اثرات اضافه کردن سوکرالوز به خامه قنادی 

تأثیر افزودن سوکرالوز به خامه قنادی 

سوکرالوز در خامه قنادی 

سوکرالوز اولین شیرین‌کننده کم کالری است که از ساکارز با جایگزینی انتخابی سه گروه هیدروکسیل با اتم‌های کلر به دست می‌آید که منجر به افزایش قابل توجهی در شیرینی مواد غذایی می‌شود. شدت شیرینی سوکرالوز ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از ساکارز است و مشخصات زمان و شدت شیرینی آن شبیه شکر است. این ماده غیر پوسیدگی‌زا است. در برابر هیدرولیز در دستگاه گوارش انسان مقاومت می‌کند و بدون تغییر از طریق مدفوع دفع می‌شود و قسمت بسیار کوچک جذب شده به سرعت از طریق ادرار دفع می‌شود.

بنابراین، هیچ پاسخ گلیسمی ایجاد نمی‌کند و عملاً بدون کالری است. از سوکرالوز در خامه قنادی استفاده می‌شود. خامه یک فرآورده لبنی است که از لایه بالاتر جزء چربی مایل به زرد تشکیل شده است که در سطح بالایی شیر غیر همگن تجمع می‌یابد. این را قبل از همگن شدن از بالای شیر جدا می‌کنند. مقدار چربی کره موجود در خامه تعیین می‌کند که خامه چقدر خوب و پایدار خواهد بود. خامه‌های با چربی بیشتر طعم بهتری دارند، بافت غنی‌تری دارند و هنگام استفاده در آشپزی به این راحتی دلمه نمی‌شوند. 

کاربردهای خامه قنادی و محتویات آن 

خامه قنادی که حاوی مقادیر زیادی چربی (۳۵ تا ۴۰ درصد) است به صورت شیرین یا غیر شیرین در بازار توزیع می‌شود و در انواع دسر، شیرینی، کیک، بستنی و برخی از انواع قهوه استفاده می‌شود. این محصول یک ساختار فوم مبتنی بر امولسیون پیچیده است که در آن قطرات چربی به هم پیوسته، حباب‌های هوا را در سطح مشترک هوا و آب تثبیت می‌کنند. خامه فرم گرفته حاوی سطوح بالایی از چربی و ساکارز است. 

انواع شیرین‌کننده‌های بدون کالری در بسیاری از محصولات غذایی به عنوان جایگزین ساکارز استفاده می‌شوند. این شیرین‌کننده‌ها سطح بالایی از شیرینی را در مقادیر کم یا بسیار کم ارائه می‌دهند. جذب بدن نمی‌شود و خطراتی مانند چاقی، پوسیدگی دندان و دیابت را ندارند. 

تأثیر افزودن سوکرالوز به خامه قنادی 

جایگزینی سوکرالوز با ساکارز در خامه قنادی، خواص فیزیکی و حسی آن را بهبود می‌بخشد. افزودن آن باعث افزایش ویسکوزیته و کاهش سینرزیس می‌شود که باعث بهبود بافت خامه می‌شود که این خود عامل مهمی برای صنعت و مصرف‌کننده است. در طول جایگزینی ساکارز با سوکرالوز باید توجه ویژه‌ای به تعادل شیرین‌کننده‌ها شود تا اطمینان حاصل شود که ویژگی‌های محصول به مقدار ساکارز و شیرینی آن تقریبی است. مقدار کمی از این ماده می‌تواند در خامه قنادی شیرینی آن را تأمین کند. 

مزایا و معایب استفاده از سوکرالوز 

همانند دیگر شیرین‌کننده‌های مصنوعی، استفاده از سوکرالوز هم دارای مزایا و معایبی است که شما باید قبل از مصرف با آن آشنا باشید. بسته به شرایط و هدف شما، ممکن است استفاده از سوکرالوز به جای شکر به صرفه و مفید باشد، هرچند برعکس این مورد هم ممکن است. 

تأثیر افزودن سوکرالوز به خامه قنادی 

مزایا: 

  1. شیرینی‌کننده‌های مصنوعی مانند سوکرالوز معمولا برای افراد دیابتی بهتر از شکر هستند. 
  1. در بیشتر موارد با استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی، میزان کالری دریافتی شما کاهش پیدا می‌کند. 
  1. سوکرالوز برای حفظ سلامتی دندان‌ها مناسب‌تر است. 
  1. جایگزین‌های متنوعی برای سوکرالوز وجود دارد. 

معایب: 

  1. ممکن است استفاده از سوکرالوز در خامه قنادی، شما را به طعم ایده‌آلتان نرساند. 
  1. برخی از تحقیقات استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی را برای سلامت کلی بدن مضر می‌دانند. 
  1. هضم سوکرالوز ممکن است با اندکی دشواری‌ در گوارش همراه باشد. 
  1. استفاده بیش از اندازه از سوکرالوز، خطرات استفاده از آن را بیشتر می‌کند. 

سوکرالوز جایگزین شکر در محصولات قنادی 

در سال‌های اخیر گرایش به سلامت، اندام و تناسب اندام افزایش یافته است. عدم تعادل انرژی بین کالری مصرفی از یک سو و کالری مصرف شده از سوی دیگر به دلیل شهرنشینی، کم تحرکی و مصرف بی‌رویه مواد قندی همراه با افزایش مصرف چربی به ویژه چربی‌های اشباع شده، جمعیت دنیا را به سمت چاقی سوق می‌دهد. چاقی عامل اصلی دیابت نوع دو است، بنابراین آگاهی روزافزون بهداشتی امروزه تقاضا برای محصولات غذایی را افزایش داده است که از سلامت بهتر حمایت می‌کنند. مصرف‌کنندگان به دلیل تلاش برای انتخاب مواد غذایی سالم خواهان تنوع بیشتری از محصولات کم کالری هستند. جایگزین شکر یعنی سوکرالوز یک افزودنی غذایی است که اثر شکر را در طعم تکرار می‌کند، با انرژی غذایی کمتر. 

و در آخر اینکه، سوکرالوز در محصولات قنادی از جمله خامه می‌تواند جایگزین بسیار خوبی به جای شکر باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *