منابع عالی اسید آسکوربیک ( ویتامین C)

اسید آسکوربیک در آلو سبز

اسید آسکوربیک در آلو سبز

اسید اسکوربیک که بیشتر به عنوان ویتامین C شناخته می شود، یک ماده مغذی چند منظوره است و بدن را از آسیب های شیمیایی محافظت می کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از تولید مواد شیمیایی کلاژن و سیگنال دهنده به نام نوروترانسمیترها پشتیبانی می کند. در بدن انسان اسید آسکوربیک تولید نمی شود، اما میوه ها و سبزیجات منابع عالی اسید آسکوربیک هستند. ویتامین C باعث کاهش خسارات ناشی از خورشید به پوست، کاهش چین و چروک، خشکی و تغییر رنگ پوست می شود و ظاهر کلی آن را بهبود می بخشد. ویتامین C نیز به بهبود زخم و بیماری های التهابی پوست نیز کمک می کند. مصرف ویتامین C برای سلامت چشم اهمیت دارد و از پیشرفت آب مروارید جلوگیری میکند.

اسید اسکوربیک در آلوی کاکادو ( Kakadu Plums):

آلوی کاکادو میوه ای بومی استرالیا است که ویتامین C آن ۵۰ برابر بیشتر از پرتقال است.

اسید اسکوربیک در گیلاس( Acerola):

گیلاس آکرولا از منابع عالی اسید آسکوربیک است که حاوی ۸۲۲ گرم ویتامین C می باشد. دارای خواص ضد سرطانی است، از پوست در برابر UVB محافظت می کند.

اسید اسکوربیک در گل رز :

گیاه گل رز یک گیاه کوچک و شیرین است که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است.

اسید اسکوربیک در فلفل چیلی:

یک فلفل قرمز سبز حاوی ۱۰۹ میلی گرم ویتامین C است. فلفل قرمز غنی از کپسایسین است، ترکیب که مسئول طعم گرم خود است. کپسایسین همچنین درد و التهاب را کاهش دهد، همچنین به افزایش سوزاندن چربی کمک کند.

اسید اسکوربیک در گواو ( Guava):

این میوه گرمسیری صورتی رنگ بومی مکزیک و آمریکای جنوبی است. یک گواواحاوی ۱۲۶ میلی گرم ویتامین C است. غنی از لیکوپن است. این میوه باعث کاهش فشار خون و کلسترول خون می شود.

اسید اسکوربیک در فلفل زرد شیرین (Sweet Yellow Peppers):

فلفل زرد یکی از منابع عالی اسید آسکوربیک که حاوی بیشترین مقدار ویتامین C در بین تمام فلفل های شیرین است. این مقدار ۱۸۳میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم است.

اسید اسکوربیک در انگور فرنگی سیاه:

انگور سیاه حاوی ۱۸۱میلی گرم ویتامین C در هر۱۰۰ گرم است.

اسید اسکوربیک در آویشن:

آویشن تازه سه برابر ویتامین Cبیشتری نسبت به پرتقال دارد. یک اونس (۲۸ گرم) آویشن تازه حاوی ۴۵ میلی گرم ویتامین C است. از آویشن تازه بر روی غذا بریزید که افزودن آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و از عفونت جلوگیری می کند.

اسید اسکوربیک درجعفری

جعفری حاوی ۱۳۳ میلی گرم ویتامین C در ۱۰۰ گرم است. ویتامین C جذب آهن را نیز افزایش می دهد و به درمان کم خونی و فقر آهن کمک می کند.

اسید اسکوربیک در اسفناج خردل:

اسفناج خردل حاوی ۱۳۰ میلی گرم ویتامین C در ۱۰۰ گرم است. اسفناج خردل همچنین دارای ویتامین A، پتاسیم، کلسیم، منگنز، فیبر وفولات است.

اسید اسکوربیک در کلم برگ:

کلم حاوی ۱۲۰ میلی گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است. جوشاندن، سرخ کردن و یا گرم کردن سبزیجات برگ سبب آزاد شدن بیشتر آنتی اکسیدان ها می شود. این آنتی اکسیدان های قوی می توانند به کاهش بیماری های التهابی مزمن کمک کنند.

اسید اسکوربیک در کیوی:

کیوی حاوی ۹۳ میلی گرم ویتامین C در هر۱۰۰ گرم است. کیوی غنی از ویتامین C می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش کلسترول و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کند.

اسید اسکوربیک دربروکلی:

بروکلی حاوی ۸۹ میلی گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است.

اسید اسکوربیک در کلم بروکسل:

کلم بروکسل شامل ۸۵ میلی گرم ویتامین C در ۱۰۰ گرم است. جوانه های بروکسل دارای فیبر، ویتامین K، فولات، ویتامین A، منگنز و پتاسیم نیز هستند. هر دو ویتامین C و K برای سلامت استخوان مهم هستند. مصرف ویتامین C خطر ابتلا به پوکی استخوان را ۳۳ درصد کاهش می دهند.

اسید اسکوربیک در لیمو:

لیمو حاوی ۷۷ میلی گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است. ویتامین C در آب لیمو همچنین به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند.

اسید اسکوربیک در سرخالو:

سرخالو یا لیچی حاوی ۷۲ میلی گرم ویتامین C در ۱۰۰ گرم است. همچنین دارای اسیدهای چرب و امگا ۶ است که دبه سلامت مغز، قلب و عروق خونی کمک می کند.

اسید اسکوربیک در خرمالو

خرمالو یک میوه نارنجی است که شبیه گوجه فرنگی است و انواع مختلفی دارد. خرمالوی آمریکایی حاوی ۶۶ میلی گرم ویتامین C در هر۱۰۰ گرم است.

اسید اسکوربیک در پاپایا

پاپایا حاوی ۶۲ میلی گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است و مصرف آن باعث بهبود حافظه می شود.

اسید اسکوربیک در توت فرنگی:

توت فرنگی حاوی ۵۹ میلی گرم ویتامین C در هر۱۰۰ گرم است. ترکیبی متنوع و قوی از ویتامین C، منگنز، فلاونوئیدها، فولات و دیگر آنتی اکسیدان های مفید دارد. با توجه به محتوای آنتی اکسیدان بالا، به جلوگیری از سرطان، بیماری عروق، دمانس و دیابت کمک کند.

اسید اسکوربیک در پرتقال:

پرتقال حاوی ۵۳ میلی گرم ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم است. پرتقال از منابع عالی اسید آسکوربیک در رژیم غذایی را تشکیل است. مرکبات می توانند به نیازهای ویتامین C بدن کمک کنند. به عنوان مثال نیمی از گریپ فروت حاوی ۴۴ میلی گرم ، آب یک لیمو ۱۳ میلی گرم ویتامین Cدارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *