استخراج لسیتین از روغن زیتون 

استخراج لسیتین از روغن زیتون 

لسیتین و کاربرد‌های جامع آن 

لسیتین به عنوان یک عامل امولسیون‌کننده و تثبیت‌کننده در صنایع غذایی مانند تولید شکلات، داروسازی، و صنایع آرایشی (به عنوان مثال، کرم، رژلب، نرم‌کننده، صابون) استفاده می‌شود. بخشی جدایی ناپذیر از غشای سلولی است، به راحتی متابولیزه می‌شود و از آنجایی که به عنوان یک امولسیفایر طبیعی در نظر گرفته می‌شود، به طور گسترده‌ای پذیرفته شده و در صنایع غذایی استفاده می‌شود.

استخراج لسیتین از روغن زیتون 

همچنین به عنوان یک عامل امولسیون‌کننده، مرطوب‌کننده و پخش‌کننده رنگ و جوهر چاپ استفاده می‌شود و به طور گسترده در بسیاری از صنایع دیگر به عنوان یک عامل امولسیون‌کننده، آنتی اکسیدان و ضد کف استفاده می‌شود. فسفولیپید‌های لسیتین بسته به پارامتر‌هایی مانند درجه هیدراتاسیون، دما و ترکیب می‌توانند لیپوزوم، صفحات دولایه، می‌سل یا ساختار‌های لایه‌ای را تشکیل دهند. این منجر به یک نوع آمفوتریک از سورفکتانت می‌شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده دارویی از لسیتین شامل درمان اختلالات عصبی، زوال عقل، بیماری‌های کبدی و کلسترول بالا می‌باشد. 

لسیتین را می‌توان از منبعی مانند روغن استخراج شده از دانه‌های گیاهی، به عنوان مثال، روغن گیاهی، با استفاده از فرآیندی به نام صمغ زدایی به دست آورد. صمغ زدایی، تصفیه روغن‌ها با آب برای حذف ترکیبات حاوی فسفر، موم‌ها و سایر ناخالصی‌ها از روغن است. صمغ زدایی فسفولیپیدها/فسفاتید‌ها را به صمغ‌های هیدراته تبدیل می‌کند که در روغن نامحلول هستند و می‌توان آن‌ها را جدا کرد. معمولاً لسیتین از روغن‌های کلزا، روغن سبوس برنج، روغن فیبر ذرت، روغن زیتون، روغن جو، روغن سویا، روغن سبوس جو دوسر، روغن پنبه دانه؛ روغن کانولا، روغن تخمه آفتابگردان، روغن نخل، روغن بادام زمینی، روغن گلرنگ، روغن بادام هندی و روغن دانه کاپوک استخراج می‌شود. 

استخراج لسیتین از روغن زیتون 

استخراج لسیتین از روغن زیتون 

استخراج لسیتین از روغن زیتون شامل گرم کردن روغن تا دمای مناسب، تماس روغن با محلول پراکسید، سپس جداسازی و خشک کردن لسیتین است. لسیتین تولید شده توسط این روش، لسیتین زیتون است که دارای رنگ و بوی مطلوب است و می‌تواند در انواع برنامه‌های غذایی و دارویی استفاده شود. 

الف) گرم کردن شامل: گرم کردن روغن تا دمای کمتر از حدود ۸۰ درجه سانتی‌گراد است. 

(ب) تماس روغن با محلول پراکسید، که در آن لسیتین از روغن رسوب می‌کند. محلول پراکسید با روغن در تماس است به طوری که غلظت نهایی پراکسید در روغن حدود ۰. ۰۱٪ تا حدود ۸٪ وزنی روغن است. 

ج) جداسازی لسیتین: جداسازی ممکن است با سانتریفیوژ یا تخلیه انجام شود. 

(د) خشک کردن لسیتین: لسیتین در دمایی از حدود ۴۰ درجه سانتی گراد تا حدود ۷۰ درجه سانتی گراد خشک می‌شود. 

کاربرد لسیتین استخراج شده از روغن زیتون 

لسیتین‌های استخراج شده با این روش ممکن است در طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی به عنوان امولسیفایر، تثبیت‌کننده، عوامل تبلور کنترل، اصلاح‌کننده ویسکوزیته، آنتی اکسیدان‌ها و کاهش دهنده یا جایگزین چربی استفاده شوند. نمونه‌های معمولی از کاربرد‌های امولسیون روغن در آب با لسیتین شامل شیر خشک، سس مایونز و سس سالاد است. لسیتین زیتون همچنین ممکن است به عنوان مرطوب‌کننده و تثبیت‌کننده در هنگام کار با پودر‌های غذایی استفاده شود و ممکن است به عنوان اصلاح‌کننده ویسکوزیته در محصولات شیرینی پزی مانند شکلات‌ها، کارامل‌ها و روکش‌ها استفاده شود. 

همچنین این لسیتین می‌تواند برای کنترل کریستالیزاسیون و بهبود شکل‌پذیری استفاده شود. یا به عنوان عامل آزاد‌کننده و جداکننده در فرآوری مواد غذایی به کار رود. برای تسهیل جداسازی مواد غذایی از سطوح تماس استفاده می‌شود. بر روی سطوح محصولات غذایی مانند برش‌های پنیر فرآوری شده اعمال می‌شود تا از چسبیدن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری شود. به عنوان تثبیت‌کننده و امولسیفایر در بسیاری از محصولات غذایی دیگر مانند محصولات پخته شده، پنیر‌ها، محصولات گوشت و مرغ، لبنیات و محصولات لبنی استفاده می‌شود. 

امولسیون بر پایه لسیتین روغن زیتون/روغن سویا/تخم مرغ 

یک امولسیون لیپیدی تغذیه‌ای ایزوتونیک و تزریقی متشکل از تقریباً ۸۰% روغن زیتون تصفیه شده و ۲۰% روغن سویا تصفیه شده که برای تغذیه تزریقی استفاده می‌شود. امولسیون لسیتین روغن زیتون/ روغن سویا /تخم مرغ حدود ۱۵ درصد از اسید‌های چرب اشباع (SFA)، ۶۵ درصد از اسید‌های چرب تک غیراشباع (MUFA) و ۲۰ درصد از اسید‌های چرب چند غیراشباع ضروری (EPUFA) را فراهم می‌کند.

پس از تجویز تزریقی، امولسیون کالری را برای انرژی تأمین می‌کند و اسید‌های چرب ضروری که می‌توانند در غشا‌های سلولی گنجانده شوند. اسید‌های چرب ممکن است تولید برخی از سایتوکین‌های پیش التهابی، از جمله اینترلوکین (توسط گلبول‌های سفید ساخته می‌شود و در پاسخ‌های التهابی و ایمنی نقش دارد) و فاکتور نکروز تومور ( TNF ) را کاهش دهند. علاوه بر این روغن زیتون و روغن سویا، باعث تولید فسفر و کولین می‌شود که برای حفظ یکپارچگی غشای سلولی مورد نیاز است. 

نتیجه‌گیری:

تمام روغن‌های دانه تصفیه نشده حاوی مقداری لسیتین هستند. روغن زیتون هم حاوی مقداری لسیتین است که توسط روش‌های بالا استخراج می‌شود و در مواد غذایی و دارو‌ها کاربرد دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *