واکنش اسید سیتریک با جوش شیرین

واکنش اسید سیتریک با جوش شیرین

اسید سیتریک (C6H8O7) یک اسید آلی ضعیف است که در پرتقال، لیمو، لیموترش و سایر مرکبات وجود دارد. همچنین معمولاً در آزمایشگاه و / یا آشپزخانه یافت می شود.

می توانید از این اسید در پخت و پز و تمیز کردن، یا انجام آزمایشات در آزمایشگاه استفاده کنید. بعضی اوقات، باید اسید سیتریک را رقیق و خنثی کنید (به عنوان مثال،  در آزمایشگاه).

وقتی این اتفاق می افتد، شما باید روش های ایمن رقیق سازی اسید سیتریک و خنثی سازی محلول را درک کرده و آنها را دنبال کنید.

جوش شیرین یکی از پرکاربردترین مواد ترکیبی در محصولات خوراکی است. این ترکیب شیمیایی ساده که به آن بی کربنات سدیم نیز گفته می شود، در طبیعت یافت می شود اما برای استفاده در پخت و پز به یک پودر ریز تبدیل می شود.

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) + اسید سیتریک وقتی با آب مخلوط می شود مقداری گاز دی اکسید کربن (CO2COX2) تشکیل می دهد.

جوش شیرین چگونه کار می کند؟

جوش شیرین یک ترکیب قلیایی است که اگر با یک اسید ترکیب شود، گاز دی اکسید کربن تولید می کند. حباب های کوچک گاز دی اکسید کربن در خمیر به دام می افتد و باعث تورم یا بالا آمدن آن می شود.

Reaction of citric acid with baking soda

اسیدهای رایج مورد استفاده در ایجاد این واکنش شامل سرکه، آبلیمو، دوغ، ماست و خامه تارتار است.

جوش شیرین همچنین هنگام تجزیه ناشی از گرما، گاز تولید می کند. برای انجام این واکنش هیچ اسیدی لازم نیست، فقط قرار گرفتن در معرض دمای بالاتر از ۸۰ درجه سانتیگراد (۱۷۶ درجه فارنهایت) است.

چه موقع از جوش شیرین استفاده می شود؟

از جوش شیرین برای خمیرمایه بسیاری از “نان ها” مانند پنکیک، کلوچه، کیک و غذاهای سرخ شده استفاده می شود. این خمیرها آنقدر قوی نیستند که بتوانند برای مدت زمانی که برای تولید گاز مخمر لازم است شکل بگیرند. از آنجا که جوش شیرین به سرعت گاز تولید می کند، لازم نیست خمیر را برای مدت طولانی مانند نان مخمر بلند کند. وقتی خمیر در معرض گرما قرار می گیرد، انبساط ناشی از حباب های گاز در جای خود قرار می گیرد.

آیا خوردن واکنش جوش شیرین و اسید سیتریک بی خطر است؟

جوش شیرین بی کربنات سدیم است – NaHCO3.

این ماده با اسید سیتریک واکنش داده و یون سدیم و بی کربنات سدیم را تشکیل می دهد که به سرعت به اسید کربنیک و سپس به دی اکسید کربن تبدیل می شود و جوش شیرین معروف و حباب های اسید را تشکیل می دهد.

هیچ یک از این محصولات و همچنین واکنش دهنده ها در مقادیر مناسب سمی نیستند. بزرگترین خطر فرسایش دندان از اسید سیتریک خنثی نشده و درد معده ناشی از گاز دی اکسید کربن است.

فواید اسید سیتریک و جوش شیرین

جوش شیرین و اسید سیتریک به دلیل سفید شدن دندان، بهبود آکنه و پاک کردن جای زخم مفید است. هنوز هم، محققان اصرار دارند که ترکیب این دو برای دندان ها و پوست شما خطرناک است.

در حالی که مطالعات زیادی در مورد استفاده از هر دو ماده با هم انجام نشده است، مطالعات زیادی وجود دارد که فواید آرایشی جوش شیرین و اسید سیتریک را به صورت جداگانه بررسی می کند.

جوش شیرین و اسید سیتریک هنگامی که روی پوست قرار می گیرد می تواند چین و چروک ها را کاهش دهد، جای زخم ها را کمرنگ کند و پوست شما را روشن کند.

بافت ریزدانه جوش شیرین به عنوان لایه بردار برای تمیز کردن منافذ پوست کار می کند. وقتی این دو را با هم مخلوط می کنید، یک اسکراب خانگی و آسان به دست می آورید که کار چندین محصول را انجام می دهد.

جوش شیرین و آب لیمو ممکن است بی خطر باشد، اما در صورت استفاده نادرست از آنها می تواند به دندان و پوست شما آسیب برساند.

برخی شواهد نشان می دهد که جوش شیرین به طور موثری پلاک های دندان شما را از بین می برد، اما افزودن لیمو به این معادله می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد.

وقتی نوبت به پوست شما می رسد، به نظر می رسد آب لیمو یک راه حل منطقی است زیرا حاوی ویتامین C و اسید سیتریک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *