گوارگام یک استابلایزر گیاهی

گوارگام یک استابلایزر گیاهی

گوارگام یک استابلایزر گیاهی

گوارگام یک استابلایزر گیاهی است. استابلایزر (تثبیت کننده) ترکیباتی هستند که آب را غلیظ می کنند. به این کار اضافه کردن ویسکوزیته نیز گفته می شود. مایع چسبناک تر، غلیظ تر است.

یکی از موارد استفاده از گوارگام به عنوان استابلایزر یا تثبیت کننده می باشد.

از نظر علمی، آنها هیدروکلوئیدها هستند. هنگامی که هیدروکلوئیدها در یک مایع پراکنده می شوند، به مولکول های آب متصل می شوند، بنابراین حرکت آنها کاهش می یابد. این حرکت کاهش یافته برای ما به عنوان افزایش ویسکوزیته یا غلیظ شدن است.

بارزترین نمونه استفاده از یک تثبیت کننده در پخت و پز، زمانی است که با آرد غلیظ می کنید.

افزایش تقاضا برای محصولات ارگانیک به احتمال زیاد بر محصولات سالم و طبیعی افزوده است، زیرا مصرف کنندگان معتقد هستند مواد ارگانیک با طبیعی بودن برابر هستند. از آنجا که مشتریان تقریباً در قفسه فروشگاه ها به دنبال محصولات طبیعی هستند، از کوکی ها گرفته تا کیک، نوشیدنی، غذاهای کودک تا سوپ. آنها انتظار دارند که تثبیت کننده های طبیعی نیز در این محصولات به کار رفته باشد.

بیشتر تثبیت کننده ها طبیعی هستند و از ریشه های گیاهان، حیوانات یا باکتریایی تولید می شوند. آنها ماده افزودنی غذایی به حساب می آیند و باید در لیست مواد تشکیل داده شده، قرار بگیرند.

استابلایرزهای طبیعی

اسلابلایزر یا کاتالیزور طبیعی

تثبیت کننده های طبیعی شامل هیدروکلوئیدهایی هستند که از منابع طبیعی به دست می آیند و با استفاده از مواد طبیعی مانند استخراج مکانیکی یا گرما، استخراج آب و نه با فرآیندهای واکنش شیمیایی پردازش می شوند. چنین هیدروکلوئیدهای طبیعی شامل آگار، سدیم آلژینات، کاراگینان، گوار، کونژاک، تراژانتانت، پیلیوم، صمغ تارا، صمغ شنبلیله و آدامس زانتان است.

در حالی که تمام اسابلایزرهای طبیعی ویژگی های کلی در تثبیت مواد غذایی و نوشیدنی ها دارند، مشخصات آن بسیار متفاوت است. طراح محصول در هنگام انتخاب آدامس یا مخلوط مناسب باید نقاط ضعف و قوت آن را در نظر بگیرد.

مصرف کننده​​، با دیدن برچسب مواد طبیعی روی مواد غذایی، آن را به عنوان یک عامل مثبت درک می کند، عمدتا به این دلیل که معمولاً با ایمنی مواد غذایی و مزایای سلامتی قابل توجهی همراه است. در تدوین فرآورده های غذایی طبیعی، از لثه ها و نشاسته های جدا شده از منابع گیاهی بطور گسترده به عنوان تثبیت کننده استفاده می شود.

هیدروکلوئیدها، استابلایزر هستند.

هیدروکلوئیدها که معمولاً به عنوان لثه ها و نشاسته های محلول در آب شناخته می شوند، پلی ساکاریدهای گیاهی با وزن مولکولی بالا هستند. پس از جداسازی از گیاه، لثه ها و نشاسته ها به پودرهایی با رطوبت کم (۱۰٪ تا ۱۲٪) تبدیل می شوند. بنابراین در صورت نگهداری در شرایط مناسب به مواد نگهدارنده احتیاج ندارند.

لثه های محلول در آب به طور طبیعی دارای تنوع زیادی از توابع هستند: ضخامت، تشکیل لایه، خاصیت اتصال آب و یا ژل.

لثه ها به دلیل خاصیت ژل شدن و خاصیت بافت سازی نیز می توانند به تقلید چربی کمک کنند. خواص این کربوهیدرات های پیچیده توسط عوامل زیادی تحت تأثیر قرار می گیرند: گروه های عملکردی به عنوان ترکیبات، اندازه مولکولی، جهت گیری و ارتباط مولکولی، اتصال آب و تورم، تمرکز.

هیدروکلوئیدهای طبیعی می توانند به عنوان منبع خوبی از فیبر رژیم غذایی محلول (حدود ۸۵٪ به طور خشک) استفاده شوند.

هیدروکلوئیدهایی که صرفاً از منابع طبیعی مانند گیاهان استخراج می شوند و تصفیه شده باید طبیعی تلقی شوند.

گوارگام یک استابلایزر گیاهی

گوارگام یک استابلایزر گیاهی مؤثری است.  نسبت به سایر غلظت دهنده ها و تثبیت کننده ها نسبتاً مقرون به صرفه است و در ضمن اتصال آن، پلاستیک ساز و امولسیفایر مؤثر است. یکی از خواص مهم گوارگام این است که از دارای گالاکتوز و مانوز زیاد است.

گوارگام یک استابلایزر عالی، امولسیون در سس سالاد و سس ها است. در نانوایی و شیرینی پزی، آدامس به دلیل خاصیت اتصال آب، از پر شدن آب به شیرینی و نان جلوگیری می کند. به نظر می رسد که از بازگرداندن نشاسته جلوگیری کرده و ماندگاری محصول نهایی را بهبود می بخشد.

هنگامی که به مخلوط کیک اضافه می شود، به بهبود احتباس رطوبت در محصول نهایی کمک می کند. این ماده غلظت دهنده و تثبیت کننده کالاهای پخته شده است. گوارگام همچنین به افزایش حجم کیک کمک می کند. در ترکیب با سایر هیدروکلوئیدها، گوارگام می تواند فیبرهای محلول در رژیم غذایی را در نان افزایش دهد، بدون اینکه روی دانه و عطر و طعم تأثیر منفی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *