اثر کربوکسی متیل سلولزو نشاسته ساگو

اثر کربوکسی متیل سلولزو نشاسته ساگو

ویژگی های شاخص کربوکسی متیل سلولز و نشاسته ساگو

کربوکسی متیل سلولز یا CMC یا صمغ گلوکز یکی از مشتقات سلولز است. کربوکسی متیل سلولز یک پلیمر است که کاربرد فراوانی در صنایع غذایی و بسته بندی دارد. یکی از روش های کاهش زباله های بسته بندی، استفاده از مواد زیست تخریب پذیر است که در صورت عدم استفاده از آن ها بتوان به تجزیه آن ها مطمئن بود. حال ما می خواهیم به بررسی اثر کربوکسی متیل سلولز بر روی خواص ممانعتی فیلم زیست تخریب پذیر نشاسته ساگو بپردازیم.

البته برای بهتر درک کردن این موضوع باید شناخت بهتر و جزئی تری نسبت به نشاسته ساگو و درک اثر بخشی کربوکسی متیل سلولز در فرآیند تجزیه پذیری داشته باشیم. برای دریافت چنین اطلاعاتی می توانید به وبسایت رسمی پویا ویژن مراجعه کنید تا به روز ترین اطلاعات در این زمینه کسب کنید و همچنین برای خرید هر گونه ماده شیمیایی این چنین بهترین گزینه انتخابی برای شما مجموعه کارآمد پویا ویژن است. البته کارشناسان فروش پویا ویژن می توانند در این امر شما را یاری کنند و در صورت حضور شما در صنعت بسته بندی و صنایع غذایی؛ بهتر و بیشتر می توانند در زمینه کاری شما و فعالیت صنعتی شما همراه گرامی موثر باشند.

معضلات بسته بندی های زیست تخریب ناپذیر

با افزایش جمعیت کنونی کره زمین، نیاز مردم جهان نسبت به بعضی ز اقلام مورد نیاز روز به روز افزایش پیدا می کند و اگر تمام این اقلام از موادی که زیست تخریب ناپذیر هستند؛ تامین بشوند و به هیچ وجه از بین نروند، کره زمین و ساکنان آن با یک فاجعه عظیم روبه رو خواهند شد. بنابراین دانشمندان به این فکر افتادند که موادی را وارد صنعت کنند که تجزیه بشوند و به طبیعت بازگردند و به اصطلاح زیست تخریب پذیر باشند.

 اثر کربوکسی متیل سلولزو نشاسته ساگو

در راستای وقوع این تفکر لازم است که از مواد تجزیه پذیر بر پایه بایو پلیمر مثل: نشاسته، مشتقات سلولز و غیره استفاده کنیم. البته می دانیم که هرگونه مواد شیمیایی خاصیت و ویژگی مختص به خود را دارد که با توجه به این ویژگی ها به محرک های مختلف واکنش نشان می دهد. برای تولید بسته بندی باید به ویژگی ماده ای که در درون آن نیز قرار می گیرد هم توجه کنیم تا ماده مورد نظر درون آن فاسد نشود. بهترین محرک های طبیعی برای سنجش ویژگی تجزیه پذیری؛ آب و اکسیژن است. در ادامه به مقدار ترکیب غلظت های کربوکسی متیل سلولز و نشاسته در محلول های تجزیه پذیر می پردازیم.

بررسی اثر کربوکسی متیل سلولز بر روی خواص ممانعتی فیلم زیست تخریب پذیر نشاسته ساگو

هر ماده شیمیایی دارای ویژگی هایی است که وجود آن ویژگی ها باعث می شود که این ماده در حوزه های مختلف واکنش های متفاوتی از خود نشان دهد. چند نکته مهم را درباره ویژگی های شاخص کربوکسی متیل سلولز و نشاسته ساگو را بیان می کنیم تا این موضوع بهتر و روشن تر بررسی شود.

  • نشاسته ساگو

نشاسته ساگو، نشاسته ای است که از هسته ساقه های نوعی نخل استخراج می شود. نشاسته ها نوعی کربوهیدرات پیچیده اند، در ساختار نشاسته مولکول های گلوکز به صورت زنجیروار به یکدیگرمتصل هستند. گلوکز نوعی قند است که بدن انسان به عنوان یک منبع انرژی برای انجام سوخت و ساز های بدن از آن استفاده می کند.

 اثر کربوکسی متیل سلولزو نشاسته ساگو

ساگو به طور معمول از درخت Metroxylon sako یا sago palm که به عنوان یک درخت بومی در بسیاری از کشور های جهان از جمله اندونزی، مالزی، فیلیپین و پاپوآ گینه نو وجود دارد، به دست می آید. نشاسته ساگو برای بدن بسیار مفید است و مزایای فروانی برای تقویت سلامتی بدن دارد. نشاسته ساگو مانند نشاسته های دیگر به صورت دانه دانه تولید می شود.

  • کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز یک پلیمر است که از مشتقات سلولز است و کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارد. البته عمده کاربرد کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذایی و کاشی و سرامیک است ولی در حوزه های دیگر نیز نقش دارد.

بررسی نشاسته ساگو و کربوکسی متیل سلولز در زمینه تجزیه پذیری

در آزمایشات ثبت شده گفته شده است که؛ کربوکسی متیل سلولز و نشاسته ساگو را با مقدار غلظت های متفاوت در ترکیبات گوناگون در جهت صنعت بسته بندی سنجیده اند. هدف از این آزمایشات استفاده از این دو ماده به منظور بسته بندی صنایع غذایی در جهت خواص ممانعت کنندگی فیلم نشاسته ساگو بوده است.

می دانیم که هر چقدر مقدار نفوذپذیری بسته بندی به بخاراب و اکسیژن به بسته بندی مواد غذایی کمتر باشد بهتر است. در انتها متوجه شده اند که افزایش استفاده از کربوکسی متیل سلولز میزان نفوذ پذیری به بخار آب و اکسیژن را کاهش می دهد و باعث کاهش خواص ممانعت کنندگی در ترکیب با نشاسته ساگو می شود.

نتیجه گیری

دانستیم که استفاده از کربوکسی متیل سلولز بر روی خواص ممانعتی فیلم زیست تخریب پذیر نشاسته ساگوف تاثیر مثبت می گذارد و اثر کربوکسی متیل سلولز به این گونه است که با افزایش مقدار آن خواص ممانعت کنندگی( بخار آب و اکسیژن) کاهش می یابد. برای خرید مواد شیمیایی با قیمت مناسب و کیفیت بالا به مجموعه حرفه ای پویا ویژن مراجعه کنید تا هم یک خرید عالی را تجربه کنید و هم از مشورت با کارشناسان مجرب پویا ویژن بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *