فرمول و خصوصیات شیمیایی کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلول و فرمول شیمیایی آن

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با فرمول و خصوصیات شیمیایی کربوکسی مثیل سلولز آشنا کنیم.

مشتقات سلولز

کربوکسی متیل سلولز یکی از مشتقات سلولز است و از مونومرهای گلوکوپیرانوز و گروه های هیدروکسیل آنها که به گروه های کربوکسی متیل متصل می شوند، تشکیل شده است. این ماده در محصولات غذایی به عنوان اصلاح کننده ویسکوزیته یا ماده غلیظ کننده و امولسیون کننده اضافه می شود. این ماده همچنین یکی از رایج ترین پلیمرهای چسبناک است که در اشک های مصنوعی استفاده می شود و نشان داده است که در درمان علائم خشکی چشم با کمبود اشک و موثر است. کربوکسی متیل سلولز سدیم متداول ترین نمک است.

 فرمول و خصوصیات شیمیایی کربوکسی متیل سلولز

فرمول شیمیایی کربوکسی متیل سلولز

نام صنعتی : کربوکسی متیل سلولز | CMC

فرمول شیمیایی کربوکسی متیل سلولز : CH2-COOH-

نام های دیگر :Carboxymethyl cellulose

آشنایی با سی ام سی

کربوکسی متیل سلولز که ابتدا در آلمان کشف و سپس در آمریکا و بعد در سایر کشورهای غربی گسترش یافته، در دو گرید صنعتی و غذایی به صورت فراگیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کربوکسی متیل سلولز یا CMC عبارت است از یک گرد سفید رنگ یا بدون رنگ، بی بو، قابل تعلیق در آب و تحت شرایط نرمال غیر قابل تخمیر می‌‌ باشد. کربوکسی متیل سلولز (CMC) منعقد کننده است، در دمای اتاق، پودر سفید مزه ای غیر سمی دارد، در آب پایدار و محلول است، در حلالهای آلی مانند اتانول نامحلول است. کربوکسی متیل سلولز محصول جایگزین گروه کربوکسی متیل سلولزی است.

کربوکسی متیل سلولز از نظر فیزیولوژیکی بی خطر است، بنابراین به طور گسترده ای در صنایع غذایی، داروسازی، لوازم آرایشی، روغن، کاغذ، منسوجات، ساخت و ساز و سایر زمینه های تولید مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی مورد لزوم در محیط استفاده معمولاً از آن به جای نشاسته و مواد طبیعی محلول در آب که نسبتاً گران ‌قیمت هستند، استفاده می‌‌ گردد.

خصوصیات شیمیایی کربوکسی متیل سلولز

پارامتر محصول (مشخصات) سدیم کربوکسی متیل سلولز

شاخص های اصلی برای اندازه گیری کیفیت سدیم کربوکسی متیل سلولز ویسکوزیته، درجه جایگزینی (D.S) و خلوص است.

سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) به طور گسترده در تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی های مایع، نوشیدنی های شیر اسیدی، آب میوه، نوشیدنی های فوری جامد، برشته کردن، بستنی، نودل فوری، چاشنی ها و سایر غذاها استفاده می شود. سفت کننده، تثبیت، امولسیون، تعلیق، پخش کننده و بهبود طعم خوبی دارد. به طور کلی، دوز توصیه شده ۰٫۳-۱٫۰٪ است.

سدیم کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک اتصال دهنده، پخش کننده و غلیظ کننده در صنعت باتری عمل می کند. سدیم کربوکسی متیل سلولز می تواند ساختار قطعه قطب را تثبیت کند. جلوگیری از رسوب مواد فعال و بهبود عملکرد شارژ و تخلیه.

کربوکسی متیل سلولز، به عنوان یک نوع کلوئید محافظ، پایداری سیستم پلیمریزاسیون امولسیونی را افزایش می دهد تا افزودنی رنگدانه و پرکننده و غیره را به طور مساوی پراکنده کند. کربوکسی متیل سلولز به وضوح می تواند ویسکوزیته لاتکس نقاشی، مقاومت در برابر پاشش و افتادگی رنگ را بهبود بخشد تا کارایی رنگ را بهبود بخشد.

 • سفید و بی رنگ، بی بو
 • تخمیر ناپذیر است
 • کربوکسی متیل سلولز دارای ساختار پلیمری از جنس سلولز میباشد که محلول در آب است.
 • البته کربوکسی متیل سلولز به پلیمر آنیونی مشهور است.
 • به دلیل قیمت مناسب و ارزان جایگزین مواد گران قیمت است.

خاصیت شیمیایی کربوکسی متیل سلولز: خصوصیات کربوکسی متیل سلولز می تواند به طور قابل توجهی ویسکوزیته محلول را به عنوان غلیظ کننده، پراکندگی، امولسیون، سوسپانسیون، کلوئید محافظ و غیره افزایش دهد وقتی که در آب حل شود و از نظر فیزیولوژیکی بی خطر باشد، به طور گسترده ای در مواد غذایی، دارویی، مواد آرایشی، روغن، کاغذ، منسوجات، ساخت و ساز و سایر زمینه های تولید کاربرد دارد.

وزن مولکولی این ماده

خصوصیات شیمیایی کربوکسی متیل سلولز یک ماده طبیعی است که به طور معمول در اکثر رژیم های غذایی وجود دارد زیرا مهمترین کربوهیدرات ساختاری گیاهان سبز است. سلولز اساساً یک پلیمر خطی از واحدهای گلوکوپیرانوز است که توسط پیوندهای α-۱،۴-گلوکوزید متصل می شود. در طبیعت، سلولز به عنوان الیاف در دیواره سلولهای گیاه وجود دارد. وزن مولکولی سلولز جدا شده تقریباً ۵۰،۰۰۰ دالتون است.

فرآوری شیمیایی سلولز را به اشکال یا مشتقات مناسب برای ترکیب در محصولات غذایی یا استفاده در مواد غذایی بسته بندی تبدیل می کند.  کربوکسی متیل سلولز سدیم به عنوان عامل غلیظ کننده و تثبیت کننده در غذاها استفاده می شود. از آنجا که کربوکسی متیل سلولز به طور خود به خود در محلول قلیایی به نمک سدیم تبدیل می شود، احتمالاً تمایز بین کربوکسی متیل سلولز و سدیم کربوکسی متیل سلولز در مواد غذایی مصنوعی است.

کاربردها و ویژگی های کربوکسی متیل سلولز

 • صنعت غذا و دارو
 • صنعت کشاورزی و تولید انواع سموم و آفت کش ها و حشره کش ها
 • صنایع رنگ و رزین
 • صنایع آرایشی بهداشتی
 • صنایع  نفت و پتروشیمی
 • صنعت کاغذ سازی مقوا سازی

کاربرد کربوکسی متیل سلولز در صنعت آرایشی و دارویی

محافظ پوست، پراکندگی یکدست، زداینده چرک و لکه، غلظت‌ بخش و تثبیت کننده، روان‌ساز، یکدست‌ کننده، این مواد هم چنین در تولید خمیردندان به دلیل مزه و طعم و جلا دهنده بودن آن، کرم‌ های دست، شامپوها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

‌کاربرد کربوکسی متیل سلولز در صنعت شوینده ‌ها و صابون ‌ها

از ویژگی ‌های منحصر به فرد CMC این است که افزودن مقدار کمی از آن به شوینده ‌ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می ‌گردد و دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی می‌ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.