تست سوربیتول فلورسنت نزدیک به مادون قرمز برای تشخیص تومور درون بدن

آزمایش سوربیتول فلورسنت تشخیص تومور

در این مقاله همراه ما باشید تا تست سوربیتول فلورسنت نزدیک به مادون قرمز برای تشخیص تومور درون بدن را ارزیابی کنیم.

مقدمه در حال حاضر، تصویربرداری یکی از اساسی ترین مراحل در تشخیص تومور است. این نه تنها اطلاعات آناتومیکی بلکه بینش های پاتوفیزیولوژیک در مورد بیماری را نیز فراهم می کند. روشهای تصویربرداری غیرتهاجمی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) به طور گسترده ای در کلینیک استفاده می شود.

با این حال، آنها از نظر وضوح، عمق نفوذ، حساسیت، ویژگی  هزینه و سایر جنبه ها دارای شایستگی و محدودیت هستند. یک چالش رایج در ارتباط با افزایش دقت و کارایی تشخیص تومور، تشخیص تومور از بافتهای طبیعی اطراف، یعنی نسبت سیگنال به پس زمینه (SBR) است.

تصویربرداری فلورسانس نزدیک مادون قرمز (NIR) SBR بالاتر را امکان پذیر می کند. فلورسانس NIR از طول موج ۶۵۰-۹۰۰ نانومتر استفاده می کند، محدوده ای با جذب بافت غیر خاص بسیار کم است. بنابراین، تصویربرداری فلورسانس NIR در حال حاضر یک روش در حال ظهور برای تصویربرداری داخل بدن است.

تاثیر مثبت سوربیتول برای تشخیص تومور درون بدن

سوربیتول معروف به گلوکیتول نوعی الکل قندی است که به طور طبیعی در سیب، گلابی، هلو و آلو خشک وجود دارد. همچنین می توان از طریق کاهش گلوکز با تغییر گروه آلدهید موجود در گلوکز به گروه هیدروکسیل بدست آورد. سوربیتول ایزومر مانیتول است، که در آن گروه هیدروکسیل موجود در کربن ۲ متفاوت است. از سوربیتول به عنوان شیرین کننده در شربت ها و آدامس ها استفاده می شود.

تست سوربیتول فلورسنت نزدیک به مادون قرمز برای تشخیص تومور درون بدن

از آن به عنوان داروی ملین نیز استفاده شده است. سلولهای سرطانی استفاده و مصرف بالایی از گلوکز را نشان می دهند که به “اثر واربورگ” معروف است، که به طور گسترده ای برای هدف قرار دادن سرطان استفاده شده است.

از آنجا که سوربیتول مشتق گلوکز است و دارای ترکیبات مشابه است، ما دریافتیم که ممکن است برای هدف گیری تومور نیز استفاده شود. در این مطالعه، ما یک ترکیب Sorbitol-ZW800-1 تهیه کردیم و هدف بودن تومور را در انواع مختلف تومور تأیید کردیم تا امکان سنجش سوربیتول را به عنوان ردیاب تومور نشان دهیم.

نتایج تصویر برداری داخل بدن هنگام استفاده از سوربیتول و تاثیر آن

ما ابتدا مخلوط سوربیتول را به MCF-7، یک رده سلول کارسینوم مجاری پستان انسان، که محبوب ترین مدل سرطان پستان است، تزریق کردیم.

در ۴ ساعت پس از تزریق، تومور MCF- 7 جذب درخشان سوربیتول را نشان داد، و تومور توسط سیستم تصویربرداری فلورسانس NIR به وضوح مشاهده شد. گزارش شده است که ZW800-1 به دلیل شارژ خالص صفر در اوایل ۴ ساعت تقریباً به طور کامل از بدن خارج می شود. ما دریافتیم که سیگنال فلورسانس NIR فقط با ZW800-1 بسیار کم است.

تست سوربیتول فلورسنت نزدیک به مادون قرمز برای تشخیص تومور درون بدن

بنابراین، این جذب بالای تومور را می توان به تنهایی به سوربیتول نسبت داد. سیگنال های موجود در کلیه ها، جایی که مولکول دفع می شود، در ۴ ساعت پس از تزریق تشخیص داده شد، که نشان می دهد Sorbitol-ZW800-1 زمان شستشو را در مقایسه با ZW800-1 به تنهایی افزایش داده است.

در ۲۴ ساعت پس از تزریق، تومور یک سیگنال قوی از سوربیتول را نشان داد در حالی که ترکیب ردیاب به آرامی از کلیه ها کاهش می یابد. ما ۲۴ ساعت پس از تزریق تومور و اندام ها را کالبد شکافی کردیم و این ارتباط در سطح تومور MCF-7 توزیع شد.

این در کلیه ها و کمی در کبد تشخیص داده شد، اما در جای دیگر قابل تشخیص نبود. سوربیتول در انواع مختلف تومور و در یکی دیگر از رده های سلولی سرطان پستان که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد MDA-MB-231 دیده می شود.

سوربیتول-ZW800-1 برای تشخیص داخل بدن سرطان پستان با SBR بالا مناسب بود. ما بررسی کردیم که آیا کمپلکس Sorbitol-ZW800-1 می تواند برای سلولهای سرطانی دیگر نیز استفاده شود. NCI-H460 یک رده سلول غیر کوچک سلول سرطانی ریه است. HT-29 همچنین یک مدل محبوب سرطان روده بزرگ است.

هنگامی که سوربیتول به مدلهای زنوگرافت سرطان تجویز شد، تومورها در یک الگوی مشابه در ۲۴ ساعت پس از تزریق به روشنی تشخیص داده شدند. هیچ ارگان دیگری سیگنالهای قابل ملاحظه ای به جز کلیه ها که محلول از بدن دفع می شود، نشان نداد.

نتیجه می‌گیریم که …

سوربیتول یک الکل قندی است. امروزه در برخی کلینیک ها برای تشخیص سرطان از سوربیتول استفاده می‌کنند.

پویا ویژن یکی از برترین وارد کننده های سوربیتول در کشور عزیزمان ایران است. برای اطلاعات بیشتر با واحد خرید و فروش شرکت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.