لسیتین در غذا و نوشیدنی های فوری

لسیتین در غا و نوشیدنی های آماده

لسیتین در غذا و نوشیدنی های فوری

لسیتین در غذا و نوشیدنی های فوری نقش و کاربرد فراوانی دارد.

لسیتین گروهی از مواد شیمیایی است که به هم مرتبط هستند. یک ماده شیمیایی نیست. لسیتین ها به گروه بزرگتری از ترکیبات به نام فسفولیپیدها تعلق دارند. اینها بخشهای مهمی از مغز، خون، اعصاب و بافتهای دیگر هستند. فسفولیپیدها نیز بخشی از غشاهای سلولی هستند.  همچنین به عنوان آلفا فسفاتیدیل کلولین، لسیتینوم ساب سویا، سوژالیسین یا لسیتین سویا شناخته می شود.
به اصطلاح غذاهای راحت به طور فزاینده ای در بین مصرف کنندگان رواج دارند. این غذاها همچنین شامل محصولات فوری پودری هستند که باید بدون جوش، به راحتی محلول، مرطوب کننده و پراکنده باشند. این خصوصیات بسیار مهم هستند به طوری که با پراکنده شدن آنها در آب یا مایعات دیگر، می توان پودرهای آنی را دوباره احیا کرد.

پودرها به دلیل خاصیت فوری ضعیف (چگالی کم) در آب محلول در محلول ضعیف هستند. پودرهای فوری معمولی عبارتند از: محصولات شیر ​​خشک (شیر کامل و شیر بدون چربی)، نوشیدنی های کاکائو و شکلات، سوپ و سس یا نشاسته و پودر پروتئین.

 دو مشکل زیر می تواند هنگام بازگرداندن پودر فوری رخ دهد
  • خیس شدن به دلیل چربی یا ساختار ذرات پودر ضعیف است.
  • ژل سریع در سطح پودر، به این معنی که توسط یک لایه ژل غیر قابل نفوذ محصور می شود و نمی تواند غرق شود.

قابلیت خیس شدن پودر را با لسیت کردن می توان به میزان قابل توجهی بهبود داد. ذرات پودر توسط لسیتین پاکت می شوند و خاصیت فعال کننده سطح آنها را به خود می گیرند. میزان اضافه کردن لسیتین بین ۰٫۵ تا ۳ درصد است. یکی دیگر از مزایای لسیتیناسیون این است که خواص فوری در مدت زمان طولانی حتی در شرایط ذخیره سازی مختلف پایدار می شوند.

لسیتین در نوشیدنی های کاکائو و شکلات

لسیتین در نوشیدنی های شکلاتی

نوشیدنی های کاکائو از جمله محصولات فوری کلاسیک هستند، اما از بین بردن آن ها نسبتاً دشوار است که عمدتا به دلیل چربی زیاد کاکائو است. در طی لحظه زدن، یک لایه نازک از لسیتین در اطراف ذرات کاکائو قرار می گیرد که باعث می شود آنها به راحتی مرطوب شوند. انواع مختلفی از لسیتین برای نیازهای مختلف تولید در دسترس است.

لسیتین در نوشیدنی پروتئین

ایزوله سویا یا کازئینات در مقادیر زیادی برای غنی سازی پروتئین محصولات بهداشتی یا رژیم های غذایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده غذایی مخصوص افراد فعال، ورزشکاران یا افرادی است که می خواهند وزن کم کنند. پروتئین های خالص و مخلوط پروتئین بر اساس گیاهان یا حیوانات معمولاً دارای خاصیت حل کننده نسبتاً ضعیفی هستند. آنها به سرعت شارژ می شوند و تمایل به تشکیل توده ها دارند و می توانند تغییر شکل دهند. با افزودن لسیتین اندکی قبل از خشک شدن اسپری یا غلتک، بهبودی امکان پذیر است.

لسیتین در محصولات لبنی

در شیر تازه چربی به شکل توپهای ریز است که به پروتئین محصور می شوند. غشای این گلوبول های چربی بسیار سرشار از فسفولیپیدها است و عملاً حاوی تمام لیپیدهای فسفر موجود در شیر گاو است. طبق نظر عمومی، لیپوپروتئین های ایجاد شده از فسفولیپیدها و پروتئین ها مانع از ایجاد سریع چربی شیر و تثبیت ساختار کف کرم می شوند. لسیتین در تولید محصولات پودر شیر قابل جابجایی با استفاده از مزایای زیر انجام می دهد: خیس کردن خوب، فرو بردن سریع در حین پراکندگی و عدم تسویه پودر.

لسیتین در سوپ

لسیتین در سوپ

کیفیت عالی فوری یک پیش شرط مهم سوپ ها و سس های فوری است. درمان با لسیتین ها نه تنها منجر به تشکیل محلول نشاسته در آب گرم و سرد می شود، بلکه گرد و غبار را نیز چسبیده و در نتیجه فرآیند بیشتر را ساده می کند. هنگامی که نشاسته لسیتین شده با سایر اجزا مخلوط می شود، محصول حاصل به راحتی در آب سرد پراکنده می شود. همچنین دارای جریان آزاد، ریزسنجی نیست و تمایل به جداسازی ندارد.

مزایای کاربرد لسیتین در غذا و نوشیدنی های فوری

  • قابلیت مرطوب شدن را بهبود می بخشد.
  • عمر مفید را افزایش می دهد.
  • به دلیل دوز کم، هیچ تاثیری بر طعم و رنگ محصول نهایی ندارد.
  • گرد و غبار را می چسباند.
  • پراکندگی مواد پرچرب در سیستم های آبی را تسهیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *