لسیتین در خوراک طیور

لسیتین در خوراک طیور

لسیتین در خوراک طیور

لسیتین چربی است که وجودش در سلولهای بدن ضروری است. این ماده در بسیاری از غذاها از جمله سویا و زرده تخم مرغ یافت می شود. کاربرد لسیتین در خوراک طیور هم بسیار زیاد است. لسیتین به عنوان دارو مصرف می شود و در ساخت دارو نیز استفاده می شود.

خواص وجود لسیتین در غذای طیور

لسیتین در خوراک طیور

افزودن آن در خوراک طیور باعث افزایش نسبت های رشد و تبدیل خوراک می شود. جذب ویتامین های محلول در چربی (ویتامین A ، ویتامین D ، ویتامین E و ویتامینK) در حضور لسیتین قابل افزایش است.

برخی از خواص لسیتین

مشخص شده است که هضم پروتئین و ماده خشک با لسیتین قابل بهبود است. لسیتین همچنین منبع غنی اینوزیتول و کولین است. لکتین نیز به عنوان فسفاتیدیل کولین شناخته شده است.

 در تغذیه حیوانات، لسیتین به عنوان منبع کولین حتی قبل از در دسترس بودن کلرید مصنوعی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. عصاره لسیتین حاوی فسفولیپیدهای دیگری مانند سفالین فسفاتیدیل سرین و اینوزیتول نیز هست. 

فسفولیپیدها مواد فعال لسیتین هستند. آنها به ویژه برای متابولیسم لیپیدها ضروری هستند. خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. برای جلوگیری از بروز پوسیدگی روی مرغ استفاده می شود. اثرات مفیدی در تشکیل استخوان نیز مشاهده می شود.

استفاده از لسیتین در خوراک طیور:

  • مانع از چاق شدن کبد پرندگان می شود
  • به بهبودی سریعتر از بیماری کمک می کند
  • سرعت بقا را افزایش می دهد و باعث رشد می شود

لسیتین یک ماده چربی است. چربی رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی در میزان مصرف خوراک و رشد مرغ در طیور دارد که بطور دائم تحت استرس گرما قرار دارند. چربی اضافه شده تأثیر منفی بر میزان چربی لاشه تا زمانی که انرژی بیش از حد تأمین نشده باشد و فقدان اسیدهای آمینه ضروری وجود ندارد. فسفولیپیدها به شکل لسیتین سویا به خوراک اضافه شده به رفع نقایص فیزیولوژیکی حیوانات جوان کمک می کنند. در جوجه های گوشتی و جوجه های تخم مرغ، هضم چربی های رژیم غذایی با افزودن فسفولیپیدها به خوراک بهبود یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *