استفاده از سوربیتول برای لاغری

پودر سوربیتول برای لاغری

سوربیتول برای لاغری

پودر سوربیتول باعث لاغری می شود، اما سوال اینجاست که چرا و چگونه پودر سوربیتول باعث لاغری می شود؟

بسیاری از آدامس های بدون قند حاوی شیرین کننده ای به نام سوربیتول هستند. سوربیتول یک ملین است که به طور ضعیفی توسط روده کوچک جذب می شود. مقاله ای در این هفته در مجله پزشکی انگلیس (BMJ) در مورد خطرات مصرف بیش از حد پودر سوربیتول هشدار داده است.

این هشدار پس از آن رخ داد که پزشکان با دو بیمار روبرو شدند که دچار اسهال مزمن، درد شکم و کاهش وزن بیش از حد خطرناک بودند. پس از بررسی های طولانی که نمی توانست دلیل چاقی بیماران و اسهال و درد مزمن را مشخص کند، تجزیه و تحلیل دقیق عادات غذایی مشکل را به دلیل خوردن بیش از حد آدامس با سوربیتول نشان داد که این ماده باعث لاغر شدن شدید افراد میشد.

به محض قطع مصرف پودر سوربیتول، هر دو بیمار شروع به حرکات روده ای طبیعی کردند (اسهال فروکش کرد) و افزایش وزن طبیعی حاصل شد.

پودر سوربیتول برای لاغری

استفاده های سوربیتول

• پودر سوربیتول در تولید شیرینی جات، کالاهای پخته شده و شکلات مفید است.

• به این دلیل که برخلاف پلی اتیلن های دیگر مانند مانیتول، در برابر از دست دادن رطوبت محافظت می کند. خاصیت تثبیت کننده رطوبت دارد و از این محصولات در برابر خشک شدن محافظت و طراوت اولیه آنها را در حین نگهداری حفظ می کند.

• سوربیتول نیز بسیار پایدار است. این می تواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند و از (قهوه ای شدن) جلوگیری کند. با سایر مواد غذایی مانند قندها، مواد ژل زا، پروتئین ها و چربی های گیاهی به خوبی کار می کند و ممکن است با سایر شیرین کننده ها هم نیز ترکیب شود.

• سوربیتول همچنین به طور منظم در فرمولاسیون محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده می شود.

• به محافظت در برابر پوسیدگی دندان کمک می کند. سوربیتول غیر پریوژنیک است، بدین معنی که توسط باکتری های دهان متابولیزه نمی شود و قندها و نشاسته ها را تجزیه می کند و اسیدهایی آزاد می کند که منجر به ایجاد حفره در مینای دندان می شود.

مقدار کالری کاهش یافته است

سوربیتول به آرامی توسط بدن جذب می شود و اجازه می دهد بخشی از ماده بلعیده شده به روده بزرگ برسد، در آنجا متابولیسم، کالری کمتری تولید می کند.

برای بیماران دیابتی مفید است

سوربیتول ممکن است به عنوان جایگزین قند برای افراد دیابتی مفید باشد زیرا به طور قابل توجهی افزایش گلوکز خون و پاسخ انسولین مرتبط با مصرف گلوکز را کاهش می دهد.

قبل از انتخاب غذاهای شیرین شده با سوربیتول باید در مورد سودمندی این مواد با یک متخص دیابت صحبت کرد زیرا برخی از این محصولات ممکن است حاوی مواد دیگری باشند که ممکن است برای رژیم غذایی آنها مناسب نباشد. و در نهایت این ماده باعث لاغری افراد شود.

گلوکز خون

سوربیتول به آرامی جذب می شود و فقط منجر به افزایش کوچک و ناچیز غلظت گلوکز خون می شود. بنابراین می تواند یک شیرین کننده در استفاده از غذای دیابتی ها باشد.

حفظ تازگی غذا

از موادی که می توانند مقدار مشخصی آب را از هوا جذب کنند می توان به عنوان ماده مرطوب کننده استفاده کرد. سوربیتول آن را قادر می سازد تا با آب ترکیب شود، در نتیجه رطوبت را حفظ می کند، تبلور را کنترل می کند و تازگی مواد غذایی را بهبود می بخشد.

شیرین کننده

آب نبات و آدامس اغلب حاوی سوربیتول هستند که عمدتا به عنوان شیرین کننده برای جایگزینی قند استفاده می شود. معمولاً در هنگام ترکیب با فروکتوز استفاده می شود.

لوازم آرایشی

از طریق “بانک اطلاعات کمیسیون اروپا در مورد مواد آرایشی”، این ماده به عنوان یک جاذب، اتصال دهنده، تثبیت کننده امولسیون، حالت دهنده مو، تهویه پوست در محصولات آرایشی و بهداشتی عمل می کند.  معمولاً در محصولات صابون، مراقبت از پوست و مو نیز وجود دارد.

دیگر کاربرد های سوربیتول

در غذاهای دریایی به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل می کند. همچنین از این ماده اولیه برای تولید مواد افزودنی زیر استفاده می شود:

• ویتامین سی

• پلی دکستروز

بنابراین مصرف بیش از حد موادی که حاوی سوربیتول هستند به مرور زمان باعث لاغری می شود و افزایش وزن را کند می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *