مضرات و فواید مصرف اسید سیتریک

فواید و مضرات اسید سیتریک

تا چه حد با اسید سیتریک آشنا هستید؟

نمی دانید؟ آیا فقط نام این ماده را بر روی محصولات غذایی مشاهده کرده اید؟ با ما همراه باشید.

اسید سیتریک یک اسید ضعیف است که به طور طبیعی در تمام مرکبات یافت می شود. اگر تا به حال لیمو خورده باشید، طعم اسید سیتریک را چشیده اید.

تولیدکنندگان نسخه دست ساز آن را به غذاهای فرآوری شده اضافه می کنند. داروهای حاوی اسید سیتریک مشکلات سلامتی مانند سنگ کلیه را درمان می کنند.

منابع اسید سیتریک

فقط مرکبات ترش نیستند که دارای اسید سیتریک هستند. همه گیاهان و حیوانات آثار کمی از آن دارند. بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و غیرغذایی، مانند محصولات آرایشی و بهداشتی و تمیزکننده حاوی اسید سیتریک هستند.

منابع طبیعی اسید سیتریک

غذاهایی که سرشار از اسید سیتریک طبیعی هستند، مرکبات هستند، به خصوص آب لیمو و لیمو. میوه ها و سبزیجات دیگر نیز حاوی مقداری اسید سیتریک طبیعی هستند.

این غذاها بالاترین مقادیر اسید سیتریک طبیعی را دارند:

• لیمو

• لیموترش سبز

• پرتقال ها

• گریپ فروت

• توت

خواص سیتریک اسید

فواید اسید سیتریک چیست و چرا باید آن را در برنامه غذایی خود بگنجانیم؟ مصرف اسید سیتریک در بسیاری از غذاها رایج است. هم به طور طبیعی و هم یک افزودنی غذایی است که به عنوان یک عامل طعم دهنده و نگهدارنده عمل می کند.
سلول های بدن نیز این ماده را تولید می کنند. اسید سیتریکی که مصرف می کنید برای بدن مضر نیست و البته اسید سیتریک برای زندگی ضروری است.
این ماده یک مولکول کوچک است که شامل کربن، اکسیژن و هیدروژن است.

این چیزی است که به غذا عطر و طعم و خواص نگهدارنده می دهد. اسیدهای طعم دار، به جلوگیری از استعمار باکتریایی مواد غذایی کمک می کنند.

اسید سیتریک اغلب با اسید آسکوربیک و ویتامین C مخلوط است زیرا آنها در بسیاری از مواد غذایی مشابه وجود دارند. با این حال، بر خلاف ویتامین C، نیازی به مصرف این ماده برای حفظ عملکرد طبیعی سلول ها نیست.

استفاده از اسید سیتریک

اسید سیتریک تولیدی سلولهای شما برای شما بد نیست. در عوض، مولکول ضروری آن در تولید انرژی از مواد مغذی انرژی پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها مصرف می شود.

هنگامی که مواد مغذی انرژی زا می خورید، از آنها برای ایجاد سیترات فرم بیولوژیکی اسید سیتریک استفاده می کنید که بعد از آن برای تولید انرژی از بین می رود.

با این وجود، ساخت سیترات بخش مهمی از این روند است. شما نمی توانید اثرات این ماده که توسط سلول ها ساخته شده را با مصرف این ماده توسط خودتان مقایسه کنید.

جذب سلولی اسید سیتریک 

مقدار کمی از اسید سیتریک که مصرف می کنید توسط سلول ها جذب می شود. عمدتا سلول های کبدی اینکار را انجام می دهند. پژوهشی در این ارتباط نشان می دهد وقتی سلولهای شما این ماده را جذب می کنند، می توانند آن را به چربی تبدیل کنند.

در حالی که به نظر می رسد این یک فرآیند بد است، اما اصلا اینطور نیست، زیرا مقدار بسیار کمی از اسید سیتریک جذب سلول ها می شود.

فواید اسید سیتریک

نکته اساسی در مورد فواید اسید سیتریک

اسید سیتریک بر روی برچسب های بسیاری از چیزها پنهان است: نوشیدنی ها، میوه ها و سبزیجات پیش از بسته بندی، حتی تمیز کننده های لوازم و محصولات زیبایی.
اسید سیتریک احتمالا شایع ترین افزودنی های نگهدارنده و طعم دهنده است و اینکه طعمی کمی ترش را به هر چیزی که به آن اضافه شود می دهد و در همه جا هست.

شما این ماده را که به طور طبیعی در غذاها و در برخی از میوه ها و سبزیجات وجود دارد مصرف می کنید.

اسید سیتریک یک مکمل غذایی معمولی است زیرا دارای طعم ترش است و به عنوان یک عامل طعم دهنده استفاده می شود. شما آن را به جریان خون وارد می کنید، اما اکثر آن به سادگی با ادرار کردت از بدن خارج می شود.

دید منفی برای اسید سیتریک


در محافل سلامتی یک نوع دید منفی برای اسید سیتریک وجود دارد، اما اسید سیتریکی که طبیعی باشد و از نوع آلی که در همه ی سبزیجات و میوه ها به ویژه مرکبات وجود دارد بسیار پر خاصیت است.
مصرف غذاهای حاوی اسید سیتریک طبیعی (از جمله، لیمو یا آب لیمو) به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مفید است، به این معنی که بدن را از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

خوردن آنتی اکسیدان های فراوان برای همه ی اعضای بدن از جمله سلامت قلب و یا پیشگیری از سرطان کمک می کند. علاوه بر این، اسید سیتریک همچنین یک عامل قلیایی است که باعث کاهش اسیدیته در بدن شما می شود. ماریا ویلا، یک پزشک متخصص در نیوجرسی، مرکز چمبرز برای سلامتی، توضیح می دهد که اسید سیتریک با اصلاح ثبات محیط اسیدی بدن که اغلب ناشی از غذاهای فرآوری شده است و کنترل استرس بیش از حد، باعث می شود که بدن شما کارآمدتر عمل کند.
همچنین این نکته قابل توجه است که به علت قدرت قلیایی شدن آن، حتی شواهدی وجود دارد که اسید سیتریک ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از سنگ کلیه که می تواند در ادرار با اسیدیته بالا رشد کند کمک کند.

فواید اسید سیتریک از افزودنی های غذایی

مهم ترین فواید اسید سیتریک

ممکن است دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد.

یکی از فواید اسید سیتریک خواص آنتی اکسیدانی آن است، به این معنی که می تواند به مبارزه با استرس اکسیداتیو (یا آسیب های رادیکال آزاد) کمک کند. در تحقیق سال ۲۰۱۴ منتشر شده در مجله محققان دارویی خوراکی ، ارتباط بین اسید سیتریک و استرس اکسیداتیو ناشی از اندوتوکسین مغز و کبد در موش ها مورد بررسی قرار گرفت.

آنها دریافتند که اسید سیتریک باعث کاهش پراکسیداسیون لیپید مغزی و التهاب، آسیب کبدی و تکه تکه شدن DNA در موشها پس از تزریق شد که به منظور ایجاد استرس اکسیداتیو در مغز و کبد آنها بود.

مطالعات نشان داده اند که اسید سیتریک می تواند به کاهش پراکسیداسیون لیپید و کاهش التهاب توسط کاهش degranulation سلول و کاهش آزاد سازی ترکیبات التهابی مانند میلرپوکسیداز، الاستاز، اینترلوکین و فاکتور ۴ پلاکت کمک کند.

دارای اثرات آلکالنی

از دیگر فواید اسید سیتریک این است که، به عنوان ماده قلیایی در نظر گرفته می شود، با وجود اینکه دارای طعم اسیدی است.

می تواند به مقابله با اثرات خوردن غذاهای اسیدی مانند گوشت و دانه های پردازش شده کمک کند.

غذاهای قلیایی دارای مقادیر بالایی از مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم، سدیم، منگنز و آهن هستند و ممکن است به جذب مواد معدنی کمک کند.

بهبود عملکرد اندام های داخلی

برخی تحقیقات نشان داده است که اسید سیتریک می تواند به بهبود عملکرد تومورهای اندوتلیوم کمک کند: (غشای نازکی داخل قلب و عروق خونی قرار می گیرد و به آرامش و انقباض عروق، لخته شدن خون، عملکرد ایمنی و تجمع پلاکتها ). این کار با کاهش نشانگرهای التهابی انجام می شود .

نمک های اسید سیتریک، به نام سیترات، می توانند به عنوان ضد انعقاد (به طور کلی به عنوان حلال کننده های خون شناخته می شوند) به علت توانایی های کلسیم شیمیایی آنها استفاده شود.

اسید سیتریک از سنگ کلیه جلوگیری می کند

سنگ کلیه بیشتر در ادرار بسیار اسیدی اتفاق می افتد. طبق گزارش کلینیک سنگی متابولیسم بیمارستان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، “اسید سیتریک نقش یک محافظ در مقابل سنگ کلیه را دارد.

اسید سیتریک و سیترات پتاسیم، عوامل قلیایی هستند که محیط اسیدی را کاهش می دهند، بنابراین برای جلوگیری از نقرس، سنگ کلیه یا متابولیسم استفاده می شوند.

همچنین اسید سیتریک می تواند از اتصال مواد به سنگهای کلیه جلوگیری کند.

برای سلامت پوست مفید است

این ماده هیدروکسی اسید آلفا است که به بعضی از محصولات مراقبت از پوست یا محصولات مراقبت شخصی اضافه می شود تا میزان اسیدیته را تنظیم کند و با پوسته پوسته شدن، رشد دوباره پوست را افزایش دهد.

این ماده را در برخی از محصولات ضد پیری مانند سرم ها، ماسک ها و کرم های شب خواهید یافت.

همچنین یکی دیگر از فواید اسید سیتریک  آنتی اکسیدان بودن آن است که می تواند به محافظت از پوست در برابر پیری، آسیب محیطی و استرس اکسیداتیو کمک کند.

فواید و مضرات اسید سیتریک

منابع مصنوعی و کاربردهای اسید سیتریک

اسید سیتریک که به غذا و نوشیدنی، داروها، محصولات مراقبت شخصی و محصولات پاک کننده اضافه می شود مصنوعی است. این نوع اسید سیتریک در موارد زیر استفاده می شود:

صنایع غذایی

اسید سیتریک اغلب به مواد غذایی و نوشیدنی های بسته بندی شده اضافه می شود. این باعث می شود که غذاهای کنسرو شده و شیشه ای برای مدت طولانی تازه بمانند. می تواند از قهوه ای شدن برخی محصولات تازه بریده شده مانند سیب های خرد شده جلوگیری کند.

اسید سیتریک همچنین می تواند به غلیظ شدن غذاها کمک کند و یا طعم کمی ترش به آنها بدهد. به همین دلیل ممکن است اسید سیتریک را به عنوان ماده تشکیل دهنده برخی بستنی ها، آب نبات های شیرین و نوشابه گازدار ببینید.

فواید و مضرات اسید سیتریک

الکل

اسید سیتریک می تواند اسید موجود در یک غذا یا نوشیدنی را متعادل کند. شراب سازان برای بهبود طعم و مزه بعضی اوقات آن را به محصولات خود اضافه می کنند.

داروها

برخی از کرم ها شامل اسید سیتریک برای کمک به پاکسازی عفونت های پوستی هستند. سایر داروهای اسید سیتریک که از طریق دهان مصرف می کنید می توانند میزان اسید ادرار را کاهش دهند.

این می تواند به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند. همچنین ممکن است اسید سیتریک برای اسیدوز متابولیک، تجمع اسید در داخل بدن مصرف کنید.

مکمل

برخی افراد از مکمل های سیترات کلسیم استفاده می کنند که می تواند از سنگ کلیه جلوگیری کند.

محصولات مراقبت بهداشتی

هنگامی که تولیدکنندگان اسید سیتریک را با سایر مواد مخلوط می کنند، می توانند ترکیبی به نام “آلفا هیدروکسی اسید” تشکیل دهند که به صاف شدن پوست کمک می کند.

همچنین در برخی از مواد آرایشی و بهداشتی – مانند رژ لب، اسپری مو و دئودورانت – برای کمک به دوام بیشتر آنها وجود دارد.

تمیز کننده های خانگی

از آنجا که اسید سیتریک می تواند باعث تجمع آب سخت شود، اغلب آن را در مواد شوینده ماشین ظرفشویی مشاهده خواهید کرد. سایر پاک کننده های خانگی نیز آن را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در اختیار دارند زیرا می تواند به از بین بردن لکه ها و بوها کمک کند.

ضد عفونی کننده ها

از آنجا که اسید سیتریک برخی از باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد، این ماده را در اسپری های حشرات، محصولاتی که قارچ یا جلبک ها را از بین می برد، ضد عفونی کننده دست و حتی برخی از بافت هایی که برای دمیدن بینی استفاده می کنید، پیدا خواهید کرد.

محصولات پاکسازی محیط زیست

اسید سیتریک می تواند سموم موجود در خاک آلوده را با خیال راحت از بین ببرد و حتی زباله های هسته ای را تمیز کند.

سلامت کلیه

شما تازه یاد گرفتید که چگونه اسید سیتریک به کلسیم متصل می شود و به آن در استخوان کمک می کند. این عمل اتصال کلسیم همچنین متبلور شدن کلسیم را متوقف می کند. این خبر خوبی برای کلیه های شما است زیرا سنگ کلیه از کلسیم متبلور ساخته شده است.

روند تبلور را مهار کرده و از تشکیل سنگ جلوگیری می کنید. در واقع سیترات خون پایین، یک عامل خطرناک قابل توجه برای ایجاد سنگ کلیه است.

فواید اسید سیتریک

دلایل زیادی برای افزودن اسید سیتریک به غذا، دارو یا سایر محصولات وجود دارد. این می تواند:

  • غذا را حفظ کند. برای تازه نگه داشتن غذا برای مدت زمان طولانی استفاده می شود. در بعضی موارد، ممکن است از بوتولیسم ناشی از غذا جلوگیری کند، بیماری که می تواند به دلیل غذاهای کنسرو خانگی که دارای اسید کمی هستند ایجاد شود.
  • محصولات مراقبت شخصی را حفظ می کند. این ممکن است مواد آرایشی و سایر محصولات را برای مدت طولانی تری تازه نگه دارد.
  • اثرات محافظتی در بدن داشته باشد. اسید سیتریک مورد استفاده در پزشکی می تواند باکتری ها را از بین ببرد و اسید ادرار را کاهش دهد.
  • لکه های سخت را پاک کند. به همین دلیل، به برخی از محصولات تمیز کننده اضافه می شود.

مضرات اسید سیتریک

سازمان‌ FDA می گوید اسید سیتریک “به طور کلی در محصولات غذایی و غیر غذایی به عنوان” ایمن شناخته می شود “. هنوز هم، برخی از کارشناسان فکر می کنند که تحقیقات بیشتری لازم است.

اسید سیتریک ممکن است باعث موارد زیر شود:

سوزش پوست: وقتی برای مدت طولانی پوست شما را لمس می کند، می تواند باعث سوزش، تورم یا کهیر شود.

چشم درد: اگر در چشمان شما قرار گیرد می سوزد. اگر این اتفاق افتاد  آنها را به مدت چند دقیقه با آب خوب بشویید. اگر از لنز استفاده می کنید، هرچه زودتر آنها را بیرون بیاورید.

مشکلات دندان: نوشیدنی ها و آب نبات های حاوی اسید سیتریک می توانند مینای دندان (لایه خارجی) دندان های شما را از بین ببرند. این می تواند دندان های شما را حساس تر کند، آنها را زرد کرده و احتمال ایجاد حفره را بیشتر کند.

درد معده: اگر دارویی با اسید سیتریک از راه دهان مصرف می کنید، می توانید عوارضی مانند حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید.

خطرات اسید سیتریک

ایمنی و خطرات اسید سیتریک تولید شده به طور کلی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان یک ماده بی خطر (GRAS) شناخته می شود. هیچ مطالعه علمی در مورد بررسی ایمنی اسید سیتریک تولید شده در صورت مصرف زیاد به مدت طولانی وجود ندارد.

گزارش هایی از بیماری و واکنش های آلرژیک به این ماده افزودنی گزارش شده است. یک گزارش نشان داد که درد مفاصل همراه با تورم و سفتی، درد عضلانی و معده و همچنین تنگی نفس در چهار نفر پس از مصرف غذاهای حاوی اسید سیتریک تولید شده است.

همین علائم در افرادی که اشکال طبیعی اسید مانند لیمو و لیموترش مصرف می کنند مشاهده نشد.

نسخه های مصنوعی اسید

محققان اذعان کردند که آنها نمی توانند ثابت کنند که اسید سیتریک تولید شده مسئول این علائم است اما توصیه کردند که استفاده از آن در غذاها و نوشیدنی ها بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد.

در هر صورت، دانشمندان اظهار داشتند که علائم به احتمال زیاد مربوط به کپکی است که برای تولید اسید سیتریک استفاده شده است.

اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکبات یافت می شود، اما نسخه های مصنوعی – تولید شده از نوعی قالب – معمولاً به غذاها، داروها، مکمل ها و مواد پاک کننده اضافه می شوند.

در حالی که بقایای کپک از فرآیند تولید در موارد نادر ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود، به طور کلی اسید سیتریک بی خطر تلقی می شود.

همانطور که گفته شد اسید سیتریک یک ماده بی خطر تلقی می شود. اسید سیتریک دارای فواید و مضرات فراوانی است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با فواید و مضرات اسید سیتریک به این مقاله مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *