مصرف زیاد اسکوربیک باعث چه عوارضی می شود؟

عوارض مصرف زیاد مصرف زیاد اسکوربیک

ویتامین C یا اسید L- آسکوربیک یک ویتامین اساسی محلول در آب است. این ماده غذایی به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، ایمنی و قیمت پایین یک مکمل رژیم غذایی بسیار محبوب است.

عوارض جانبی احتمالی مرتبط با دریافت بسیار زیاد شامل موارد زیر است: اسهال و سایر اختلالات دستگاه گوارش،افزایش دفع اگزالات و تشکیل سنگ کلیه، افزایش دفع اسید اوریک، سردرد، بی خوابی است.

سمیت بالقوه دوزهای زیاد ویتامین C مکمل مربوط به روده و اثرات متابولیت های دستگاه ادراری است. مصرف ۲-۳ گرم در روز ویتامین C باعث ایجاد اسهال ناخوشایند از اثر اسمزی ویتامین غیر قابل جذب در لومن روده در بیشترافراد می شود.  اختلالات دستگاه گوارش می تواند پس از مصرف حداقل ۱ گرم رخ دهد زیرا تقریبا نیمی از این مقدار در این دوز جذب نمی شود.

اگزالات محصول نهایی کاتابولیسم آسکوربات است و نقش مهمی در تشکیل سنگ کلیه دارد. مقادیر زیاد روزانه ویتامین C، هیپراکسالوری ایجاد می کند. ویتامین C ممکن است در بعضی از افراد از جمله آنهایی که کمبود گلوکز-۶-فسفات دهیدروژناز، بواسیر شبانه پاروکسیسمال یا سایر شرایط را افزایش می دهد، در نتیجه افزایش خطر خونریزی گلبولهای قرمز یا در مواردی که محافظت در برابر برداشتن وجود دارد، ایجاد کند.

محصولات متابولیسم آهن ممکن است مختل شود، مانند افرادی که فنوتیپ هاپتوگلوبین Hp2-2 دارند. از این شرایط تنها شرایط هاپتوگلوبین Hp 2-2 با متابولیسم غیر طبیعی ویتامین C آسکوربات پلاسما پایین تر از حد انتظار همراه بود در شرایطی که مصرف ویتامین C به طور عمده از منابع غذایی تأمین می شد. بنابراین به نظر می رسد ۱ گرم ویتامین C حد بالایی توصیه شده در رژیم غذایی است. در نتیجه مصرف بیش از حد ویتامینC  اگردچار مشکلات گوارشی هستید، کافی است دوز مکمل خود را قطع کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *