هر آنچه در مورد شیرین کننده های کم کالری باید بدانید

هر آنچه در مورد شیرین کننده های کم کالری باید بدانید

هر آنچه در مورد شیرین کننده های کم کالری باید بدانید

شکر اضافه شده یکی از بحث برانگیزترین مواد در رژیم غذایی مدرن است. این با بسیاری از بیماری های جدی از جمله چاقی، بیماری های قلبی، دیابت و سرطان همراه است.

بخشی از مشکل این است که اکثر مردم قند بیش از حد استفاده می کنند. خوشبختانه روش های زیادی برای شیرین سازی غذاها بدون افزودن شکر وجود دارد.

در این مقاله شما را با هر آنچه که باید در رابطه با شیرین کننده های کم کالری بدانید، آشنا می کنیم.

هر آنچه در مورد شیرین کننده های کم کالری باید بدانید

انواع شیرین کننده های کم کالری

استویا

استویا یک شیرین کننده کم کالری بسیار محبوب است.

از برگهای گیاهی به نام Stevia rebaudiana استخراج می شود.

این گیاه قرن ها در آمریکای جنوبی برای شیرینی و اهداف دارویی رشد کرده است. چندین ترکیب شیرین در برگهای گیاه استویا یافت می شود. اصلی ترین آنها stevioside و rebaudioside A. هر دو صدها برابر شیرین تر از شکر هستند. بنابراین، استویا بسیار شیرین است اما در واقع هیچ کالری ندارد.

علاوه بر این، چند مطالعه مبتنی بر انسان نشان می دهد که گیاه استویا فواید سلامتی دارد:

استویا می تواند فشار خون بالا را در افراد مبتلا به فشار خون تا ۱۴-۱۶٪ کاهش دهد. با این حال، هیچ تاثیری بر فشار خون طبیعی یا فقط خفیف افزایش یافته ندارد.

همچنین مشخص شده استویا میزان قند خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد.

چندین مطالعه در موش صحرایی نشان می دهد که استویا می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد، کلسترول LDL اکسید شده را کاهش دهد و پلاک را در عروق کاهش دهد.

اگر می خواهید چیزی را شیرین کنید، استویا ممکن است سالم ترین انتخاب شما باشد. با این حال، بسیاری از مردم طعم استویا را بسیار دوست ندارند. عطر و طعم آن به مارک تجاری بستگی دارد.

اریتریتول

اریتریتول یکی دیگر از شیرین کننده های کم کالری است.

این یک الکل قندی است که به طور طبیعی در میوه های خاصی یافت می شود. با این حال، اریتریتول پودری موجود برای خرید؛ به احتمال زیاد از طریق یک فرآیند صنعتی ساخته می شود.

این ماده حاوی ۰٫۲۴ کالری در هر گرم، یا حدود ۶٪ کالری موجود در مقدار مساوی قند، با ۷۰٪ شیرینی است.

اریتریتول قند خون یا سطح انسولین را افزایش نمی دهد و هیچ تأثیری روی چربی خون مانند کلسترول یا تری گلیسیرید ندارد. از روده به بدن جذب می شود اما در نهایت بدون تغییر از کلیه ها دفع می شود.

مطالعات نشان می دهد که اریتریتول بسیار ایمن است. با این حال، همانند سایر الکلهای قندی، اگر بیش از حد در یک زمان مصرف کنید، می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. طعم اریتریتول بسیار شبیه قند است، اگرچه می تواند طعم و مزه مطبوعی داشته باشد.

اگرچه به نظر نمی رسد که اریتریتول هیچ فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما به نظر نمی رسد مضر باشد و از اکثر الکلهای قندی بهتر دارد.

زایلیتول

زایلیتول یک الکل قندی با شیرینی مشابه شکر است.

این ماده حاوی ۲٫۴ کالری در هر گرم یا تقریباً دو سوم مقدار کالری قند است. به نظر می رسد زایلیتول برای سلامتی دندان فوایدی دارد که خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. همچنین ممکن است باعث بهبود تراکم استخوان در موش های صحرایی شود، به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند. زایلیتول قند خون یا سطح انسولین را افزایش نمی دهد. با این حال، مانند سایر الکلهای قندی، در دوزهای بالا می تواند باعث عوارض گوارشی شود.

اگر سگ در خانه دارید، باید زایلیتول را از دسترس آن دور نگه دارید زیرا برای سگ ها بسیار سمی است.

خلاصه

زایلیتول یک شیرین کننده بسیار محبوب است. این یک الکل قندی است که حاوی حدود ۲٫۴ کالری در هر گرم است. این مزایای دندانپزشکی دارد. در موش صحرایی، ممکن است تراکم استخوان را بهبود بخشد و خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

در مورد قندهای “کم کالری” مانند عسل چه می توان گفت؟

چندین شیرین کننده محبوب وجود دارد که افراد آگاه به سلامتی اغلب به جای قند از آنها استفاده می کنند. این شامل شکر نارگیل ، ملاس، عسل و شربت افرا است. اینها واقعاً تفاوت زیادی با شکر ندارند.

آنها ممکن است مقادیر کمی فروکتوز و مقدار کمی ماده مغذی داشته باشند، اما کبد شما واقعاً نمی تواند تفاوت را تشخیص دهد. با این حال، اثرات مضر قند کاملاً به زمینه شیرینی آن بستگی دارد. بیشتر مطالعات در افرادی انجام می شود که قبلاً از رژیم غذایی غیرقانونی با کربوهیدرات بالا استفاده کرده اند.

برای این افراد، به ویژه افراد دارای اضافه وزن و / یا مقاوم به انسولین، مقادیر زیادی قند مضر است. بعلاوه، گروههای دیگری از افراد نیز ممکن است بخواهند از شیرین کننده های پایه قند کاملاً اجتناب کنند. این شامل معتادان به غذ، پرخوری ها و افرادی است که رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و کتوژنیک دارند.

نتیجه گیری

شیرین کننده های کم کالری (LCS) شیرین کننده هایی هستند که حاوی کالری کمی هستند اما از شدت شیرینی بیشتری در هر گرم نسبت به شیرین کننده های دارای کالری برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *