مضرات و فواید مصرف اسید سیتریک

اسید سیتریک موجود در میوه ها

اسید سیتریک و سلامتی انسان

مصرف اسید سیتریک در بسیاری از غذاها رایج است. هم به طور طبیعی و هم یک افزودنی غذایی است که به عنوان یک عامل طعم دهنده و نگهدارنده عمل می کند.
سلول های بدن نیز این ماده را تولید می کنند. اسید سیتریکی که مصرف می کنید برای بدن مضر نیست و البته اسید سیتریک برای زندگی ضروری است.
این ماده یک مولکول کوچک است که شامل کربن، اکسیژن و هیدروژن است. این چیزی است که به غذا عطر و طعم و خواص نگهدارنده می دهد. اسیدهای طعم دار، به جلوگیری از استعمار باکتریایی مواد غذایی کمک می کنند. اسید سیتریک اغلب با اسید آسکوربیک و ویتامین C مخلوط است زیرا آنها در بسیاری از مواد غذایی مشابه وجود دارند. با این حال، بر خلاف ویتامین C، نیازی به مصرف این ماده برای حفظ عملکرد طبیعی سلول ها نیست.

استفاده از اسید سیتریک

اسید سیتریک تولیدی سلولهای شما برای شما بد نیست. در عوض، مولکول ضروری آن در تولید انرژی از مواد مغذی انرژی پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها مصرف می شود. هنگامی که مواد مغذی انرژی زا می خورید، از آنها برای ایجاد سیترات فرم بیولوژیکی اسید سیتریک استفاده می کنید که بعد از آن برای تولید انرژی از بین می رود. با این وجود، ساخت سیترات بخش مهمی از این روند است. شما نمی توانید اثرات این ماده که توسط سلول ها ساخته شده را با مصرف این ماده توسط خودتان مقایسه کنید.

جذب سلولی

مقدار کمی از اسید سیتریک که مصرف می کنید توسط سلول ها جذب می شود. عمدتا سلول های کبدی اینکار را انجام می دهند. پژوهشی در این ارتباط نشان می دهد وقتی سلولهای شما این ماده را جذب می کنند، می توانند آن را به چربی تبدیل کنند. در حالی که به نظر می رسد این یک فرآیند بد است، اما اصلا اینطور نیست، زیرا مقدار بسیار کمی از اسید سیتریک جذب سلول ها می شود.
اسید سیتریک از افزودنی های غذایی
اسید سیتریک

نکته اساسی در مورد اسید سیتریک

در اینجا چیزی است که شما باید درباره اسید سیتریک بدانید، افزودنی مواد غذایی به هر چیزی!!
اسید سیتریک بر روی برچسب های بسیاری از چیزها پنهان است: نوشیدنی ها، میوه ها و سبزیجات پیش از بسته بندی، حتی تمیز کننده های لوازم و محصولات زیبایی.
اسید سیتریک احتمالا شایع ترین افزودنی های نگهدارنده و طعم دهنده است و اینکه طعمی کمی ترش را به هر چیزی که به آن اضافه شود می دهد و در همه جا هست.شما این ماده را که به طور طبیعی در غذاها و در برخی از میوه ها و سبزیجات وجود دارد مصرف می کنید. اسید سیتریک یک مکمل غذایی معمولی است زیرا دارای طعم ترش است و به عنوان یک عامل طعم دهنده استفاده می شود. شما آن را به جریان خون وارد می کنید، اما اکثر آن به سادگی با ادرار کردت از بدن خارج می شود.
در محافل سلامتی یک نوع دید منفی برای اسید سیتریک وجود دارد، اما اسید سیتریکی که طبیعی باشد و از نوع آلی که در همه ی سبزیجات و میوه ها به ویژه مرکبات وجود دارد بسیار پر خاصیت است.
مصرف غذاهای حاوی اسید سیتریک طبیعی (از جمله، لیمو یا آب لیمو) به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مفید است، به این معنی که بدن را از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. خوردن آنتی اکسیدان های فراوان برای همه ی اعضای بدن از جمله سلامت قلب و یا پیشگیری از سرطان کمک می کند. علاوه بر این، اسید سیتریک همچنین یک عامل قلیایی است که باعث کاهش اسیدیته در بدن شما می شود. ماریا ویلا، یک پزشک متخصص در نیوجرسی، مرکز چمبرز برای سلامتی، توضیح می دهد که اسید سیتریک با اصلاح ثبات محیط اسیدی بدن که اغلب ناشی از غذاهای فرآوری شده است و کنترل استرس بیش از حد، باعث می شود که بدن شما کارآمدتر عمل کند.
همچنین این نکته قابل توجه است که به علت قدرت قلیایی شدن آن، حتی شواهدی وجود دارد که اسید سیتریک ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از سنگ کلیه که می تواند در ادرار با اسیدیته بالا رشد کند کمک کند.

مزایای بالقوه اسید سیتریکممکن است دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد.
اسید سیتریک در مطالعات خاص نشان داده شده است که دارای خواص آنتی اکسیدانی است، به این معنی که می تواند به مبارزه با استرس اکسیداتیو (یا آسیب های رادیکال آزاد) کمک کند. در تحقیق سال ۲۰۱۴ منتشر شده در مجله محققان دارویی خوراکی ، ارتباط بین اسید سیتریک و استرس اکسیداتیو ناشی از اندوتوکسین مغز و کبد در موش ها مورد بررسی قرار گرفت. آنها دریافتند که اسید سیتریک باعث کاهش پراکسیداسیون لیپید مغزی و التهاب، آسیب کبدی و تکه تکه شدن DNA در موشها پس از تزریق شد که به منظور ایجاد استرس اکسیداتیو در مغز و کبد آنها بود. مطالعات نشان داده اند که اسید سیتریک می تواند به کاهش پراکسیداسیون لیپید و کاهش التهاب توسط کاهش degranulation سلول و کاهش آزاد سازی ترکیبات التهابی مانند میلرپوکسیداز، الاستاز، اینترلوکین و فاکتور ۴ پلاکت کمک کند.

دارای اثرات آلکالنی
اسید سیتریک به عنوان ماده قلیایی در نظر گرفته می شود، با وجود اینکه دارای طعم اسیدی است. می تواند به مقابله با اثرات خوردن غذاهای اسیدی مانند گوشت و دانه های پردازش شده کمک کند. غذاهای قلیایی دارای مقادیر بالایی از مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم، سدیم، منگنز و آهن هستند و ممکن است به جذب مواد معدنی کمک کند.

ممکن است تابع اندوتلیال بهبود یابد
برخی تحقیقات نشان داده است که اسید سیتریک می تواند به بهبود عملکرد تومورهای اندوتلیوم کمک کند: (غشای نازکی داخل قلب و عروق خونی قرار می گیرد و به آرامش و انقباض عروق، لخته شدن خون، عملکرد ایمنی و تجمع پلاکتها ). این کار با کاهش نشانگرهای التهابی انجام می شود . نمک های اسید سیتریک، به نام سیترات، می توانند به عنوان ضد انعقاد (به طور کلی به عنوان حلال کننده های خون شناخته می شوند) به علت توانایی های کلسیم شیمیایی آنها استفاده شود.

 
citric-acid-in-enamel-erosion
 
از سنگ کلیه جلوگیری می کند
سنگ کلیه بیشتر در ادرار بسیار اسیدی اتفاق می افتد. طبق گزارش کلینیک سنگی متابولیسم بیمارستان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، “اسید سیتریک نقش یک محافظ در مقابل سنگ کلیه را دارد. اسید سیتریک و سیترات پتاسیم، عوامل قلیایی هستند که محیط اسیدی را کاهش می دهند، بنابراین برای جلوگیری از نقرس، سنگ کلیه یا متابولیسم استفاده می شوند. همچنین اسید سیتریک می تواند از اتصال مواد به سنگهای کلیه جلوگیری کند.

برای سلامت پوست مفید است
این ماده هیدروکسی اسید آلفا است که به بعضی از محصولات مراقبت از پوست یا محصولات مراقبت شخصی اضافه می شود تا اسیدی را تنظیم کند و با پوسته پوسته شدن و رشد دوباره پوست را افزایش دهد. این ماده را در برخی از محصولات ضد پیری مانند سرم ها، ماسک ها و کرم های شب خواهید یافت. همچنین این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته شده است که می تواند به محافظت از پوست در برابر پیری، آسیب محیطی و استرس اکسیداتیو کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *