آیا لسیتین در دوران بارداری باید مصرف شود؟

آیا لسیتین در دوران بارداری باید مصرف شود؟

آیا لسیتین در دوران بارداری باید مصرف شود؟

لسیتین حاوی ترکیبات متنوعی از جمله اسیدهای چرب، تری گلیسیریدها و کربوهیدراتها است. یکی از مؤلفه های اصلی غشای سلولی، فسفاتیدیل کولین، خواص دارویی لسیتین است. لسیتین به کولین تقسیم می شود که توسط بدن برای تولید استیل کولین، یک ماده شیمیایی لازم برای عملکرد مناسب مغز، تجزیه می شود. به طور طبیعی در غذاهای سرشار از پروتئین مانند سویا، تخم مرغ، لبنیات و گوشت موجود است. لسیتین از محصولات سویا برای ایجاد مکمل های غذایی تولید می شود.

زنان در دوران بارداری و شیردهی، باید غذاهایی مصرف کنند که حاوی مقادیر کافی کولین باشد. مادر مقادیر زیادی کولین را در سراسر جفت به جنین تحویل می دهد و پس از تولد مقدار زیادی کولین موجود در شیر را به شیرخوار تحویل می دهد. مصرف کافی کولین در رژیم غذایی ممکن است برای نتیجه مطلوب جنین (نقص هنگام تولد، رشد مغزی) و برای عملکرد کبد و جفت مادر مهم باشد. مکمل های ویتامین قبل از تولد حاوی منبع کافی کولین نیست. برای خانم هایی که غذاهای حاوی شیر، گوشت، تخم مرغ یا سایر غذاهای سرشار از کولین نمی خورند، باید یک مکمل رژیم غذایی در نظر گرفت. مصرف لسیتین در دوران بارداری بی ضرر است. طبق گفته اکثر پزشکان، مصرف لسیتین تا ۵۰۰۰ میلی گرم در سطح روزانه بی خطر است. میزان توصیه شده روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم است.

آیا لسیتین در دوران بارداری باید مصرف شود؟

نکات زیر توضیح می دهد که چگونه از مصرف لسیتین در بارداری بی خطر است:

  • لسیتین مشتق شده از آفتابگردان، به عنوان منبع لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) عمل می کند.HDL در کاهش کلسترول و خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با قلب کمک می کند، بنابراین از بیشتر افراد به عنوان مکمل استفاده می شود.
  • لسیتین مشتقی از فسفاتیدیل کولین است که به عنوان یک مؤلفه مهم در غشای پلاسما عمل می کند. به شکل گیری غشاء و ترمیم سلول های جنین کمک می کند.
  • گذشته از تأثیرات رشدی، به شکل گیری استیل کولین کمک می کند.استیل کولین در عملکرد صحیح مغز نقش اساسی دارد. بنابراین به رشد مغز کمک می کند.
  • مصرف معقول لسیتین ضروری است.این تضمین می کند که کودک شما از هرگونه بیماری رشدی رنج نمی برد زیرا خطر ناتوانی های مادرزادی را کاهش می دهد.
  • لسیتین عملکرد سالم کبد و جفت را تقویت می کند.

در سه ماهه سوم، تعداد قابل توجهی از تغییرات رشدی در بدن جنین رخ می دهد. این شامل:

  • رشد سریع مغز
  • تجمع چربی ها
  • کانی استخوان و دندان

در هفته های آخر بارداری، رشد سریع مغز جنین اتفاق می افتد. مصرف لسیتین نباید در سه ماهه سوم فرق کند. گفته می شود کولین در سه ماهه سوم باید بیش از حد مصرف شود زیرا این یک جزء مهم استیل کولین است. محققان نشان می دهند کودکانی که مادرانشان میزان مصرف کولین را محدود می کنند، خطر ابتلا به بیماریهای مرتبط با مغز را نشان می دهند. مکمل کولین در سه ماهه سوم سرعت پردازش اطلاعات نوزادان را بهبود می بخشد . در اصل تحقیقات اثبات شده وجود دارد که رشد مغز نوزاد را تقویت می کند.

مقدار مصرف

مصرف لسیتین با توجه به شرایط سلامتی آنها در افراد متفاوت است. به عنوان مثال مقدار لسیتین در شخصی که از بیماری های کبدی رنج می برد، باید ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم سه بار در روز باشد. مصرف آن را می توان تا ۹۰۰ میلی گرم سه بار در روز در بیماران کلسترول افزایش داد. زنان باردار می توانند حدود ۷۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند.

تغذیه با شیر مادر لسیتین

پزشکان معمولاً به خانمها توصیه می کنند که رژیم غذایی خود را برای لسیتین افزایش دهند، زیرا باعث کاهش چسبندگی شیر می شود. هیچ حد بالایی برای پزشکان برای کودکان خردسال، زنان باردار و افرادی که از بیماری های کبدی و کلیوی رنج می برند وجود ندارد.

همیشه قبل از استفاده از هر نوع مکمل رژیم غذایی در حین بارداری، با ماما یا متخصص زنان خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *