واقعیت های مصرف آسپارتام

واقعیت های مصرف آسپارتام

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی بسیار کم کالری، کم مصرف و یکی از محبوب ترین جایگزین های قند در غذاها و نوشیدنی های کم کالری از جمله نوشابه های رژیمی است. این ماده همچنین بخشی از برخی داروها است.

آسپارتام حاوی ۴ کالری در گرم، مشابه قند است. با این حال، حدود ۲۰۰ برابر شیرین تر از شکر است.

این بدان معنی است که فقط مقدار کمی آسپارتام برای شیرین سازی غذاها و نوشیدنی ها لازم است.

واقعیت های مصرف آسپارتام

واقعیت های مصرف آسپارتام که مردم نمی دانند، در زیر آورده شده است.

 یکی از واقعیت های آسپارتام این است که دارای سه ترکیب است، یعنی متیل الکل، فنیل آلانین و اسید آسپارتیک.

• متانول موجود در آسپارتام نمی تواند به شما آسیب برساند، زیرا به مقدار بسیار کمی تجزیه می شود. این امر به این دلیل است که در مقادیر زیاد متانول می تواند کشنده باشد.

• حقیقت در مورد آسپارتام این است که با سردرد ارتباط ندارد. همچنین به مغز یا سیستم عصبی آسیب نمی رساند و بر رفتار یا عملکرد شناختی در کودکان یا بزرگسالان تأثیر نمی گذارد.

• برای مادران باردار مضر نیست و هیچ خطری برای رشد جنین وجود ندارد.

• آسپارتام هیچ ارزش غذایی ندارد. این در مورد نوشابه رژیم غذایی که از شیرین کننده مصنوعی کم کالری مانند آسپارتام استفاده می کند، صادق است زیرا ۹۹٪ آب و ۰ کالری دارد.

• آسپارتام از نظر ژنتیکی اصلاح شده است.

میزان مصرف روزانه آسپارتام ۴۰ میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن است. ما در حال صحبت در مورد یک مرد عادی با وزن ۷۰ کیلو هستیم که اکنون می تواند با خیال راحت حداکثر ۱۲ قوطی کک رژیمی را بدون نگرانی در جهان مصرف کند. این واقعیت کاملاً شناخته شده ای است که محصولات تجزیه آسپارتام فنیل آلانین، متانول و اسید آسپارتیک هستند و این مواد به طور طبیعی در سایر مواد غذایی نیز وجود دارند. به عنوان مثال، فنیل آلانین یک اسید آمینه است که پروتئین های موجود در بسیاری از غذاها را تشکیل می دهد. محصول دیگر متانول در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. سهم محصولات تجزیه شده آسپارتام در مواجهه کلی رژیم غذایی با این مواد کم است.

حقایق بیشمار آسپارتام در بالا ثابت می کند که این ماده به دلیل فواید فراوانی که دارد برای انسان بسیار مفید است. با افزایش مشکلات مربوط به قند، خوب است که در مورد این حقایق آسپارتام بدانید و درک کنید که می توانید قند را با این شیرین کننده جایگزین کنید.

این واقعیت که دیگر مجبور نخواهید شد با همه شیرین کننده ها ارتباط برقرار کنید، مخصوصاً برای مبتلایان به دیابت بسیار عالی است. این حقایق آسپارتام نشان می دهد که شما هنوز هم می توانید از نوشیدن رژیم غذایی خود لذت ببرید و از افزایش وزن یا افزایش قند خون نگران نباشید.

این مهم است که بدانیم یک ماده مغذی به تنهایی، مهم نیست که چقدر “خوب” باشد. این تعادل مواد مغذی در رژیم غذایی است که سلامتی شما را تعیین می کند. با توجه به این واقعیت ها در مورد کالری و تغذیه، استفاده از آسپارتام در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به شما در رسیدن به هدف سلامتی شما کمک می کند. با توجه به اینکه مواد غذایی حاوی آسپارتام، به عنوان مثال در ویتامین های جویدنی است  ممکن است فرزندان شما را وسوسه کند تا غذاهایی را که قبلاً مصرف نمی کردند را امتحان کنند. به طور کلی استفاده عاقلانه از آسپارتام می تواند خانواده شما را به سمت زندگی سالم تر سوق دهد.

تأثیر آسپارتام در ارتباط با چاقی

انواع غذاها و نوشیدنی ها می توانند در رژیم های غذایی ما جای داشته باشند، از جمله غذاهایی که با آسپارتام درست می شوند. آسپارتام برای تقریباً چهار دهه مورد تأیید FDA بوده و بسیاری از آژانس های بهداشتی بین المللی ایمنی آن را پذیرفته اند. با این حال، افراد مبتلا به فنیل کتونوریا (PKU) باید از مصرف آسپارتام همراه با سایر منابع فنیل آلانین اجتناب کرده یا آن را محدود کنند.

تأثیر آسپارتام در ارتباط با شرایط مزمن متابولیکی مانند چاقی و دیابت به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعات مشاهده ای که بین شیرین کننده های کم کالری و افزایش وزن ذاتاً ارتباط دارند، نمی توانند رابطه علیتی را نشان دهند، در حالی که آزمایش های کنترل شده تصادفی به طور مداوم پشتیبانی می کنند که شیرین کننده های کم کالری مانند آسپارتام می توانند در استراتژی های تغذیه ای برای کمک به اهداف کاهش وزن و نگهداری وزن مفید باشند. آسپارتام در آزمایشات تصادفی هیچ تاثیری بر قند خون یا سطح انسولین ندارد و هیچ تاثیری بر اشتها ندارد. شواهد حساسیت به آسپارتام بسیار ناچیز است زیرا مکانیسم بیولوژیکی برای علائم خاص آسپارتام وجود ندارد. مطالعاتی در مورد اثرات آسپارتام بر روی میکروبیوم روده انجام شده است، هرچند که به مقدار کم مصرف می شود و در روده کوچک جذب می شود.

اتخاذ یک سبک زندگی سالم و فعال متناسب با اهداف و اولویت های شخصی برای حمایت از بهزیستی فرد حیاتی است. انتخاب غذاها و نوشیدنی های شیرین شده با شیرین کننده های کم کالری مانند آسپارتام یکی از راه های کنترل مصرف قند و کنترل دقیق کالری است که از اجزای مهم حفظ سلامتی و کاهش خطر بیماری های مرتبط با رژیم غذایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *