استفاده های صنعتی از لسیتین

استفاده از لسیتین در صنعت1

کاربرد لسیتین در صنعت

لسیتین تجاری به دلیل کاربردی بودن و کاربرد گسترده آن در سیستم های غذایی و ابزارهای صنعتی، مهمترین محصول جانبی در صنعت فرآوری روغن خوراکی است. بازیابی لسیتین از روغن فرایندی نسبتاً ساده است. در ادامه مطلب به بررسی استفاده صنعتی از لسیتین خواهیم پرداخت.

رنگ، لکه های رنگی و مرکب های چاپی:

لسیتین در صنعت چاپ

استفاده صنعتی از لسیتین در صنعت چاپ : رنگ ها شامل رنگدانه هایی هستند که در یک حلال یا آب پراکنده می شوند. افزودن لسیتین باعث می شود که ذرات رنگدانه به طور مساوی توزیع شوند. لسیتین یک ماده آزاد کننده خوب در رنگ ها و جوهرها است. از آنجا که گروه های قطبی تمایل دارند به سطوح فلزی متصل شوند، در حالی که اسیدهای چرب غیر قطبی به عنوان روان کننده عمل می کنند، لسیتین با اطمینان از خیس شدن خوب زیرلایه و جلوگیری از نقص سطح از طریق رنگ آمیزی مطلوب (که در عین حال کاهش مقاومت در برابر آب) چسبندگی رنگ را بهبود می بخشد

لسیتین در صنعت تولید پوست و نساجی:

لسیتین در صنعت پوست و چرم

استفاده صنعتی از لسیتین در صنعت چرم : در محصولات مراقبت از چرم، امولسیون های حاوی لسیتین به توزیع رنگدانه خوب، براقیت بالا و تساوی کامل دست می یابند. در ساخت لباس و دستکش چرم، به اصطلاح چرم کروم پس از برنزه شدن با امولسیون های ساخته شده از چربی ها (ترانس یا روغن کرچک) چرب می شود. اگر برای این منظور از لسیتین به عنوان امولسیفایر استفاده شود، این مشروبات چربی از توزیع یکنواخت قطرات روغن روی سطح چرم برنزه شده و در منافذ اطمینان حاصل می کنند. 

اگر لسیتین به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار گیرد، چرم نرم و براق را تضمین می کند، زیرا توزیع یکنواخت قطرات روغن روی سطح چرم برنزه شده را تضمین می کند. در صنعت نساجی، امولسیون های لسیتین پردازش بیشتر نخ ها پس از ساخت را تسهیل می بخشند. در رنگرزی نساجی بار نمک با استفاده از کاربرد لسیتین کاهش می یابد.

در صنعت نساجی برای پردازش باید مواد سازگار با محیط زیست باشند که در آن استفاده از مواد طبیعی که از قبیل فسفولیپیدها استفاده می شوند مهم است. عدم یکنواختی که در فرآیند رنگرزی پلی آمید ایجاد می شود، ناشی از بی نظمی در خواص سطحی فیبر است که با استفاده از مواد تراز کننده کاهش می یابد. عوامل تسطیح کننده می توانند سطح و پوشش بی نظمی فیبرها و سایتهای قابل دسترسی را در فیبر مسدود کنند. استفاده از فرآورده های طبیعی مانند لسیتین سویا به عنوان کمکی در رنگرزی پلی آمید و پنبه به جای محصولات شیمیایی می تواند باعث بهبود خصوصیات پساب شده و همچنین میزان اولیه جذب رنگ را کاهش دهد.


ترکیبات نرم کننده پارچه های آبی به راحتی قابل رطوبت هستند و بر اساس کلیه مواد طبیعی از جمله لسیتین به عنوان ماده نرم کننده پارچه و اسید سوربیک به عنوان نگهدارنده و ساپونین به عنوان امولسیفایر تهیه می شوند.

ترمیم خاک و زیست گیاهان:

آلودگی خاک حاصل از محصولات روغن معدنی را می توان به روش بیولوژیکی برطرف کرد. در این کاربرد، لسیتین از یک طرف به عنوان امولسیفایر، پراکندگی و از طرف دیگر به عنوان ماده مغذی میکروارگانیسم ها خدمت می کند.

استفاده صنعتی از لسیتین در کودهای شیمیایی و آفت کش ها:

لسیتین همچنین باعث افزایش کارآیی کودها و سموم دفع آفات، کاهش مقدار مواد فعال سمی و در نتیجه تسکین محیط می شود.

لسیتین در صنعت نفت و معدنی، ساخت و ساز:

لسیتین در صنعت برای تولید امولسیون های روغن فرش در صنعت ساخت و ساز به عنوان رهاکننده عالی محسوب می شوند. صنعت روغن معدنی از لسیتین ها برای بهینه سازی خواص فشار قوی در روغن های هیدرولیک استفاده می کند.

مزایای لسیتین در صنعت :

مزایای لسیتین در صنعت
مزایای لسیتین در صنعت
  • سطوح فلزی را به هم متصل می کند.
  • باعث سر خوردن ایده آل و محافظت در برابر سایش می شود.
  • عامل انتشار عالی است.
  • چسبندگی روی سطوح مرطوب را بهبود می بخشد.
  • از اختلالات دوره جلوگیری می کند.
  • یک لطافت نرم و لطیف به چرم می بخشد.
  • اثربخشی بیوسیدها را افزایش می دهد.
  • منبع طبیعی مواد مغذی برای میکروارگانیسم ها، سایپرز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *