گوارگام در سس ها

هیدروکلوئید به معنی آب و ماده ی ژله ای است. که عملکرد اولیه آن ها غلظت دادن و ژله ای کردن است و عملکرد ثانویه آنها شامل امولسیون، هوادهی و انعقاد است. گوارگام یا آدامس گوار به عنوان یک هیدروکلوئید اتصال دهنده در آب است. آدامس گوار یک ماده ی مفید برای استفاده در غذاهاست. اگر می خواهید آشپزی خوبی داشته باشید از آدامس گوار استفاده کنید. سس مایونز به عنوان یک امولسیون روغن در آب با pH کم تر از ۴٫۱ یکی از قدیمی ترین امولسیونهای ساخت بشر بوده که هم اکنون از پر مصرف ترین سس ها در کشورهای مختلف است. امروزه از صمغ ها به طور وسیع جهت پایداری و تغییر ویژگی های رئولوژیک مایونز استفاده می شود.

گوارگام یا آدامس گوار در سس ها به کار می رود و باعث کاهش جداسازی آب و روغن می شود.

مورد استفاده از گوار

برای غلظت دادن در سس ها به جای گلوتن می توان از آدامس گوار استفاده کرد. زیرا آدامس گوار غلظت دهنده ی موثر و جایگزین خوبی است. به سس شفافیت، بدون تغییر در ظاهر آن می دهد. یکی از مزایای آدامس گوار نسبت به غلظت دهنده های دیگر این است که برای انجام کار خود نیاز به حرارت ندارد. همچنین باعث می شود که سس یک حالت پایدار و یک دست داشته باشد و برای استفاده روی غذاها سبک باشد. باعث سفتی، قوام و چسبندگی سس می شود و در برابر شرایط اسیدی مقاوم است.

گوارگام در سس ها

سس گوجه فرنگی یکی از رایج ترین  سس هایی است که در آن از هیدروکلوئیدها برای تأثیر بر ویسکوزیته استفاده می شود. افزودن آدامس تراگاکانت، آدامس گوار و آدامس زانتان به سس کچاپ منجر به افزایش خواص نازک شدن برشی می شود، در حالی که CMC اثر منفی دارد. شاخص همگنی و ویسکوزیته ظاهری با افزودن تمام هیدروکلوئید ها به خصوص گوارگام افزایش می یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *