شربت سوربیتول

شربت سوربیتول به عنوان ماده آرام بخش و تثبیت کننده استفاده می شود. در تولید تجاری از طریق هیدروژن زدایی کاتالیزوری دکستروز و شربت های گلوکز که عمدتاً از نشاسته ذرت، گندم و تاپیوکا تهیه می شود، بدست می آید. شیرین بودن و کم کالری آن باعث می شود که به عنوان یک ماده ترجیحی در شیرینی های بدون قند و محصولات دارای انرژی کم استفاده شود. شربت سوربیتول با محتوای مختلف از ۷۵ تا ۹۸ درصد از ماده خشک موجود است.

سوربیتول یک الکل قند( نوعی الکل تهیه شده از قند) با طعم شیرین است که در بدن انسان به آرامی متابولیزه می شود. با کاهش گلوکز، که گروه آلدهید را به یک گروه هیدروکسیل تغییر می دهد، بدست می آید.

بیشتر سوربیتول از شربت ذرت تهیه می شود، اما در طبیعت در بعضی از میوه ها سیب، گلابی، هلو و آلو نیز وجود دارد. سوربیتول یک ایزومر مانیتول است. در همه برنامه های غذایی به جز نوشیدنی ها، از پلیول ها می توان استفاده کرد. اهمیت صنعتی سوربیتول به ویژه در زمینه هایی مانند دارو،  محصولات مراقبت از زیبایی، غذا و شیمی کاملاً مشهود است. این ماده به ویژه در شکل شربت از نظر ظرفیت تبلور عالی، خاصیت تحریک کننده و محافظت کننده آن مورد استفاده قرار می گیرد. به شکل پودر، سوربیتول به دلیل تراکم بسیار خوب و خاصیت خنک کننده آن، در قرص ها و آدامس ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در تجارت هم به عنوان شربت سوربیتول و هم به عنوان پودر سوربیتول تهیه می شود.

خصوصیات عمده شربت سوربیتول

محتوای سوربیتول: در رده های مختلفی وجود دارد که دامنه آن بین ۷۵ (بدون تبلور) و ۹۸٪ (تبلور) ماده خشک است.
ماده خشک: در درجه های مختلف موجود بین ۷۰ تا ۸۰ درصد (هم راه حل های تبلور و هم غیر تبلور) را پوشش می دهد.

شربت سوربیتول

خواص فن آوری

 • شیرین کننده فله برای جایگزینی شکر و جایگزین مقرون به صرفه برای شیرین کننده های شدید
 • قدرت شیرین کننده حدود ۵۰٪ در مقابل شکر
 • قند و کاهش کالری
 • اثر خنک کننده ، طعم طراوت
 • پایداری بالا
 • عامل محافظت کننده
 • کنترل رطوبت ، رقیق کننده
 • به راحتی متبلور می شوند.

تغذیه و خواص سلامتی

 • بدون قند
 • کالری کم ۲٫۴ کیلو کالری در گرم
 • شاخص گلیسمی پایین
 • سلامت دندان: باعث پوسیدگی دندان نمی شود.

فرایند تولید شربت سوربیتول با خلوص بالا از گلوکز مونوهیدرات

گلوکزی تولید شده با بازسازی یک مونوهیدرات دکستروز با داشتن چرخش نوری خاص ۵۳٫۱ Deg به ۴۵٪ از DM در هیدروژن ساز 18 متر 3 می رسد. دما تا ۱۴۰ درجه سانتیگراد و فشار هیدروژن به ۶۰ بار می رسد.PH به آرامی به مقدار ۴٫۵ کاهش می یابد. در این لحظه با افزودن هیدروکسید سدیم pH به ۸ افزایش می یابد. هنگامی که مقدار قند کاهش یافته به میزان کمتر از ۰٫۱ درصد رسید، واکنش متوقف می شود. بدین ترتیب شربت سوربیتول بدست آمده با ضد آب زدایی و درمان با کربن فعال خالص می شود. سپس تا ۷۰٪ DM تبخیر می شود. یک شربت سوربیتول با کاهش کل قند برابر با ۰٫۱۸٪ در ۷۰٪ از DM بدست می آید که حاوی مقدار ۹۸٫۶٪ سوربیتول است.

از ساکارز، یک شربت سوربیتول با خلوص بالا به دست می آید.

در چه محصولاتی از پلیول سوربیتول و شربت سوربیتول استفاده می شود؟

۱٫ در برنامه های غذایی

 شربت سوربیتول معمولاً به عنوان رطوبت دهنده و تثبیت کننده در کاربردهای نانوایی و شیرینی سازی مورد استفاده قرار می گیرد و با حفظ رطوبت مواد غذایی، ماندگاری آن را طولانی می کند. شواهد علمی اثرات مفیدی از استفاده از سوربیتول در مواد غذایی برای سلامتی انسان نشان داده است. مصرف غذاهای حاوی سوربیتول به جای قند ممکن است با کاهش ضعیف زدایی دندان به حفظ کانی دندان کمک کند و همچنین ممکن است باعث افزایش قند خون بعد از غذا در مقایسه با همان محصول غذایی حاوی قند شود. به عنوان مثال، شیرین بودن و کم کالری آن باعث می شود که سوربیتول به عنوان یک ماده ترجیحی در شیرینی های بدون قند استفاده شود. در دسرهای یخ زده، شیرینی پزی، آدامس استفاده می شود.

۲٫ در کاربردهای دارویی

شربت سوربیتول به طور گسترده ای به عنوان تحریک کننده دارویی، در برنامه های فشرده سازی مستقیم برای تهیه قرص که در آن بخش عمده ای از شیرینی را برای محصولات دارویی فراهم می کند، مانند ویتامین C مورد استفاده قرار می گیرد.

۳٫ شربت سوربیتول در لوازم آرایشی و بهداشتی

در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی از شربت سوربیتول به عنوان ماده طعم دهنده، مرطوب کننده و ضدعفونی کننده پوست استفاده می شود. سوربیتول به عنوان یک ماده ایده آل برای محصولات مراقبت شخصی مانند خمیر دندان و دهانشویه شناخته می شود. در واقع به دلیل عملکرد مرطوب کننده مانع از خشک شدن خمیردندان می شود و ویسکوزیته مورد نیاز را ایجاد می کند. علاوه بر این، سوربیتول همچنین هنگام قرار دادن در آب یا دهان، دارای خاصیت خنک کننده بسیار برجسته ای است.

شربت سوربیتول

بازار جهانی

پیش بینی می شود که بازار جهانی شربت سوربیتول، بین سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ با نرخ قابل توجهی روبرو شود. در سال ۲۰۲۰، این بازار با سرعت ثابتی در حال رشد است و با تصویب استراتژی های کلیدی، بازار انتظار می رود از افق پیش بینی شده نیز بالاتر رود.

نتیجه گیری:

با مطالعه متن فوق می توان نتیجه گرفت که شربت سوربیتول دارای خصوصیات و کاربردهای زیادی است. در برنامه های غذایی باعث حفظ رطوبت، ماندگاری وشیرین کردن محصولات می شود. در برنامه های دارویی باعث فشردگی قرص ها می شود. یک ماده ایده آل برای خمیر دندان و محصولات آرایشی و زیبایی است. در بازارهای جهانی افق رو به روشنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *