تأثیر مکمل مالتودکسترین در طول فعالیت هوازی بر مقدار گلوکز خون

تأثیر مکمل مالتودکسترین در طول فعالیت هوازی بر مقدار گلوکز خون

مکمل مالتودکسترین چه تاثیری بر طول فعالیت هوازی بر مقدار گلوکز خون دارد؟

فواید مالتودکسترین در فعالیت های ورزشی

مالتودکسترین اغلب در مکمل هایی مانند پودرهای افزایش وزن، مکمل های غذایی، نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی یافت می شود.

تأثیر مکمل مالتودکسترین در طول فعالیت هوازی بر مقدار گلوکز خون

مالتودکسترین را می توان در بسیاری از غذاها نیز یافت. مالتودکسترین یک کربوهیدرات پیچیده است که از سیب زمینی، ذرت یا برنج استخراج می شود. پس از استخراج، مالتودکسترین شبیه یک پودر سفید است.

اگرچه بسیاری از ما حتی بدون اطلاع از آن مالتودکسترین مصرف می کنیم، اگر می خواهید مالتودکسترین را به عنوان مکمل مصرف کنید، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

مالتودکسترین ممکن است باعث عوارض جانبی یا واکنش های آلرژیک شود که در زیر به آنها اشاره شده است.

مکمل های مالتودکسترین

مالتودکسترین را می توان در بسیاری از مکمل ها یافت. به عنوان مثال، مکمل های پودری وجود دارند که حاوی مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، گیاهان و عصاره های گیاهی هستند.

در این مکمل ها، مالتودکسترین برای تأمین کربوهیدرات استفاده می شود.

مالتودکسترین به عنوان یک مکمل به خودی خود کل هدف آن تأمین کربوهیدرات و انرژی به بدن است.

موارد اضافی مالتودکسترین

مالتودکسترین ارزان ساخته می شود بنابراین در بسیاری از محصولات یافت می شود. مالتودکسترین اغلب در غذاهای از پیش بسته بندی شده به عنوان جایگزین قند یافت می شود. این ماده مانند قند شیرین و دارای کالری زیادی است.

تاثیر مکمل های مالتودکسترین بر فعالیت های هوازی و بدنی

هدف از این مطالعه بررسی اثرات مصرف مالتودکسترین قبل از ورزش بر عملکرد ورزش مقاومتی، انسولین، اپی نفرین، گلوکز و گلیکوژن عضلات بود.

مالتودکسترین یک پلیمر کربوهیدرات است که به عنوان رژیم غذایی در ورزش استفاده می شود.

تخلیه معده برای پلیمر گلوکز سریعتر از محلولهای گلوکز است و از افت ناگهانی قند خون و افت قند خون ناشی از هایپرینسولینمی در حین ورزش جلوگیری می کند. دوز ایده آل که مالتودکسترین باعث بهبود ذخیره گلیکوژن می شود قطعی نیست.

اجزای اصلی افزایش وزن

مالتودکسترین به عنوان یکی از اجزای اصلی “افزایش وزن” که توسط بدنسازان استفاده می شود، طعم شیرین غلیظی دارد که با محتوای کالری متراکم آن مطابقت دارد.

با وجود طبقه بندی آن به عنوان یک کربوهیدرات پیچیده، مالتودکسترین به سرعت توسط روده جذب می شود و می تواند قند خون را سریعتر از گلوکز افزایش دهد.

در شاخص گلیسمی، مقیاس نسبی چگونگی تأثیر سریع کربوهیدرات خوراکی بر قند خون، دامنه مالتودکسترین بین ۸۵-۱۰۵ است، جایی که گلوکز استاندارد ۱۰۰ است.

قندهایی که باعث افزایش سریع گلوکز خون می شوند، به طور معمول منابع کم انرژی و کمبود مواد مغذی محسوب می شوند.

اگرچه به طور کلی درست است که یک رژیم غذایی متشکل از کربوهیدرات های گلیسمی بالا بسیار نامطلوب خواهد بود، اما آنها نقش مهمی در عملکرد و بهبودی ورزشی دارند.

چرا به کربوهیدرات احتیاج دارید

در طی ورزش شدید، بافت عضلانی فعال به مقدار زیادی به قندهای ذخیره شده به صورت گلیکوژن برای تأمین انرژی متکی است.

بسته به نوع عضله، شدت و مدت ورزش، توانایی ذخیره گلیکوژن برای حفظ تقاضای متابولیسم با گذشت زمان کاهش می یابد.

بسیاری از ورزشکاران استقامتی از ژل های انرژی زا استفاده می کنند که ماده اصلی آنها مالتودکسترین است. یک مطالعه دوندگان ماراتن را با ۶۰ گرم مالتودکسترین که در طول مسابقه فاصله دارد، تکمیل کرد و آن را با دونده هایی که در مصرف مقدار مورد نظر خود آزاد بودند مقایسه کرد.

مالتودکسترین و کربوهیدرات های بالای گلیسمی برای بازیابی بعد از تمرین

دوره بعد از تمرین زمان بسیار مهمی است. مصرف کربوهیدرات های زیاد گلیسمی باعث آزاد شدن انسولین، هورمونی تنظیم کننده آنابولیک و گلوکز می شود که هجوم قندها و اسیدهای آمینه به سلول های عضلانی را تسهیل می کند.

در مطالعه ای نشان داده شد که مکمل بعد از تمرین با ۱۰۰ گرم مالتودکسترین با کاهش تجزیه عضله به طور قابل توجهی تعادل پروتئین خالص را بهبود بخشید.

کربوهیدرات های کم گلیسمی، مانند آنهایی که در بیشتر میوه ها و سبزیجات وجود دارد، برای ذخیره انرژی طولانی مدت بهتر هستند و تمایل ندارند که میزان قند خون را افزایش دهند و از بین نبرند.

بعلاوه، مالتودکسترین علی رغم منشا آن از غلات، با استفاده از آنزیم هایی ساخته می شود که آن را فاقد گلوتن می کند و تقریباً برای همه مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *