مالتودکسترین هضم را در بدن بهبود می بخشد

مالتودکسترین هضم را در بدن بهبود می بخشد

مالتودکسترین هضم را در بدن بهبود می بخشد

مالتودکسترین (قابل هضم) چیست؟

مالتودکسترین قابل هضم یک ماده رایج در غذاها و یکی از موارد مرتبط با خطرات سلامتی است. اگرچه مالتودکسترین یک عصاره گیاهی است، اما بسیار فرآوری شده است. این پودر سفید از طریق صنعتی با تجزیه نشاسته (همراه با آنزیم ها یا اسیدها) و به دنبال آن خالص سازی تولید می شود. محصول نهایی بدون مزه و محلول در آب است. همچنین مالتودکسترین هضم در بدن را بهبود می بخشد.

مالتودکسترین هضم را در بدن بهبود می بخشد

مالتودکسترین به شکل هضم یا مقاوم به هضم وجود دارد.

  • شکل قابل هضم مالتودکسترین (MD) منبع خوبی از انرژی است، اما می تواند خطر چاقی، دیابت و سایر موارد بهداشتی را افزایش دهد.
  • مالتودکسترین مقاوم (RMD) یک فیبر غذایی است که سلامت روده را افزایش می دهد، مشکلات هضم را بهبود می بخشد و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند.

فواید مالتودکسترین قابل هضم

مالتودکسترین ممکن است هنوز هم دارای برخی مزایا باشد، به خصوص در ورزشکاران یا هنگامی که به عنوان مایعات قبل از جراحی استفاده می شود. بدن در چنین شرایطی که نیاز به انرژی بالایی دارد، نیاز بیشتری به قند دارد. در مطالعات مختلف، مالتودکسترین عملکرد بدنی، استقامت و بهبودی پس از ورزش را احتمال خیلی زیاد افزایش می دهد.

• تأمین منبع خوب انرژی

• افزایش سطح گلیکوژن و گلوکز، که باعث کاهش خستگی می شود

• راه انداختن مناطقی از مغز

• کاهش ناراحتی روده در هنگام ورزش شدید

مالتودکسترین مقاوم چیست؟

برخلاف مالتودکسترین معمولی، مالتودکسترین مقاوم در برابر هضم می تواند یک ماده تقویت کننده سلامتی باشد. این یک فیبر غذایی است که توسط یک فرآیند شیمیایی تولید می شود و پیوندهای بین قندها را تغییر می دهد و هضم آن را غیر ممکن می کند.

آیا مالتودکسترین باعث مشکلات روده می شود؟

گزارش ها حاکی از آن است که ۲۰٪ از جمعیت در سراسر جهان از یبوست رنج می برند و این میزان در کشورهای توسعه یافته از جمله ایالات متحده، انگلیس و ژاپن بیشتر است.  یبوست را حداقل ۲ مورد از موارد زیر در بیمارانی که در طی ۱۲ هفته مسهل مصرف نمی کنند تعریف کرد:

۱٫ کمتر از سه حرکت روده در هفته 

۲٫ مدفوع سخت در ۲۵٪ حرکات روده

 3. احساس تخلیه ناقص در ۲۵٪ حرکات روده

۴٫ فشار بیش از حد در ۲۵٪ از حرکات روده

۵٫ نیاز به دستکاری دیجیتالی برای تسهیل تخلیه

یبوست باعث احساس خستگی می شود، بر فعالیتهای مختلف روزانه تأثیر منفی می گذارد و بهره وری نیروی کار را کاهش می دهد. می تواند توسط عادات سبک زندگی  به خصوص  در رژیمهای غذایی حاوی مواد غذایی بسیار فرآوری شده و یا عدم ورزش ایجاد شود. افراد مسن و زنان باردار بیشتر مستعد ابتلا به یبوست هستند. یبوست مزمن می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش داده و میزان بقا را کاهش دهد. دریافت فیبر در رژیم غذایی به تسکین و جلوگیری از یبوست کمک می کند. فیبر غذایی به دو دسته تقسیم می شود: فیبر غذایی محلول (به عنوان مثال  صمغ گوار تا حدودی هیدرولیز شده و مالتودکسترین مقاوم و فیبر غذایی نامحلول (به عنوان مثال  سبوس گندم و نشاسته مقاوم).

هر دو نوع فیبر در رژیم غذایی منجر به بهبود حرکات روده می شوند. اگرچه مکانیسم های اساسی متفاوت هستند. فیبر رژیم غذایی محلول در هنگام آبرسانی و نرم شدن مدفوع حفره می زند، در حالی که فیبر غذایی نامحلول آب را در روده جذب می کند و بخش عمده مدفوع را افزایش می دهد که دیواره روده را تحریک می کند و فعالیت پریستالتیک را تقویت می کند. مالتودکسترین هضم را بهبود می بخشد. مالتودکسترین مقاوم به هضم، به رفع یبوست و پشتیبانی از عملکرد منظم روده کمک می کند. به طور کلی همه چیز را در حال حرکت نگه می دارد. روی سطح دیواره روده کوچک مالتودکسترین با کمک آنزیم ها مالتاز، گلوکوآمیلاز و ساکارز ایزومالتاز به گلوکز هضم می شود سپس در روده کوچک جذب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *