تاثیر اسید سیتریک در دستگاه گوارش

تاثیر اسید سیتریک در دستگاه گوارش

تاثیر اسید سیتریک در دستگاه گوارش

در جهت بررسی تاثیر اسید سیتریک در دستگاه گوارش به همراه فواید و مضررات آن این مقاله مورد مطالعه قرار گیرد.اسید سیتریک در صنایع غذایی به عنوان یک ماده افزودنی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با افزودن به محصولات غذایی یا نوشیدنی ها، این اسید طعم تند و ترش می بخشد که باعث افزایش اشتها و افزایش طعم می شود. سازمان غذا و دارو اسید سیتریک را به طور کلی به عنوان یک ماده افزودنی غذایی ایمن معرفی می کند.

از آنجا که مقادیر زیاد اسید سیتریک ممکن است باعث مشکلاتی در مینای دندان می شود.آکادمی دندانپزشکی عمومی اظهار می کند که غذاهای حاوی اسید سیتریک باید با اعتدال مصرف شود .پس توصیه می کند که دهان را بعد از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی اسید سیتریک هستند شستشو دهید. 

تاثیر اسید سیتریک در دستگاه  گوارش

تاثیر اسید سیتریک در دستگاه گوارش

  1. اثرات قلیایی

اسید سیتریک با وجود این که طعم اسیدی دارد، به عنوان یک ماده قلیایی در نظر گرفته شده است. می تواند برای مقابله با اثرات خوردن مقدار زیادی غذای اسیدی مانند گوشت و دانه های فرآوری شده کمک کند. غذاهای قلیایی مقادیر بیشتری از مواد معدنی قلیایی مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم، سدیم، منگنز و آهن دارند و به جذب مواد معدنی کمک کند.اگر از اسید معده رنج می برید، این بدان معنی نیست که شما لزوماً نباید غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها بخورید. مواد غذایی اسیدی مانند لیموترش و گوجه فرنگی بعد از هضم تأثیر قلیایی بر روی بدن دارند، به این معنی که آنها در ابتدا اسیدی هستند اما کم کم قلیایی می شوند. توجه داشته باشید که غذاهای اسیدی باعث بروز مسائلی مانند ریفلاکس اسید یا زخم نمی شوند، اما ممکن است علائم سوزش سر دل را در برخی افراد تحریک کنند. 

۲٫ جذ ب مواد مغذی را تقویت می کند.

اسید سیتریک در دستگاه گوارش باعث جذب مواد مغذی می شود. مواد معدنی مکمل به اشکال مختلفی موجود است. اما همه فرم ها با هم برابر نیستند، زیرا بدن شما از بعضی موارد به طور مؤثر استفاده می کند.اسید سیتریک قابلیت دسترسی به مواد معدنی را افزایش می دهد و به بدن شما اجازه می دهد تا بهتر آنها را جذب کند .به عنوان مثال، سیترات کلسیم برای جذب نیاز به اسید معده ندارد. همچنین عوارض جانبی کمتری دارد. مانند گاز، نفخ یا یبوست.

بنابراین، سیترات کلسیم برای افراد دارای اسید معده کمتر، مانند افراد مسن، گزینه بهتری است.به همین ترتیب، منیزیم به شکل سیترات کاملاً جذب می شود و اکسید منیزیم و سولفات منیزیم فراتر از دسترس زیستی است .اسید سیتریک همچنین جذب مکمل های روی را تقویت می کند.

تاثیر مصرف زیاد اسید سیتریک در دستگاه گوارش

عوارض منفی زیادی برای اسید سیتریک از جمله برای اعضای دستگاه گوارش وجود ندارد. عوارض جانبی خوردن میوه به مقدار زیاد می تواند منجر به درد معده شود.مسمومیت با اسید سیتریک از مصرف زیاد مرکبات بسیار بعید است.به طور طبیعی وجود اسید سیتریک فواید سلامتی زیادی دارد و خطرات بسیار کمی دارد اما اسید سیتریک تولید شده بسیار متفاوت است.

رفلاکس اسید معده می تواند دردناک باشد و اغلب با احساس سوزش همراه است، وقتی اسید معده به مری فشار وارد می کند اتفاق می افتد. در طی یک قسمت از رفلاکس اسید، ممکن است شما در پشت دهان غذای مجدد یا مایع ترش را بچشید و یا احساس سوزش در سینه خود کنید. اسید سیتریک می تواند باعث افزایش اسید معده شود.

 اگر رفلاکس اسید مداوم دارید ، برای تشخیص مناسب با پزشک خود مشورت کنید.لیمو، پرتقال و گریپ فروت بیشترین مقدار اسید سیتریک را دارند. نوشیدنی های آب میوه ای حاوی میوه های مرکبات زیاد نیز می توانند باعث افزایش ریفلاکس اسید شوند. بسیاری از افراد مبتلا به ریفلاکس اسید ممکن است قادر به تحمل آب آناناس یا آب زردآلو باشند زیرا مقدار اسید سیتریک در این میوه ها به اندازه کافی نیست. 

اسید مرکبات نه تنها در نوشیدنی های آب میوه بلکه در نوشیدنی های گازدار نیز یافت می شود. برای طعم دادن به نوشابه ها اضافه می شود. محدود کردن این نوشیدنی های اسید سیتریک باعث کاهش علائم ریفلاکس اسید می شود.همچنین فواید مصرف اسید سیتریک برای دندان ها و اسید سیتریک و کاربردهای مختلف آن در مقالات قبلی کامل توضیح داده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *