیره سازی همه نمونه ها در معرض خراب شدن بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.