مشتقات لسیتین، کاهش کبد چرب و بهبود حساسیت به انسولین

مشتقات لسیتین، کاهش کبد چرب و بهبود حساسیت به انسولین

مکمل ها لسیتین جهت کاهش کبد چرب و بهبود حساسیت به انسولین

انسولین هورمونی است بسیار مهم که کمک می کند  بدن انسان قند را تبدیل به انرژی کند، مواد مغذی را جذب کند و ذخیره سازی قند به عنوان چربی را کاهش دهد.

وحساسیت مختصر به انسولین تاثیرگذاری این فرآیندها را تغییر داده و منجر به ایجاد دیابت و مرض کبد چرب می شود.

کبد شما برای سلامت کلی شما بسیار مهم است. همچنین عضوی است که نسبت به اثرات سمی مواد شیمیایی، داروها، الکل، سلامت روده و وضعیت تغذیه ای بسیار حساس است.

این فیلتر اصلی ماست. این ماده صفرا تولید می کند که به هضم غذا کمک می کند، هورمونها را متابولیزه و دفع می کند، کلسترول تولید می کند، قند خون ما را نیز متعادل می کند.

حفظ سلامت کبد با لسیتین

حفظ سلامت کبد باید نه تنها در مواقعی که احساس می کنیم به “پاک سازی” نیاز داریم بلکه به صورت روزانه در اولویت باشد.

مشتقات لسیتین، کاهش کبد چرب و بهبود حساسیت به انسولین

مکمل هایی که ذکر خواهیم کرد می توانند به صورت روزانه مصرف شوند زیرا بسیاری از آنها نه تنها برای سلامت کبد، بلکه همچنین برای سلامت کلی ما فواید زیادی دارند.

استفاده از لسیتین برای کاهش کبد چرب

مکمل ها برای کبد چرب

  • فسفاتیدیل کولین. این می تواند به صورت لسیتین سویا یا لسیتین دانه آفتابگردان باشد. این یک مکمل عالی برای سم زدایی از کبد و کیسه صفرا است، از سم زدایی در کبد پشتیبانی می کند و جریان صفرا را تقویت می کند. مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه لسیتین می تواند سطح آنزیم کبد را کاهش دهد.
  • مصرف ۱۰۰ میلی گرم از این ویتامین COQ10 نشان داده است که باعث کاهش التهاب کبد، کاهش آنزیم های کبدی و بهبود سلامت کبد در بیماری کبد چرب می شود.
  • منیزیم که روزانه مصرف می شود همچنین می تواند به کاهش التهاب در بدن، از جمله کبد کمک کند. این همچنین یک فاکتور در تولید انرژی است که کبد برای عملکرد مناسب به آن نیاز دارد.
  • یک محصول طبیعی به نام DLPC (دی لاوروئیل فسفاتیدیل کولین) حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و کبد چرب را در موش ها کاهش می دهد، محققان کالج پزشکی بیلور معتقدند که ممکن است درمانی برای بیماران پیش دیابتی فراهم کند. DLPC یک فسفولیپید غیرمعمول و جز کمیاب مکمل غذایی لسیتین است. مطالعات روی موش ها نشان داد که DLPC می تواند فعالیت LRH-1 را تحریک کند. علاوه بر افزایش اندک در سطح اسید صفراوی، DLPC تنظیم گلوکز و چربی در کبد را بهبود می بخشد.

لسیتین برای کبد چرب و در علم پزشکی

از لسیتین برای کاهش تجمع چربی در کبد و درمان اختلالات حافظه مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر استفاده می شود. این دارو برای بهبود حافظه در افراد مسن یا افرادی که از ناحیه سر آسیب دیده اند استفاده می شود.

این دارو همچنین برای کاهش درد بعد از جراحی، درمان بیماری کیسه صفرا، بیماری التهابی روده، بیماری عصبی به نام آتاکسی فریدریش، تاول، کلسترول بالا، اضطراب، بیماری پوستی به نام اگزما، بیماری پارکینسون، و برای بهبود عملکرد ورزشی. همچنین در افرادی که دیالیز صفاقی دریافت می کنند استفاده می شود.

در ترکیب با لیتیوم، از لسیتین برای اختلال حرکتی به نام دیسکینزیا تأخیری استفاده می شود. بعضی از افراد به عنوان مرطوب کننده برای درمان خشکی پوست یا درماتیت روی پوست لسیتین می گذارند.

شما اغلب لسیتین را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی مشاهده خواهید کرد. این ماده برای جلوگیری از جدا شدن مواد خاصی استفاده می شود. همچنین ممکن است لسیتین را به عنوان یکی از ترکیبات برخی داروهای چشم مشاهده کنید. این دارو برای کمک به تماس دارو با قرنیه چشم استفاده می شود.

سلامت کبد و لسیتین

بیماری کولستاتیک کبدی، کند شدن جریان صفرا در اثر مجاری صفراوی آسیب دیده یا ملتهب است. موش ها هنگام استفاده از رژیم غذایی حاوی لسیتین سویا، آسیب کبدی کمتری داشتند.

افرادی که کمبود کولین دارند بیشتر در معرض آسیب کبدی و نارسایی کبدی هستند. کولین موجود در لسیتین ابتدا در کبد تجزیه می شود، جایی که به جذب چربی کمک می کند.

اثر لسیتین بر روی کبد انسان هنوز مطالعه نشده است. تحقیقات در مورد این مزیت بالقوه تاکنون به حیوانات محدود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *