نحوه تولید سوربیتول صنعتی

نحوه تولید سوربیتول صنعتی

نحوه تولید سوربیتول صنعتی

سوربیتول پلیولی که در بسیاری از میوه ها وجود دارد، به عنوان یک شیرین کننده، مرطوب کننده و نرم کننده باعث افزایش استفاده صنعتی می شود. سوربیتول از دهه های قبل شناخته شده بود اما برای کاربرد تجاری نمی توانستند از آن استفاده کنند، زیرا استخراج آن از میوه بسیار گران قیمت بود. اهمیت سوربیتول صنعتی بعداً پس از تولید در مقیاس بزرگ از گلوکز تجاری در دسترس با واکنش کاتالیزوری با هیدروژن امکان پذیر شد.

در طی چند دهه گذشته، استفاده های صنعتی بیشماری از سوربیتول در اروپا، ایالات متحده، ژاپن و سایر نقاط جهان شد تا آن را به عنوان یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی با کاربردهای بی شمار در تعداد زیادی از فرآیندهای صنعتی ، تبدیل کنند. بیشترین تولید و مصرف آن در سراسر جهان در چین متمرکز شده است، جایی که صنعت اصلی ویتامین C  در آن واقع شده است.

نحوه تولید سوربیتول صنعتی
نحوه تولید سوربیتول صنعتی

سوربیتول تجاری با فرایندهای مصنوعی تولید می شود. سوربیتول یکی از ۱۲ ماده شیمیایی واسطه ای با ارزش افزوده بالا است که می تواند از منابع زیستی تجدید پذیر، به طور عمده از گلوکز مبتنی بر نشاسته ذرت تولید شود. همچنین می تواند با هیدروژن زدایی کاتالیزوری یا کاهش الکترولیتی گلوکز تولید شود.

تولید سوربیتول، نوعی فناوری برای ایجاد قند سوربیتول الکل، از طریق فرایند هیدروژن زدایی دسته ای محلول گلوکز آبی است. از طریق این فرآیند قابل اعتماد، مشتریان خود را قادر می سازد تا سوربیتول صنعتی، غذایی یا دارویی تولید کنند. گلوکز موجود در گیاهان مرطوب مواد اولیه تولید سوربیتول را تأمین می کنند. در داخل راکتور محلول گلوکز با استفاده از یک کاتالیزور نیکل یا روتنیم هیدروژنه می شود. پس از واکنش که در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد و فشار ۴۰ بار انجام می شود، با فیلتر شدن دوغاب محصول، کاتالیزور بازیابی می شود. با استفاده از تبادل یونی، محلول سوربیتول خام خالص شده و تا غلظت نهایی آن تبخیر می شود. تولید کنندگان از طریق تبلور و ذوب، پودر سوربیتول را تولید می کنند. شرکت پویا ویژن به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در واردات سوربیتول شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *