لسیتین در غذای کودک

لسیتین در غذای کودک

لسیتین در غذای کودک

لسیتین در غذای کودک به عنوان یک امولسیفایر استفاده می شود.

لسیتین یک ماده طبیعی است که برای اولین بار در زرده تخم مرغ کشف شد. مخلوطی از کولین، استرهای کولین، اسیدهای چرب، گلیسرول، گلیکولیپیدها، تری گلیسیریدها، اسید فسفریک و فسفولیپیدها مانند فسفاتیدیل کولین است که از اجزای طبیعی شیر انسان است.

هیچ چیز برای والدین جدید مهمتر از سلامتی فرزندشان نیست.

لسیتین در غذای کودک

غذای کودک و نوزاد غنی از آفتابگردان یا لسیتین سویا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده بسیار مغذی است. همچنین در شیر و آب خیلی خوب حل می شود. برای فرمول شیرخوار به طور کلی لسیتین های ویژه لازم هستند و لسیتین آفتابگردان را برای فرمول شیرخوار توصیه می شود. وقتی صحبت از امولسیفایرهای موجود در فرمول غذای کودکان می شود. دو نوع وجود دارد: یکی بر پایه پروتئین و دیگری غیر پروتئینی.

محصولات فرعی متنوعی از شیر گاو از جمله پودر شیر بدون چربی، ایزوله پروتئین شیر، کنسانتره پروتئین آب پنیر و موارد دیگر امولسیفایر پروتئین در نظر گرفته می شوند. این امولسیفایرها به دلیل آمفیپاتیک بودن (مناطق دوست داشتن آب و روغن) به خوبی کار می کنند. امولسیفایرهای غیر پروتئین شامل لسیتین، مونو و دی گلیسیریدها، استرهای اسید سیتریک اسیدهای چرب و دی گلیسیریدهای اسیدهای چرب و غیره اصلی ترین امولسیفایرها در غذاهای تغذیه ای شیرخوار هستند. از هر دو نوع امولسیفایر برای بهبود پایداری محصول و کمک به تشکیل امولسیون پایدار استفاده می شود.

افزودن این ترکیبات به جلوگیری از نقص از جمله:

•          روغن کاری کردن: روغن روی سطح محصول شیرخوار ظاهر می شود.

•          ایجاد حرکت: به سمت بالا قطرات ناشی از نیروی گرانشی

•          رسوب گذاری: حرکت رو به پایین قطرات از داشتن چگالی بالاتر از مایع اطراف آن

•          زنگ زدن: یک حلقه سفید در بالای ظرف و جداسازی آب و روغن

اگرچه این نقص ها نگران کننده کیفیت و ایمنی نیستند، اما مشاهده این نقص ها در فرمول فرزندان شما به صورت مداوم می تواند مضر باشد. امولسیفایرها برای اطمینان از بروز نقایصی مانند موارد فوق وجود دارند و برای اطمینان از اینکه هر ماده به طور یکنواخت در ماتریس مواد غذایی معلق است، وجود دارند. امولسیفایرها در آنجا برای بهبود و حفظ نحوه مشاهده مصرف کنندگان مواد غذایی خود در هنگام تمدید عمر مفید محصولات غذایی مختلف وجود دارند.

فواید تغذیه ای لسیتین سویا در غذای کودک

در فرمول های کودک، از سویا می توان به عنوان منبع پروتئین و چربی (به ترتیب با استفاده از پروتئین سویا و روغن سویا) یا به عنوان امولسیون کننده (با استفاده از لسیتین سویا) استفاده کرد. لسیتین سویا می تواند در صورت مصرف متعادل، بخشی مفید از یک رژیم متعادل باشد.

نگرانی در مورد ایمنی و مناسب بودن سویا برای نوزادان معمولاً ناشی از استفاده از پروتئین سویا است.

تمام فرمول های شیرخواران باید منبع پروتئین داشته باشند. پروتئین جز بزرگی از شیر مادر است و برای رشد سالم نوزاد لازم است. در حالی که بیشتر شیرخشک های شیرخواران برای تأمین این نیاز از پروتئین شیر گاو استفاده می کنند، فرمول های پایه سویا به جای آن از ایزوله پروتئین سویا استفاده می کنند. شیرخشک های مبتنی بر لسیتین سویا گزینه ای را برای نوزادانی که به گالاکتوزمی مبتلا هستند و نمی توانند شیر مادر یا شیر خشک را با خیال راحت مصرف کنند، فراهم می کنند. در حالی که اکثر نوزادان با آنزیم لاکتاز متولد می شوند و قادر به تجزیه پروتئین های منابع شیر هستند، درصد بسیار کمی نمی توانند. توصیه می شود که فرمول های مبتنی بر سویا فقط برای نوزادان مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود لاکتاز ارثی استفاده شود.

در بسیاری از اشکال آن، سویا مواد مغذی و مواد معدنی حیاتی را فراهم می کند از جمله:

ویتامینC ، ویتامینK ، آهن، پتاسیم، تیامین، فولات، ریبوفلاوین، منیزیم، روی، فسفر، مس، منگنز، ویتامینB6، نیاسین و ویتامینE.

به همین ترتیب، لسیتین سویا غالباً در ترکیبات شیرخواران به منظور تثبیت محصول (جلوگیری از جدا شدن یا جمع شدن) و همچنین افزایش حجم ریز مغذی ها برای تقلید بیشتر از ترکیب شیر مادر استفاده می شود.

لسیتین در شیر خشک

برای شیر خشک به طور کلی لسیتین های ویژه لازم است.

پروتئین سویا اساس بیشتر شیر خشک های شیرخوار است. مواد مخفی موجود در این محصولات اغلب سویا یا شیر گاوهایی است که به آنها rbGH تزریق می شود. بسیاری از مارک ها شربت ذرت مشتق شده از GE یا مواد جامد شربت ذرت را نیز اضافه می کنند. اگرکودک نمی تواند از شیر مادر تغذیه کند، یا نیاز به مکمل دارد، فرمول های شیر خشک ارگانیک یا فرمول هایی با عنوان غیر GMO خریداری کنید.

بیشتر غذاها برای نوزادان همان چیزی است که در برچسب با چند ماده نگهدارنده یا مواد افزودنی به جز آب گفته شده است. می توانید روزانه میوه و سبزیجات تازه (به جز پاپایای غیر ارگانیک، کدو زرد، ذرت یا سویا) را برای کودک خود پوره کنید.

لسیتین در غذای غلات کودک

برخی از غلات کودک می توانند مواد تشکیل دهنده GE داشته باشند. برخی از غلات برنج، لسیتین سویا را به عنوان امولسیون کننده اضافه می کنند که می تواند از سویای GE پردازش شود.

به دنبال غلات با یک یا چند ماده اولیه باشید و یا خودتان درست کنید. آسیاب قهوه جدید بخرید. برنج و سایر غلات را برای غلات ساده و خانگی خرد کنید.

کراکرها و بیسکویت ها حاوی شربت ذرت GE و لسیتین سویا باشند.

غذای نوزادان بزرگتر و کودکان نوپا مانند رشته فرنگی و پنیر، غالباً حاوی مواد فرآوری شده ای است که از منابع مهندسی ژنتیک به دست می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *