بررسی اثر استفاده از کود کلرید کلسیم

بررسی اثر استفاده از کود کلرید کلسیم

استفاده از کود کلرید کلسیم چه نتایجی به همراه دارد؟

کود کلرید کلسیم CaCl2

موارد استفاده از کلرید کلسیم بسیار زیاد است. در چمنزارها و مزارع، منبع فوری کلسیم را تأمین می کند و تقریباً هیچ تأثیر مضر بر محیط زیست ندارد. علاوه بر این، PH خاک را افزایش نمی دهد، بنابراین کلسیم می تواند بدون تغییر در شیمی خاک به گیاهان برسد. کلسیم کلرید برای انسان و گیاه ضروری هستند.

بررسی اثر استفاده از کود کلرید کلسیم

در زیر چند جمله مکرر تکرار شده توسط کشاورزان، شکارچیان و غیره وجود دارد که غالباً نکاتی تا حدی درست یا کاملاً خلاف واقعیت هستند.

برخی از آنها توسط افرادی که مشخصاً هیچ سابقه ای در زراعت یا علوم خاک ندارند تایید شده اند. اظهارات معمول عبارتند از:

“کلرید کلسیم برای محیط زیست بسیار مضر است و هرگز نباید از آن استفاده شود”.

“این برای گیاهان و محصولات مضر است”

“کلرید کلسیم می تواند گیاهان و حیوانات شما را از بین ببرد. این یک ماده شیمیایی وحشتناک است.”

این موارد نه تنها به عنوان یک گزاره کلی کاملاً غیر واقعی هستند، بلکه مطلقا هیچ منبع علمی معتبری برای تهیه نسخه پشتیبان از آن وجود ندارد، خصوصاً وقتی که طبق دستورالعمل استفاده شود.

آشنایی کامل با کلرید کلسیم یک ماده مغذی برای گیاه و کود کلرید کلسیم

کلرید کلسیم از یون کلسیم و یون کلرید تشکیل شده است. این ماده در آب بسیار محلول است و ماهیت آن هیدروسکوپی است، به این معنی که می تواند رطوبت را از هوا خارج کرده و حل شود. بنابراین، مگر اینکه قبلاً در آب حل شده باشد  باید هنگام استفاده از آن در ظروف کاملاً بسته نگهداری نشود.

کلسیم برای گیاهان در تمام مراحل زندگی و برای فتوسنتز، مقاوم در برابر نفوذ بیماری و بسیاری دیگر از عملکردهای داخلی لازم است.

کلراید یکی از ۱۶ ماده مغذی ضروری است که برای زندگی گیاه ضروری است. بدون کلرید، هر گیاه روی زمین رنج می برد و می میرد. این یک جز اساسی برای فتوسنتز و سایر عملکردها است.

کلراید در انسان نیز ضروری است

کلراید در انسان نیز ضروری است. این ماده در مایعات بدن یافت می شود و ۷۰ درصد از یونهای منفی خون را تشکیل می دهد. به تعادل PH بدن کمک می کند و در چندین عملکرد زنده ماندن ضروری است.

کلرید کلسیم نمکی است که در چندین کاربرد از جمله ساخت و ساز، نگهداری ساختمان، استخراج و تولید مورد استفاده قرار می گیرد. این علف های هرز را از بین می برد، یا به تنهایی استفاده می شود یا به عنوان جزئی از ترکیبات برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود. این یک علف کش غیر انتخابی است، به این معنی که به گیاهان مطلوبی که در تماس است آسیب می رساند.

این خصوصیت به ویژه هنگامی آشکار می شود که از کلرید کلسیم در زمستان به عنوان ماده خشک کن استفاده می شود و در خاک مناطق کاشت که در کنار جاده ها یا پبادهرو ها قرار دارند، تجمع می یابد.

کلرید کلسیم که کنترل علفهای هرز را دارد به دلیل توانایی جذب رطوبت، در پایین نگه داشتن گرد و غبار در هوای گرم و خشک نیز موثر است.

همچنین درجه غذایی کلرید کلسیم به عنوان ماده غذایی در صنایع غذایی (تولید پنیر) استفاده می شود. در حالی که از گریدهای دیگر در صنعت نفت و گاز، در کودها یا خوراک دام و … استفاده می شود.

عملکرد کلرید کلسیم

کلرید کلسیم مانند نمک سفره (کلرید سدیم) آب را از محیط خود جذب کرده و آن آب را برای مدت طولانی نگه می دارد و در نتیجه علف های هرز را از بین می برد، که در نهایت از تشنگی می میرند.

به عنوان یک ماده مایع یا جامد، می تواند به سایر مواد شیمیایی عامل از بین بردن علف های هرز اضافه شود. توانایی نگهداری آب نمک علاوه بر ویژگی های علف کش خود، باعث می شود که علف کش های شیمیایی دیگر خشک نشوند و گاهی اوقات قابل اشتعال نشوند.

کود کلرید کلسیم

کلرید کلسیم علفهای هرز سالیانه را از بین می برد، مانند علف های هرز (Stellaria media) و به علف های هرز چند ساله آسیب می رساند.

همین اثر را روی یک ساله و چند ساله مطلوب دارد. جذب خاک نمی شود و خاک را خراب نمی کند. اگر از کلرید کلسیم به عنوان ضدعفونی کننده زمستان استفاده شده است، بهترین روش درمان برای مناطق کاشت اطراف این است که آنها را با آب بشویید.

اگر از آن برای کنترل علف های هرز استفاده شود، کلرید کلسیم به جای گیاهان در باغ، برای درمان نقطه ای علف های هرز نیز استفاده می شود. محلول های کلرید کلسیم را از چشم دور نگه دارید، زیرا تماس با آن ممکن است باعث تحریک چشم شود.

مواد مغذی کشاورزی

کلرید کلسیم زیراکس (CaCl2) برای تغذیه و سلامت گیاه ضروری هستند و می توانند به طور قابل توجهی عملکرد را بهبود بخشند. کلرید کلسیم زیراکس به طور گسترده ای در تولید کود و در مزارع، باغات و سایر اقدامات کشاورزی استفاده می شود.

خوراک دام

کلرید کلسیم مایع منبع راحت تری از کلسیم مغذی در مکمل های خوراک دام مایع نسبت به سنگ آهک است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده بیشتر مورد استفاده گاوداری ها و لبنیات و کشاورزان قرار می گیرد.

بررسی یک تحقیق انجام شده در رابطه با کاربرد کود کلرید کلسیم در گیاهان

خشکسالی یک عامل مهم محیطی است که بر بهره وری و بقای گیاهان تأثیر منفی می گذارد.

گیاهانی که شرایط خشکسالی را تجربه می کنند، اغلب اختلالات جدی فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی زیادی در آنها بوجود می آید، از جمله: سرعت فتوسنتز و همچنین آسیب به اجزای مختلف سلولی.

گیاهان از سازوکارهای مختلفی برای سازگاری و مقاومت در برابر شرایط خشکسالی استفاده می کنند.

نشان داده شده است که کلرید کلسیم باعث بهبود اثرات سوء تنش خشکی در بسیاری از گیاهان می شود. لازم است چگونگی افزایش تحمل به خشکی گیاه زویسیاگراس با استفاده از کلرید کلسیم مورد بررسی قرار گیرد.

این مطالعه با بررسی پارامترهای زیر اثرات کلرید کلسیم بر زوسیاگراس در شرایط خشکسالی را مشخص کرد: زیست توده، مقدار کلروفیل (Chl)، میزان فتوسنتز خالص (Pn)، فلورسانس کلروفیل، آنزیم های آنتی اکسیدان، محتوای پرولین و مالون دی آلدئید (MDA) شرایط تجربی شامل یک محلول آبی CaCl2 در ۵، ۱۰ و ۲۰ میلی متر بر روی برگهای گیاه zoysiagrass به مدت ۳ روز و به دنبال آن القای شرایط خشکسالی با نگه داشتن آب به مدت ۱۶ روز بود.

در شرایط خشکسالی، همه درمان های CaCl2 برای افزایش زیست توده تازه بالای زمین، و همچنین زیست توده تازه و خشک در زیر زمین یافت شد. محتوای Chl (a ، b ، a + b) از ۵ و ۱۰ میلی مولار گروه قبل کلسیم ۲ بالاتر از گروه شاهد بود.

در مراحل بعدی شرایط خشکسالی، پارامتر فلورسانس کلروفیل Fv / Fm در برگهای درمان شده با ۱۰ میلی مولار CaCl2 بیشتر از برگهای دو گروه دیگر بود. Zoysiagrass پیش درمان شده با ۱۰ میلی مولار CaCl2 دارای حداکثر فعالیت آنزیم Pn و آنتی اکسیدان است.

در همین حال، محتوای پایین MDA و پرولین در گیاهان تحت تیمار ۵ و ۱۰ میلی مولار کلسیم در شرایط خشکسالی ثبت شد. به عنوان یک کل، با استفاده از غلظت متوسط کلسیم، تحمل به خشکی zoysiagrass تا حدی بهبود یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *