تاثیر گوارگام در دستگاه گوارش

گوارگوم در دستگاه گوارش

تاثیر گوارگام در دستگاه گوارش

خواص گوارگام در دستگاه گوارش این است که ماده ای ژل مانند را در دستگاه گوارش تشکیل می دهد که می تواند در روند مواد درون روده و معده موثر باشد. این ماده دارای طیف گسترده ای از فواید سلامتی است که تقریباً همه می توانند از آن بهره مند شوند. 
گوارگام  دارای ویسکوزیته بالایی است. هنگامی که با مایعات مخلوط شود، می تواند یک ژل چسبناک ایجاد کند که قوام نیمه مایع داشته باشد. از طرف دیگر یک فیبر غذایی محلول در آب با ویسکوزیته کمتری است و کاربردهای گسترده ای در تغذیه دارد.

 صمغ گوار یا الیاف گوار نوعی فیبر محلول در آب است که از دانه های گیاه گوار به دست می آید. شما آن را در بسیاری از غذاهای فاقد گلوتن به عنوان ماده ضخیم کننده یا اتصال دهنده مشاهده کرده اید.

علاوه بر نقش خود در صنایع غذایی، مردم سال هاست که به دلایل مختلف از گوارگام استفاده می کنند. به طور کلی این ماده در درمان یبوست و اسهال استفاده می شود. محصولی ایمن و مؤثر برای استفاده در افرادی که دارای مشکلات سلامتی گوارشی هستند و همچنین افرادی که مبتلا به یبوست هستند یا افرادی که به دنبال افزایش فیبر خود هستند.

تاثیر گوارگام در دستگاه گوارش

صمغ گوار به طور کلی به عنوان یک افزودنی غذایی شناخته می شود.در غذاها و نوشیدنی ها از صمغ گوار به عنوان ماده غلظت دهنده، تثبیت کننده و اتصال دهنده استفاده می شود. در بسیاری از غذاها، محصولات مراقبت شخص و موارد دیگر گنجانده شده است.

در درمان یبوست به واسطه حجیم کردن و نرم شدن مدفوع مؤثر است. مصرف ۵ میلی گرم روزانه از گوارگام به مدت چهار هفته، زمان حمل و نقل کولون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و دفعات حرکت روده در بیماران مبتلا به یبوست مزمن را بیشتر می کند.

خواص گوارگام در دستگاه گوارش باعث کاهش وقوع اسهال در موارد خاص است.اگر از مشکلات بهداشتی دستگاه گوارش رنج می برید، می دانید علائم آن تا چه اندازه می تواند بر کیفیت زندگی روزانه شما تأثیر بگذارد. حالت تهوع، نفخ، درد یا تحریک شما ممکن است بر اشتها، توانایی ورزش کردن و انجام کارهای روزانه تاثیر بگذارد.

دلایل مثبت استفاده از گوارگام در بدن عبارتند از:

  • بعد از خوردن غذا به افزایش سیری یا پر بودن معده کمک می کند.
  • خاصیت کاهش دهنده کلسترول و لیپیدها دارد.
  • جذب معدنی را افزایش می دهد.
  • از آنجا که آدامس گوار سرشار از فیبر است، ممکن است سلامت دستگاه گوارش شما را پشتیبانی کند.
  • تاثیر گوارگام در دستگاه گوارش با سرعت بخشیدن به حرکت از طریق دستگاه روده، در رفع یبوست کمک می کند. مصرف گوارگام تا حدی هیدرولیز شده با پیشرفت در بافت مدفوع و فرکانس حرکت روده موثر است. همچنین می تواند باعث افزایش فرکانس روده شود.
  • علاوه بر این، ممکن است باعث ترویج رشد باکتری های خوب و کاهش رشد باکتری های مضر در روده عمل کند.
  • به لطف توانایی بالقوه آن در ارتقاء سلامت گوارشی، ممکن است به درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز کمک کند. مصرف آدامس گوار باعث کاهش درد معده و بهبود عملکرد روده در این سندروم می شود.
  • به نظر می رسد مصرف صمغ گوار از طریق خوردن باعث رفع یبوست در برخی از افراد می شود.
  • ممکن است مراحل تکرار اسهال را کوتاه کند و تعداد مدفوع مایع را کاهش دهد

گوارگام چگونه در دستگاه گوارش کار می کند؟

صمغ گوار فیبر است که رطوبت مدفوع را معمولی میکند. مایع اضافی را در اسهال جذب می کند و در یبوست مدفوع را نرم می کند. همچنین ممکن است به کاهش میزان کلسترول و گلوکز موجود در معده و روده کمک کند. این ماده همچنین می تواند باعث لاغری شود. زیرا در روده منبسط می شود و باعث ایجاد احساس پر بودن می شود که این می تواند اشتها را کاهش دهد.در خوردن گوارگام و استفاده آن در مواد غذایی باید تعادل وجود داشته باشد، دوزهای زیاد آدامس گوار دارای عوارض جانبی بالقوه خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *