گوارگام در سس ها چه کاربردی دارد؟

گوارگام در سس ها چه کاربردی دارد؟

گوارگام در سس ها چه کاربردی دارد؟

جالب است بدانید یکی از موارد پرکاربرد صنایع غذایی، استفاده از گوارگام در سس ها است. این ماده به عنوان تثبیت کننده در سس هایی مانند کچاپ ها و سس مایونز استفاده می شود و همچنین همانند یک غلظت دهنده عمل می کند که بدون تغییر شکل ظاهری در سس، باعث شفافیت آن می شود.

گوارگام در سس ها به طور وسیعی جهت پایداری و تغییر ویژگی های رئولوژیک استفاده می شود. باعث جدایی آب و روغن می شود. خاصیت مقرون به صرفه دارد. باعث قوام سس و سفتی آن می شود.

گوارگام در سس ها چه کاربردی دارد؟

با گوارگام یک سس عالی تهیه می شود

سس سالاد و سایر سس ها یکپارچگی یکدست و یکنواختی دارند که برای مصرف کننده بسیار مهم است. 

گوارگام در مواد غذایی به یک ماده افزودنی خوب تبدیل می شود، زیرا دارای ساختارهای شیمیایی و فیزیکی خوبی است. ویژگی حلالیت آن در آب باعث ساختاری غلیظ می شود. همچنین باعث ثبات عناصر در مواد غذایی می شود. در غذاها به عنوان ماده تثبیت کننده، اتصال دهنده، امولسیون و غلظت دهنده عمل می کند. آدامس گوار با داشتن پایداری حرارتی خوب، در اکثر عملیات و دستورالعمل های مواد غذایی ثبات خوبی نشان می دهد. توانایی آن در غلیظ تر شدن مایعات باعث پمپاژ بهتر در طی مراحل تولید می شود و به سس ها اجازه می دهد بدون پاشیدن (مانند ریختن سس مارینارا روی پیتزا) بریزند.

۵ مزیت گوارگام در سس ها

.باعث غلظت، قوام و چسبندگی سس می شود.

.سس را در یک حالت پایدار و یکدست قرار می دهد.

.باعث کاهش جدا سازی آب و روغن می شود.

.جهت پایداری و تغییر ویژگی های رئولوژیک سس از آن استفاده می شود.

.باعث شفافیت سس می شود.

در این مقاله سعی داریم تا راجع به نحوه عملکرد گوارگام در سس ها صحبت کنیم. در ابتدا لازم است بدانید هیدروکلوئید چیست؟ این ماده به معنی آب و ماده ی ژله ای است. عملکرد اولیه آن ها غلظت دادن و ژله ای کردن است و عملکرد ثانویه آنها شامل امولسیون، هوادهی و انعقاد است. گوارگام یا آدامس گوار به عنوان یک هیدروکلوئید اتصال دهنده در آب است و یک ماده ی مفید برای استفاده در غذاهاست. اگر می خواهید آشپزی خوبی داشته باشید از آدامس گوار استفاده کنید. سس مایونز به عنوان یک امولسیون روغن در آب با pH کم تر از ۴٫۱ یکی از قدیمی ترین امولسیونهای ساخت بشر بوده که هم اکنون از پر مصرف ترین سس ها در کشورهای مختلف است. امروزه گوارگام در سس ها به طور وسیعی جهت پایداری و تغییر ویژگی های رئولوژیک استفاده می شود. باعث کاهش جداسازی آب و روغن می شود.

برای غلظت دادن در سس ها به جای گلوتن می توان از آدامس گوار استفاده کرد. زیرا آدامس گوار غلظت دهنده ی موثر و جایگزین خوبی است. به سس شفافیت، بدون تغییر در ظاهر آن می دهد. یکی از مزایای آدامس گوار نسبت به غلظت دهنده های دیگر این است که برای انجام کار خود نیاز به حرارت ندارد. همچنین باعث می شود که سس یک حالت پایدار و یک دست داشته باشد و برای استفاده روی غذاها سبک باشد. باعث سفتی، قوام و چسبندگی سس می شود و در برابر شرایط اسیدی مقاوم است.

سس گوجه فرنگی یکی از رایج ترین سس هایی است که در آن از هیدروکلوئیدها برای تأثیر بر ویسکوزیته استفاده می شود. افزودن آدامس تراگاکانت، آدامس گوار و آدامس زانتان به سس کچاپ منجر به افزایش خواص نازک شدن برشی می شود، در حالی که CMC اثر منفی دارد. شاخص همگنی و ویسکوزیته ظاهری با افزودن تمام هیدروکلوئید ها به خصوص گوارگام افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *