آیا آسسولفام پتاسیم برای من مضر است؟ ایا به بدن من آسیب می رساند؟

آیا آسه سولفام پتاسیم برای من مضر است؟ ایا به بدن من آسیب می رساند؟

آیا مصرف آسسولفام پتاسیم برای بدن انسان زیان آور است؟

در این زمان، مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده اند که مصرف پتاسیم آسسولفام در مقادیر کم برای شما ضرر ندارد و ضرری طولانی مدت نخواهد داشت. با این حال، مصرف بیش از حد شیرین کننده و یا مصرف مقادیر زیاد در یک زمان، تأثیر منفی بر سلامتی شما دارد.

آیا آسسولفام برای بدن انسان مضر است؟

از زمان کشف تصادفی آن در سال ۱۹۶۷، توسط یک دانشمند آلمانی، بیش از ۹۰ مطالعه بر روی جوندگان و حیوانات دیگر انجام شده است. حیوانات دوزهایی به میزان ۱۰۰۰ برابر بیشتر از حداکثر مقدار توصیه شده روزانه برای انسان دریافت کردند.

آیا آسه سولفام پتاسیم برای من مضر است؟ ایا به بدن من آسیب می رساند؟

در اکثر این مطالعات، اثبات قاطع و اثبات کننده ای وجود ندارد که استرس سولفام پتاسیم در صورت استفاده مقادیر متوسط، باعث هرگونه بیماری حاد در سلامتی می شود.

برخی اطلاعات غیرقطعی وجود دارد که شیرین کننده ممکن است سرطان زا باشد یا استفاده بیش از حد از این ماده شیمیایی می تواند اثرات منفی بر عملکرد عصبی داشته باشد.

آیا آسسولفام به بدن انسان آسیب می رساند؟ چرا و چگونه؟

در سی سال گذشته، افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به ترجیح جایگزین های شکر، که معمولاً به عنوان شیرین کننده های مصنوعی شناخته می شود، مشاهده شده است. اینها مواد افزودنی غذایی و شیرین کننده های نوشیدنی هستند که اساساً هیچ ارزش کالری ندارند.

آنها به گونه ای طراحی شده اند که به منظور کمک به کاهش مصرف قند، گزینه ای جایگزین برای شکر در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. اینها به طور معمول مواد شیمیایی مصنوعی هستند که اغلب به طور اتفاقی به عنوان محصولات جانبی واکنش کشف می شوند.

بسیاری از شرکت های تولیدکننده محصولات غذایی و آشامیدنی در محصولات کم کالری خود، جایگزین شکر با شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام ، سوکرالوز و آسسولفام هستند.

غلات “رژیمی”، نوشابه های رژیمی و میان وعده های “بدون قند” یا “قند کاهش یافته” از جمله غذاهای معمول مصرف شده حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند.

پتاسیم آسسولفام با نام تجاری “Sunett” به بازار عرضه می شود و به عنوان شیرین کننده مصنوعی برچسب گذاری شده است. پتاسیم آسسولفام چندین برابر شیرین تر از قند و فقط یک بخش شیرین تر از ساخارین یا آسپارتام در نظر گرفته می شود.

این ماده در بسیاری از محصولات فاقد شکر، دسرهای منجمد، آدامس، برخی از شیرین کننده های رومیزی و برای شیرین سازی طعم داروهای مایع استفاده می شود. این افزودنی به مصرف کننده اجازه می دهد کالری دریافتی خود را مدیریت کند زیرا این ماده یک کالری صفر است.

نکاتی که قبل از مصرف آسسولفام باید بدانیم!

پتاسیم آسسولفام دارای طعم کمی تلخ است و به همین دلیل اغلب با شیرین کننده های دیگر مانند آسپارتام مخلوط می شود. وقتی این ماده با برخی دیگر از شیرین کننده های مصنوعی مخلوط شود، خطرات قابل توجهی برای سلامتی به دست می آورد.

غذاهای کرافت به منظور از بین بردن طعم تلخ، حق ثبت اختلاط سولفات سدیم به ماده را تضمین کرده است. مشخص شده است که این ماده بی ضرر است. مقدار قابل تحمل مصرف روزانه افزودنی پانزده میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن است. به طور کلی در بدن ذخیره نمی شود.

برای ایجاد علائم حاد سمی، فرد باید دو گالن مایع حاوی آسسولفام مصرف کند، که تقریباً غیرممکن است. بدن انسان به سرعت این ماده را پردازش می کند و سپس به سرعت آن را به عنوان ماده اضافه از طریق سیستم ادرار دفع می کند. بعلاوه، پتاسیم آسسولفام هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت تجزیه نمی شود، بنابراین برای استفاده در هنگام پخت دسر مورد علاقه شما ایده آل است.

ماندگاری این شیرین کننده مصنوعی بسیار زیاد است و آن را به یک جایگزین مناسب برای قند در “خانه بدون قند” تبدیل می کند. آسسولفام به عنوان متیلن کلرید پس از متابولیک شناخته می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض متیلن کلراید می تواند باعث سردرد، حالت تهوع، آسیب کلیه، آسیب کبدی، عوارض تیروئید و سرطان شود.

با این حال، مقدار متیلن کلراید بسیار کوچک است، به عنوان یک متغیر بهداشتی بی اثر در شیرین کننده ارائه می شود. زنانی که باردار هستند باید در مورد مصرف غذاهایی که حاوی پتاسیم سولسفام یا سایر شیرین کننده های مصنوعی هستند با پزشکان خود مشورت کنند.

برخی از منتقدان می گویند که شیرین کننده به اندازه کافی یا در مدت زمان کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است تا نتیجه گیری کند. این مخالفان با استناد به اینکه استانداردهای کیفیت به خوبی رعایت نشده اند، به شدت معتقدند که مطالعات خراب شده است.

اگر دیابتی هستید یا اصرار دارید که جایگزین بدون قند داشته باشید، به نظر می رسد که شیرین کننده آسسولفام یک ماده شیمیایی نسبتاً خوش خیم است. با این حال، برای اکثر مردم، چسبیدن به عسل محلی یا استفاده از مقدار کمی شکر آلی، که دارای طعم بیشتری نسبت به “قند غیر ارگانیک” است، سالم ترین گزینه است. طبیعی همیشه بهتر است، فقط آن را در حد متوسط ​​استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *