خواص گوارگام در بارداری 

خواص مصرف گوارگام در بارداری 

خواص غلات  

در دوران بارداری مهم است که مواد غذایی سالم انتخاب شوند. رژیم غذایی آن‌ها مواد مغذی ضروری برای رشد و نمو جنین را تأمین می‌کند. یک رژیم غذایی مغذی نقش اساسی در سلامت کلی فرد ایفا می‌کند و به عملکرد مؤثر بدن کمک می‌کند و خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. اکثر مردم می‌دانند که یک رژیم غذایی سالم باید حاوی مقدار زیادی غلات ، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی‌های سالم باشد. با این حال، آن‌ها ممکن است متوجه نباشند که غلات خاص در دوران بارداری مفید هستند. 

خوردن گوار در بارداری چه فوایدی دارد؟ 

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا مواد مغذی مناسب می‌تواند به رشد جنین کمک کند. علاوه بر حمایت از جنین در حال رشد، افزایش مصرف ویتأمین‌ها و مواد معدنی می‌تواند به زن باردار کمک کند تا بدن خود را در بهترین شرایط ممکن نگه دارد. مقادیر زیاد گوار تازه در دوران بارداری باعث تضمین سلامت مادر و جنین می‌شود.گوارهای تازه حاوی مقدار زیادی ویتأمین‌ها و مواد مغذی ضروری هستند و همچنین منبع خوبی از فیبر هستند. 

گوارگام یک منبع عالی پروتئین برای بارداری 

سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا خوردن گوارگام برای بارداری نقش مثبتی برای مادر و جنین ایفا می‌کند‌ یا نه؟ 

بله، خوردن گوارگام برای زنان باردار کاملاً بی‌خطر است و یک منبع عالی از پروتئین برای این افراد است. اگرچه بسیاری بر این باورند که این ماده غذایی می‌تواند باعث ایجاد گاز معده در جنینی شوند که از مادر تغذیه می‌کند، اما تحقیقات به طور کلی می‌گویند که اینطور نیست. بهترین راهکار استفاده از این غلات به طول اعتدال در دوران بارداری است. 

مضرات گوارگام در بارداری از نظر برخی از کارشناسان 

صمغ گوار از آسیاب کردن بافت دانه‌های گیاه گوار که به آن لوبیا خوشه‌ای و لوبیا سیام نیز می‌گویند به دست می‌آید. این صمغ طبیعی حاصل یک پلی ساکارید است. حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد دانه گوار حاوی گالاکتومانان است که در صورت مخلوط شدن با آب، خمیر ژل غلیظی ایجاد می‌شود. این ماده را به راحتی می‌توانید در محصولات مختلفی مانند نانوایی، دسر‌های منجمد، لبنیات، مربا، ژله و مخلوط‌ها پیدا کنید. بافت آن باعث بهبود و تثبیت مواد مورد استفاده برای تهیه این غذا‌ها می‌شود. تولید‌کنندگان همچنین از صمغ گوار استفاده می‌کنند که باعث افزایش محتوای فیبر در مواد غذایی می‌شود. 

محصولات حاوی دانه‌های خشک گوارگام وجود دارد. این گرانول‌ها آب زیادی جذب می‌کنند و ۲۰ برابر اندازه معمولی می‌شوند. این دانه‌های بزرگتر می‌توانند در مری یا روده کوچک گیر کنند. این منجر به انسداد در گلو و روده می‌شود. دوز‌های سنگین این ماده می‌تواند بر جذب مواد معدنی و دارو‌ها تأثیر بگذارد. اگر باردار هستید یا به برخی از محصولات غذایی حساسیت دارید، بهتر است قبل از مصرف صمغ گوار با پزشک خود مشورت کنید. اگر از دارو‌های تجویزی یا پاراستامول استفاده می‌کنید، مخصوصاً برای درمان بیماری‌های قلبی و دیابت، برای مصرف مکمل‌های صمغ گوار باید تأییدیه پزشک را داشته باشید. 

خطرات مصرف زیاد گوارگام 

مصرف مقادیر زیاد گوارگام می‌تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. این ماده هنگام جذب در معده به اندازه ۱۰ تا ۲۰ برابر خود می‌رسد و در معده متورم می‌شود، باعث سیری و کاهش وزن می‌شود. اما در مقادیر زیاد، متأسفانه باعث ایجاد مشکلات جدی از جمله انسداد مری و روده کوچک و در برخی موارد حتی مرگ می‌شود. 

FDA حداکثر استفاده از این ماده غذایی را ۳.۵٪ در محصولات پخته شده تا ۲٪ در آب سبزیجات فرآوری شده را مجاز می‌داند. به عنوان مثال، شیر نارگیل دارای حداکثر میزان مصرف صمغ گوار ۱٪ است. این بدان معنی است که یک فنجان (۲۴۰ گرم) می‌تواند حداکثر ۲. ۴ گرم صمغ گوار داشته باشد. برخی از مطالعات هیچ عارضه جانبی قابل توجهی با دوز‌های تا ۱۵ گرم را مشاهده نکرده‌اند. با این حال، هنگامی که عوارض جانبی رخ می‌دهد، معمولاً شامل علائم گوارشی خفیف مانند گاز، اسهال، نفخ، و گرفتگی عضلات می‌شود. 

نتیجه گیری؛ 

با توجه به مطالب گفته شده در متن بالا، خواص گوارگام در بارداری برکسی پوشیده نیست. اما بهتر است چه در زمان بارداری و چه در زمان‌های دیگر از این ماده در حد اعتدال استفاده شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.