سوکرالوز و دیابت

سوکرالوز و دیابت

رابطه بین سوکرالوز و دیابت

در این مقاله در مورد سوکرالوز و دیابت توضیحاتی داده شده است. لذت بردن از غذای خوب با یک همراه خوب یکی از لذت های بزرگ زندگی است. با این حال، زیاده روی در مصرف می تواند تأثیرات مخربی مانند چاقی و دیابت نوع ۲ داشته باشد که آسیب قابل توجهی به افراد، جوامع و سیستم مراقبت های بهداشتی وارد می کند.

جایگزینی غذاها و نوشیدنی های پر کالری و قندهای اضافه شده با غذاهایی که قند کمتری دارند، یکی از گزینه های مناسب برای کمک به کاهش کالری اضافی است. به نوبه خود، این ممکن است به کاهش خطر چاقی و بیماری های مزمن کمک کند.

یک نوع شیرین کننده کم کالری، به نام سوکرالوز، چندین دهه است که در غذاها و نوشیدنی ها به عنوان راهی برای کاهش مصرف قندهای اضافه شده استفاده می شود، در حالی که همچنان لذت بردن از یک چیز شیرین را نیز فراهم می کند.

چه رابطه ای بین سوکرالوز و دیابت وجود دارد؟

سوکرالوز و دیابت: سوکرالوز یک شیرین کننده بدون کالری است که بدون افزودن کالری یا کربوهیدرات به شیرینی غذاها و نوشیدنی ها کمک می کند. سه گروه انتخابی هیدروژن و اکسیژن در یک مولکول ساکارز با سه اتم کلر جایگزین می شوند، در نتیجه یک شیرین کننده بدون کالری ایجاد می شود که حدود ۶۰۰ برابر شیرین تر از قند است.

اگرچه سوکرالوز شیرینی را تأمین می کند، اما ساختار آن از تجزیه آنزیم های دستگاه گوارش جلوگیری می کند. بیشتر ساکارالوز مصرفی (حدود ۸۵ درصد) جذب نمی شود. از مقدار کمی جذب شده (حدود ۱۵ درصد)، هیچ یک از انرژی ها تجزیه نمی شوند، بنابراین سوکرالوز هیچ کالری تأمین نمی کند، تمام سوکرالوز جذب شده به سرعت از طریق ادرار دفع می شود.

یک ماده غذایی حاوی سوکرالوز ممکن است کمی متفاوت از همان غذایی باشد که با شکر تهیه می شود، زیرا قند در ساختار، بافت و طعم غذاها نقش دارد.

مانند همه شیرین کننده های بدون کالری و کم کالری، برای رسیدن به شیرینی قند فقط مقدار بسیار کمی سوکرالوز لازم است. برای سهولت اندازه گیری و ریختن، شیرین کننده های کم کالری مانند سوکرالوز به طور معمول با مواد غذایی تایید شده مخلوط می شوند.

سوکرالوز و دیابت

آیا افراد دیابتی می توانند سوکرالوز مصرف کنند؟

بله. محصولات حاوی سوکرالوز طعم شیرینی را ایجاد می کنند و غالباً کربوهیدرات کمی دارند که برای افرادی که باید میزان کربوهیدرات خود را کنترل کنند بسیار مهم است. سوکرالوز سطح قند خون را افزایش نمی دهد و بر کنترل قند خون تأثیر نمی گذارد. افراد دیابتی برای مشاوره در مورد تغذیه سالم برای بهبود کنترل قند خون باید با یک متخصص تغذیه، متخصص بهداشت و درمان دیابت صحبت کنند.

آیا سوکرالوز بر کنترل قند خون تأثیر دارد؟

غذاها و نوشیدنی های ساخته شده با سوکرالوز اغلب به افراد دیابتی به عنوان یک ماده شیرین کننده توصیه می شود. تحقیقات گسترده نشان می دهد که سوکرالوز سطح قند خون را افزایش نمی دهد و یا به طریقی دیگر بر کنترل قند خون در انسان تأثیر نمی گذارد، پس استفاده از شیرین کننده های کم کالری در مدیریت دیابت ممکن است به کنترل بهتر قند خون کمک کند.

سوکرالوز چگونه بر افراد دیابتی تأثیر می گذارد؟

سوکرالوز چگونه بر افراد دیابتی تأثیر می گذارد؟

شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز به عنوان جایگزین های قند به بازار عرضه می شوند که سطح قند خون را افزایش نمی دهند، بنابراین آنها را به گزینه ایمن تری برای بیماران دیابتی تبدیل می کند.

اگرچه این ادعاها امیدوار کننده به نظر می رسند، اما هنوز با مطالعات گسترده متعدد تأیید نشده اند. مطالعات قبلی نشان داده بود که سوکرالوز در افراد دارای وزن متوسط که به طور منظم از سوکرالوز استفاده می کردند، هیچ تاثیری بر میزان قند خون ندارد.

اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که می تواند باعث افزایش سطح قند خون در سایر افراد شود. یک مطالعه کوچک نشان داد که سوکرالوز در ۱۷ فرد دارای چاقی شدید که به طور منظم شیرین کننده های مصنوعی مصرف نمی کنند، میزان قند خون را ۱۴ درصد و سطح انسولین را ۲۰ درصد افزایش می دهد. این نتایج نشان می دهد که سوکرالوز ممکن است در افراد جدید سطح قند خون را افزایش دهد، اما تأثیر کمی بر مصرف کنندگان منظم دارد.

برای افراد دیابتی که انسولین تولید نمی کنند یا به درستی به این هورمون پاسخ نمی دهند، افزایش سطح قند خون می تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند.

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است بخواهید مصرف سوکروالوز را محدود کنید.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ لازم است میزان مصرف کربوهیدرات از جمله قند را تحت کنترل داشته باشید.

جایگزین های شکر ضمن کنترل کربوهیدرات و گلوکز خون (قند) شیرینی را ارائه می دهند. بسیاری از مواد جایگزین قند برای انتخاب وجود دارد، اما همه آنها بدون کالری نیستند و از نظر تاثیر بر قند خون متفاوت هستند.

هنگامی که تصمیم می گیرید از کدام مواد جایگزین شکر استفاده کنید، در نظر بگیرید که آنها دو نوع متفاوت هستند:

مواد مغذی: این مواد کالری ها را تأمین می کنند و می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند.

غیر مغذی: این مواد بدون کالری هستند و قند خون شما را افزایش نمی دهند.

اما حتی اگر شیرین کننده بدون کالری را انتخاب کرده اید، از چیزهای شیرین در حد متوسط لذت ببرید. شیرین کننده های مصنوعی می توانند پاسخ مغز شما به شیرینی را تغییر داده و بر توانایی شما در احساس رضایت هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی با طعم شیرین تأثیر بگذارند و مصرف بیش از حد آن را در معرض خطر قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *