آیا سوربیتول برای کبد مضر است؟

پودر سوربیتول برای کبد

سوربیتول برای کبد

پودر سوربیتول برای کبد در مصارف زیاد باعث آسیب به دستگاه گوارش میشود.

آیا سوربیتول برای کبد مضر است؟

سوربیتول، که معمولاً به عنوان یک شیرین کننده جایگزین استفاده می شود، یک الکل قندی طبیعی در میوه ها و سبزیجات مختلف، از جمله سیب، توت سیاه و زردآلو است. سوربیتول مانند سایر الکلهای قندی، متانول ندارد. الکل های قندی به نظر می رسد شکر کمی دارد، و طعم آنها مانند شکر اما حاوی کالری کمتری است، که ممکن است آنها را به یک جایگزین سالم برای شیرین کننده های طبیعی تبدیل کند. در مقاله قصد داریم شما را با پودر سوربیتول برای کبد آشنا کنیم.

پودر سوربیتول برای کبد

سوربیتول برای کبد

برخی از الکلهای قندی، به ویژه مانیتول، سوربیتول و زایلیتول در تولید مواد غذایی برای شیرین سازی و اهداف فنی مورد استفاده قرار گرفته اند. این ترکیبات طبیعی هستند که به مقدار کم در حیوانات و گیاهان وجود دارند. برخی از الکلهای قند، مانند زایلیتول، به عنوان واسطه های طبیعی در متابولیسم کربوهیدرات ظاهر می شوند. مانیتول، سوربیتول و زایلیتول برونزا در بدن انسان در طول مسیرهای فیزیولوژیکی از قبل موجود متابولیزه می شوند. دوزهای متوسط حداقل زایلیتول و پودر سوربیتول تقریباً کاملاً جذب و متابولیزه می شوند، عمدتا در سلولهای کبدی، در نهایت به تشکیل گلوکز و گلیکوژن کبد کمک می کنند. کربوهیدراتهای آهسته جذب شده مختلف، از جمله الکلهای قندی، در صورت مصرف خوراکی به مقدار زیاد، می توانند منجر به اسهال شوند. داده های موجود نشان می دهد که شدت چنین اختلالات گوارشی، روده ای ناشی از دوزهای زیادی از پودر سوربیتول است.

سوربیتول از چه چیزی ساخته می شود؟

سوربیتول به طور معمول از شربت ذرت تهیه می شود، اما همچنین  به طور طبیعی در برخی از میوه ها مانند : سیب، گلابی، هلو و آلو خشک وجود دارد. از طریق یک فرآیند تحت فشار ایجاد می شود و این قندها و میوه ها را تجزیه می کند. در حالی که پودر سوربیتول به طور طبیعی وجود دارد، اما می تواند به صورت مصنوعی از گلوکز نیز ایجاد شود.

کاربرد های پودر سوربیتول برای کبد و دستگاه گوارش

کنترل قند خون و دیابت

دیابت بیماری است که در آن گلوکز خون یا قند خون بیش از حد بالا است. دیابت دو نوع مختلف دارد: نوع اول و نوع دوم. سوربیتول دقیقاً چه تاثیری بر قند خون دارد؟ در واقع اثر آن کمتر از قند معمولی است. الکلهای قندی “شیرین کننده های محبوب در بین افراد دیابتی و افرادی که رژیم کم کربوهیدرات دارند” هستند زیرا بدن آنها را به طور کامل جذب جریان خون نمی کند.

سوربیتول ممکن است به مدیریت سطح قند خون کمک کرده و از افزایش سن جلوگیری کند و در پاسخ انسولین نیز کمک کند. هیچ مطالعه ای وجود ندارد که ثابت کند سوربیتول تأثیر قابل توجهی بر دیابت نوع ۱ دارد، اما مطالعات نشان داده اند که ممکن است تأثیر قابل توجهی بر دیابت نوع ۲ داشته باشد. در دیابت نوع ۲، بدن مقاومت به انسولین ایجاد می کند و مولکول های مورد نیاز گلوکز را جذب نمی کند، در نتیجه قند خون به آرامی افزایش می یابد. محققان مطالعه ای بر روی موشهای دیابتی برای ارزیابی اثر سوربیتول بر گلوکز انجام دادند. آنها اشاره کردند که ممکن است باعث افزایش جذب گلوکز در روده و عضلات، بدون وجود انسولین شود. این مطالعه نشان می دهد که ممکن است باعث افزایش جذب گلوکز و کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی شود. پودر سوربیتول ممکن است یک جایگزین ایمن برای قند باشد.

یبوست و سلامتی گوارش

همچنین مطالعات نشان می دهد که سوربیتول ممکن است کمک قابل توجهی در کاهش یبوست و شل شدن مدفوع داشته باشد. این ماده آب را به روده بزرگ می کشد و ممکن است به راحتی مدفوع کمک کرده و حرکات روده را تقویت کند. با این حال، قبل از استفاده از آن به عنوان راهی برای رفع یبوست، باید با پزشک مشورت کنید زیرا مصرف بیش از حد این مکمل ممکن است مدفوع را بیش از حد شل کرده و باعث اسهال شود.

نحوه مصرف سوربیتول

سوربیتول به عنوان یک شیرین کننده خالص مانند قند استفاده کنید. می توانید آن را در کالاهای پخته شده خود مخلوط کرده یا در قهوه یا چای خود بپاشید. دوز توصیه شده ۱ قاشق چایخوری (۳۰۰۰ میلی گرم) است. اگر بیش از ۵۰ گرم روزانه مصرف کنید، ممکن است اثر ملین ملایمی ایجاد کند. حتما قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

در نتیجه  توجه کنید که برای مصرف سوربیتول حتما از قبل با پزشک خود مشورت کنید.

2 دیدگاه

  1. فرشيد گفت:

    سلام
    منشکرم از اطلاع رسانی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *