گیاه گوار

گیاه گوار چیست ؟

گوارگام محصول گیاه گوار که عمدتا یک بوته (یک گیاه خانواده نخود) است به طور مؤثر در خاک های شنی رشد می کند و آبیاری این گیاه تنها در دو نوبت، یکی به هنگام جوانه زدن و دیگری به هنگام میوه دادن آن انجام می‌شود. پودر صمغ گوار از گیاه گوار به دست می آید. دانه گوارگام در غلاف رشد می کند، ۱۰۰ کیلو گیاه گوار ، منهای غلاف آنها حدود ۲۹ کیلوگرم اندوسپرم تولید می کند. هند پس از پاکستان و ایالات متحده تولید کننده اصلی دانه های گوار است که تقریبا ۸۰ درصد از کل تولید را تشکیل می دهد.

محصول گیاه گوار در ناحیه نیمه خشک و بین اکتبر تا نوامبر رشد می کند. دانه گوار ترکیبی از سه ماده گیاهی، اندوسپرم و پوسته است. دانه گور عمدتا بذر است که نیتروژن را در خاک باز تولید می کند. گوار سبز منبع سبزیجات است. صمغ گوارگام همچنین می تواند به عنوان جایگزین مناسب برای نخود فرنگی باشد. بذر گوار بلافاصله بعد از اولین باران های موسوم یعنی در ماه جولای، کاشته می شود. دانه گوار را نیز می توان به عنوان یک خوشه نامید.

گیاه گوار

ترکیب شیمیایی گوار

گوار یک پلی ساکارید هیدروکلوئیدی با وزن مولکولی طبیعی است که از واحدهای گالاکتان و منان ساخته شده است که از طریق پیوند های گلیکوزیدی ترکیب شده اند که ممکن است به صورت شیمیایی به عنوان گالاکتومانتن توصیف شوند. صمغ گوارگام یک پلی ساکارید محلول در آب سرد است که شامل واحدهای مانوز و گالاکتوز می باشد. این قابلیت بدون حرارت دادن هیدراته می کند در بسیاری از کاربردهای صنعتی بسیار مفید است. رطوبت در آب سرد یا گرم، گوارگام باعث ایجاد لایه ای از ویسکوزیته می شود. ویسکوزیته گوار یک عملکرد دما، زمان و غلظت است. در شیوه های مختلف که از غلظت های مختلف گوار استفاده می‌شود میتوان به عنوان امولسیفایر و تثبیت کننده ابکار گرفته شود، گوارگام همچنین به عنوان بهبود دهنده تعلیق در تولید استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *